خط تولید ورق گالوالوم تاراز، نیمه دوم سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد
حمیدرضا رضاپور، مدیر بهره‌برداری شرکت تاراز چهارمحال و بختیاری

خط تولید ورق گالوالوم تاراز، نیمه دوم سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد

حمیدرضا رضاپور مدیر بهره‌برداری شرکت تاراز چهارمحال و بختیاری در گفت‌وگو با فلزات آنلاین از اجرای پروژه‌های بهبود در مسیر تولید ورق‌های گالوانیزه در این شرکت گفت. وی در ادامه از تولید ورق گالوالوم این شرکت از نیمه دوم سال جاری خبر داد.

مدیر بهره‌برداری شرکت تاراز چهارمحال و بختیاری گفت: در خطوط تولید ورق‌های گالوانیزه، تجهیز بسیار مهمی بنام سینک‌رول‌ وجود دارد که در مذاب غوطه‌ور است. معمولا این مجموعه شامل سه رول از جنس 316L است. این رول‌ها متعلقاتی تحت عنوان بوش دارند که با استلایت که یک سوپرآلیاژ است، پوشش داده می‌شوند. این پوشش مقاومت به خوردگی بسیار بالایی در دماهای کاری بالا همپون پاتیل مذاب گالوانیزه (460 الی470درجه سانتیگراد) دارد و بسیار گران قیمت است درنتیجه قطعات یاد شده در رده اقلام هزینه‌بر خطوط گالوانیزه به‌شمار می‌روند.

مجموعه تجهیزات یاد شده با گذشت زمان، دچار سایش می‌شوند و با از بین رفتن یا کاهش پوشش استلایت مشکلاتی را در مسیر تولید به وجود می‌آورند، از جمله آن‌که سینک‌رول دچار لرزش شده و بر کیفیت ورق گالوانیزه تولیدی تاثیر منفی خواهد داشت. در یک چنین شرایطی تولیدکننده مجبور به توقف خط تولید وتعویض رول‌های غوطه‌ور در مذاب است.

در این مجموعه تلاش شد تا با ایجاد تغییر در طراحی بوش‌ها، طول عمر سینک‌رول افزایش پیدا کند. در ابتدای کار تولید این مجموعه، به‌ازای هر 8 هزار تن تولید، سینک رول تعویض می‌شد؛ در ادامه و درطول 6 ماه، با اجرای طرح‌های متفاوت بهبود عملکرد، این تعویض به 12 هزار و 500 تن تولید افزایش یافت. باید خاطرنشان ساخت، رکورد آخرین تعویض سینک‌رول در این شرکت به 18 هزار و 600 تن تولید افزایش یافته است، یعنی باید اذعان کرد که صرفه‌جویی قابل توجهی در هزینه‌های تولید حاصل شده است. در حال حاضر هدف ما ارتقا این رکورد تا 22 هزار تن تولید است.

 

ورق‌های گالوالوم، مقاوم به خوردگی

رضاپور افزود: محصول تولید شده با پوشش گالوالوم مقاومت به خوردگی بسیار بالاتری نسبت به گالوانیزه دارد. این مقاومت به خوردگی بالاتر برای کاربرد در مناطقی با شرایط جوی مرطوب از اهمیت ویژه‌تری برخوردار خواهد شد. شرکت تاراز چهارمحال و بختیاری، قابلیت تولید ورق‌های با پوشش گالولوم را دارد. تولید این محصول در نیمه دوم سال جاری وارد مرحله اجرایی خواهد شد. ظرفیت در نظر گرفته شده برای سال اول تولید این محصول حدود 30 تا 40 هزار تن است. و مابقی ظرفیت تولید این واحد به ورق‌های گالوانیزه اختصاص دارد. گفتنی است، امکان افزایش ظرفیت تولید یاد شده ورق گالوالوم براساس نیاز بازار وجود دارد.

وی اینطور ادامه داد: اکنون مراحل ذوب‌گیری و تهیه شمش در این شرکت در حال اجراست. از نیمه دوم سال نیز، تولید آزمایشی و نهایی، آغاز خواهد شد. بازار هدف فروش محصولات تولیدی این شرکت، داخل و کشورهای منطقه هستند؛ اما اکنون بازار داخلی در اولویت قرار دارد. گفتنی است، اکنون درخواست‌های متعددی از سوی صنایع تبدیلی از قبیل: ساخت ساندویچ‌پنل‌ها، کانکس‌ها ، صنایع فرم‌دهی جهت پوشش سقف سالن‌ها و تولید ورق‌های رنگی وجود دارد.

مدیر بهره‌برداری شرکت تاراز چهارمحال و بختیاری افزود: پوشش گالوالوم از ترکیب 55 درصد آلومینیوم، 43.5 درصد روی و 1.5 درصد سایر عناصری همچون سیلسیم، قلع، کادمیم، سرب، آهن و ....   تشکیل می‌شود؛. از آنجاکه منابع قابل توجهی از روی و آلومینیوم در کشور ما   وجود دارد، این  محصول جدید می‌تواند کسب‌کار تازه‌ای را برای آلیاژسازهایی که در زمینه تولید شمش فعالیت می کنند فراهم  نماید.

 

کیفیت، نخستین هدف تاراز

رضاپور گفت: کیفیت تولیدات تاراز در بازار فروش، زبانزد است و به نوعی این برند با کیفیت محصولاتش شناخته می‌شود. این کیفیت را باید نتیجه تعامل و همکاری میان تیم تولید و کنترل کیفیت این واحد دانست. باید خاطرنشان ساخت در سال نخست تولید این شرکت، 35 پروژه بهبود عملکرد توسط کارشناسان این مجموعه اجرایی شدند. این پروژه‌ها نتایج مطلوبی نیز به‌دنبال داشتند، که افزایش و حفظ کیفیت محصولات از آن جمله می باشند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
مدیرعامل فولاد مبارکه بر تولید ورق در کشور تاکید کرد
تولید۶۲ هزار تن ورق در قطب تولید گالوالوم ایران
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: