ترکیه بزرگ‌ترین واردکننده فروسیلیس خاورمیانه است
واردکنندگان فروسیلیس در خاورمیانه

ترکیه بزرگ‌ترین واردکننده فروسیلیس خاورمیانه است

علی‌رغم وجود واحدهای تولیدی فروسیلیس در خاورمیانه، این منطقه از واردکنندگان مهم این محصول در جهان به‌شمار می‌رود. روسیه بزرگ‌ترین صادرکننده فروسیلیس به خاورمیانه است. این کشور 46 درصد از تقاضای وارداتی فروسیلیس خاورمیانه را در سال 2016 تأمین کرد.

در منطقه خاورمیانه کشورهای ایران، بحرین و ترکیه تنها تولیدکنندگان فروسیلیس هستند. شرکت‌های فروآلیاژ ازنا، فروسیلیس ایران و آلیاژسازی اشتهارد از تولیدکنندگان ایرانی فروسیلیس، شرکت BAFA تولیدکننده این محصول در بحرین و شرکت Karasumetal در ترکیه از تولیدکنندگان فروسیلیس در خاورمیانه هستند. میزان تولید این کشورها پاسخگوی نیاز منطقه نیست و از این رو خاورمیانه با سهم 5 درصدی از کل واردات جهانی، یکی از بازارهای مهم وارداتی فروسیلیس در جهان است. کشور ترکیه بزرگ‌ترین واردکننده فروسیلیس در خاورمیانه است. ترکیه نیمی از فولاد خاورمیانه را تولید می‌کند و این یعنی تقاضای زیاد فروسیلیس در این کشور که بخشی از آن از طریق واردات تأمین می‌شود.

همان‌طور که نمودار 1 نشان می‌دهد، ایران و عربستان نیز دیگر واردکنندگان بزرگ خاورمیانه هستند. به گزارش فلزات آنلاین سهم عربستان از واردات خاورمیانه در سال 2016 حدود 3 درصد و سهم ایران 7 درصد بود. روسیه و چین بزرگ‌ترین صادرکنندگان فروسیلیس به خاورمیانه بوده‌اند. در سال 2016 کشور روسیه 46 درصد و چین 7.4 درصد از بازار فروسیلیس خاورمیانه را در اختیار داشتند.

در مقایسه با واردات، صادرات خاورمیانه چندان قابل توجه نیست. در سال 2016 مقدار صادرات این منطقه 31.8 هزار تن بود. ایران با میانگین سهم 74 درصدی از صادرات خاورمیانه بزرگ‌ترین صادرکننده این منطقه است و شرکت‌های فروآلیاژ ازنا و فروسیلیس ایران بخش اعظم فروسیلیس ایران را صادر می‌کنند. ترکیه و ارمنستان نیز از مشتریان ثابت فروسیلیس ایران هستند. در سال 2016 سهم این 2 کشور از صادرات فروسیلیس ایران به ترتیب 52 و 13 درصد بود.

تجارت فروسیلیس به‌عنوان یکی از موارد مورد نیاز صنعت فولاد، به رشد این صنعت وابسته است. آینده فولاد نیز به‌عنوان یکی از کالاهای اساسی روشن است و این خبر خوبی برای تجارت فروسیلیس است. با توجه به این که در برخی از کشورهای واردکننده از جمله ژاپن به‌عنوان برترین واردکننده، تولید فروسیلیس به‌صورت محدود انجام می‌شود یا بعضا فاقد واحد تولیدی هستند؛ در آینده نیز واردات همچنان منبع تأمین تقاضای فروسیلیس این کشورها خواهد بود. آینده تولید فولاد در منطقه خاورمیانه روند صعودی خواهد داشت و این امر رشد تقاضای فروسیلیس را به همراه خواهد داشت و انتظار می‌رود واردات فروسیلیس خاورمیانه در آینده صعودی باشد. از آن‌جایی که در بسیاری از بازارهای جهانی روسیه جایگزین چین در تأمین تقاضای فروسیلیس شده است، این کشور طی سال‌های آتی نیز همچنان از صادرکنندگان مهم فروسیلیس به خاورمیانه به شمار خواهد رفت.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 1
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
بهره‌برداری از۲ واحد صنعتی فروسیلیس در ملایر
افزایش تقاضای فروسیلیسیم در ترکیه با رشد صنعت فولادسازی
راه‌اندازی فروسیلیس غرب پارس تا پایان سال جاری
فروسیلیس ایران برای سال 96 افزایش سود برای هر سهم پیش‌بینی کرد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آقازاده
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
سمپوزیوم فولاد
اذرنبش تبریز
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سپاس از صد شماره همراهی شما

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران/ میزان تاثیرپذیری سیاست‌گذاران از تشکل‌های بخش خصوصی، کم است

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ رضا رحمانی/ معاون طرح و برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ اتابک خلیلی/ چرا به مشاوره اقتصادی نیاز نداریم!

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ مهری علیدوستی/ تعاملات بین‌المللی راهگشای ایران برای خروج آمریکا از برجام

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: