دیگ‌های فرسوده ایرالکو برای کاهش آلودگی هوای اراک از مدار تولید خارج می‌شود
مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) اعلام کرد:

دیگ‌های فرسوده ایرالکو برای کاهش آلودگی هوای اراک از مدار تولید خارج می‌شود

مدیرعامل شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) اعلام کرد: از مجموع دیگ‌های قدیمی و آلاینده شرکت ایرالکو ۴۸دیگ باقی‌مانده که تا پایان شهریور از مدار تولید خارج می‌شود.

به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از روزنامه اطلاعات، احمد مجیدی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه در صورتی که امکان به روز رسانی و تجهیز ۴۸ دیگ فرسوده وجود نداشته باشد، این دیگ‌ها از مدار تولید خارج می شود افزود: میزان آلایندگی این شرکت در پایین ترین سطح ممکن ارزیابی می‌شود و با خروج دیگ‌های فرسوده از مدار تولید، این شرکت هیچ گونه آلایندگی نخواهد داشت.

وی در باره ساخت مجموعه آندسازی شرکت ایرالکو در شهرک صنعتی خیرآباد اراک هم اظهارداشت: مذاکرات بسیاری با پیمانکاران و سرمایه‌گذاران متعددی از سوی مسئولان این شرکت انجام شده ودر شرایط کنونی با یکی از سرمایه‌گذاران توافقات اولیه صورت گرفته است و به زودی این مهم تعیین تکلیف می‌شود.

وی با بیان اینکه شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو) نسبت به عملیاتی کردن مسئولیت‌های اجتماعی خود به خوبی عمل کرده است افزود: درسال جاری با توجه شرایط حساس اقتصادی ، بیش از ۲۵ میلیارد ریال برای حضور مقتدرانه تیم فوتبال این باشگاه در لیگ دسته یک کشور هزینه شده است.

مجیدی یادآورشد: با توجه به اینکه محصولات شرکت ایرالکو از طریق بورس به فروش می‌رسد مشکلات بسیاری در این بخش وجود دارد که انتظار می رود مسئولان کشوری و استانی نسبت به حل مشکلات، ایرالکو را یاری کنند.

وی با اشاره به اینکه برخلاف خبرها منابع ارز دولتی برای تهیه مواد اولیه در اختیارصنایع آلومینیوم‌سازی قرار نگرفت گفت: صنعت آلومینیوم در صورت حمایت نشدن با مشکلات حادی روبرو می‌شود.

وی با اشاره به این که درکشور فقط سه کارخانه مادر تولید آلومینیوم وجود دارد و ظرفیت این سه کارخانه ۳۵۰ هزار تن است، اظهار داشت: اگر این صنعت یاری نشود در آینده نزدیک با مشکلات حادی مواجه می‌شود.

مدیرعامل شرکت آلومینیوم‌ ایران اضافه کرد: براساس آماری که از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت وجود دارد زیر دست این سه کارخانه ۱۱ هزار کارخانه و کارگاه تولیدی است که از شمش این کارخانه‌ها برای تولیدات پایین دستی استفاده می‌کند.

وی با بیان اینکه درصورت فعالیت تمام خطوط کارخانه آلومینیوم‌سازی که هم اینک خط پنج در حال بهسازی است، ۱۸۰هزار تن در سال تولید شمش داریم گفت: این شرکت هم اینک ۷۰۰ ۴پرسنل دارد که ماهیانه ۲۶ میلیارد تومان حقوق و دستمزد به آنها پرداخت می‌کنیم.

وی میزان تولیدات این ایرالکو درسال را ۱۶۵ هزارتن پیش‌بینی کرد و افزود: برعکس سایر کارخانه‌ها مانندفولاد سازی و مس که معادن آن داخل کشور است ۸۰ درصد مواد اولیه این کارخانه که از کشورهایی مانند چین، هند و مقداری از پاکستان و سایر کشورها تامین می‌شود و تنها ۲۰درصد ازمواد معدنی که همان آلومینا است داخل کشور تامین می‌شود پس مهم‌ترین چالش این صنعت تامین مواد اولیه است.

مجیدی با بیان اینکه در حالت طبیعی ما باید برای ۶ ماه مواد اولیه را ذخیره داشته باشیم تا بتوانیم مطمئن باشیم اتفاقات پیش آمده به تولید ما ضرر نمی‌زند اظهارداشت: این در حالی است که هم اینک ما فقط برای چند روز دیگر مواد اولیه داریم هرچند این روند چندسال است که به این شکل سپری می‌شود وهر لحظه امکان توقف تولید و یا تعطیلی وجود دارد.

وی با بیان اینکه درصورتی که هریک از این دیگ‌ها به هر دلیلی تعطیل شود یک میلیارد تومان هزینه برای بهسازی آن نیازاست گفت: باتوجه به سیاست‌های ارزی جدیدی که اتخاذ شد با دلار چهار هزار و ۲۰۰ تومانی، انتظار می رفت که دولت هرماه ۲۵ میلیون دلار برای تامین مواد اولیه در اختیار این شرکت قرار دهد اما با وجود صحبت‌های انجام شده در شبکه‌های خبری مبنی بر تامین ارز مورد نیاز این بخش‌ها، این اتفاق نیفتاد و تنها ۴۰ درصد از ارز مورد نیاز ما تامین شد بنابراین ناچار شدیم به صورت تهاتری مواد اولیه مورد نیاز خود را تامین کنیم.

وی با اشاره به این که تولیدات این سه کارخانه موجود در کشور به اندازه نیاز و مصرف کشور است افزود: هم اینک نیاز کشور ۳۳۰ هزار تن است و حداکثر تولید کارخانه به ۳۵۰هزار تن می‌رسد که در بحث تهاتر شمش‌های تولید با مواد اولیه، منجر به کمبود شمش برای تامین شمش مورد نیاز کارخانه‌جات زیر دست می‌شود و این امر سبب تعطیلی این صنایع می‌شود.

مدیرعامل شرکت ایرالکو ادامه داد: زمانی که ارز به قیمت چهار هزار و ۲۰۰ رسید ما تمامی مواد مورد نیاز خود را از شهر اراک با قیمت ۹ تا ۱۰ هزار تومان تامین می‌کردیم که دستوری به ما ابلاغ شد که شمش تولیدی را در بورس با ارز چهار هزار و ۲۰۰ تومانی بفروشیم، ماهرآنچه را که تامین کردیم با ارز ۱۰ هزار تومانی بود و صادرات ماهم با ارز ۱۰هزار تومانی بود این درحالی است که ما را مجبور به فروش با ارز ۲۰۰ ۴ تومانی در بورس کردند.وی گفت: این امر سبب به وجود آمدن یک رانتی در بورس شد که شمش ۱۰ تا ۱۱ هزار تومانی بورس را دلالان در بازار آزاد با قیمت ۱۸ تا ۱۹هزار تومانی به فروش رساندند و این موضوع فقط به ضرر تولید کننده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: