قطعی برق صحار، تولید آلومینیوم عمان را 35 درصد کاهش داد
صنعت آلومینیوم اولیه عمان

قطعی برق صحار، تولید آلومینیوم عمان را 35 درصد کاهش داد

عمان از لحاظ حجم تولید، پنجمین کشور تولیدکننده آلومینیوم اولیه است. تولید آلومینیوم از طریق احیای آلومینا در این کشور از سال 2008 آغاز شد و در حال حاضر حجم تولید آن به‌حدود 385 هزار تن می‌رسد. با این حال، قطعی برق در واحد احیای آلومینیوم صحار این کشور، به‌شدت سبب افت تولید آلومینیوم عمان شد. این قطعی برق، که عرضه آلومینیوم را در داخل با مشکل مواجه کرد، سبب حتی افت اندک مصرف نیز شد.

صنعت احیای آلومینیوم از آلومینا در عمان با تأسیس شرکت آلومینیوم صحار در سال 2004 آغاز شد. به گزارش فلزات آنلاین، این شرکت که به‌صورت انتفاعی بین شرکت‌های «نفت عمان» (با مالکیت حدود 40 درصدی)، «ملی انرژی ابوظبی» از امارات متحده عربی (با مالکیت حدود 40 درصدی) و «ریوتینتو آلکان» از کانادا (با مالکیت حدود 20 درصدی) شکل گرفت، از سال 2008 به‌صورت آزمایشی بهره‌برداری از ظرفیت 375 هزار تنی خود را آغاز کرد؛ به‌طوری که مقدار تولید آلومینیوم اولیه از این ظرفیت در سال 2008، به‌حدود 49 هزار تن رسید که در سال 2009 تا 351 هزار تن افزایش یافت. با توجه به اینکه، یکی از شرکای مهم بهره‌بردار از ظرفیت تولید آلومینیوم اولیه در عمان، شرکت ریوتینتو است، دور از ذهن نیست که تقریبا تمامی نیاز این کشور به آلومینا برای تولید آلومینیوم از استرالیا تأمین شود که در آن ریوتینتو دارایی‌های عملیاتی و معدنی گسترده‌ای برای تولید آلومینا دارد. هند نیز، بخشی جزئی از تقاضای این کشور به آلومینا را تأمین کرده است.

محصولات آلومینیومی شرکت آلومینیوم صحار عمان، تنها در 2 حالت شمش ساده 24 و 700 کیلوگرمی به‌فروش می‌رسد. البته ناگفته نماند که به‌غیر از این 2 حالت، این شرکت مذاب آلومینیوم بدست آمده از دیگ‌های احیا را مستقیما به واحدهای پایین‌دستی مجاور نیز می‌فروشد. بدین ترتیب، چون عمده آلومینیوم مصرف شده در واحدهای پایین‌دستی به ‌صورت آلیاژی باید باشد، فرآیند آلیاژسازی در عمان عمدتا در واحدهای پایین‌دستی انجام می‌شود.

به گزارش فلزات آنلاین، نزدیکی این ظرفیت به آب دریای عمان، امکان استفاده از آب دریا برای خنک کردن تجهیزات مجتمع آلومینیوم صحار را با هزینه‌ای بسیار پایین فراهم آورده است. همچنین یکی از نقاط قوت شرکت آلومینیوم صحار عمان، دارا بودن نیروگاه اختصاصی برای تأمین برق مجموعه در دل این مجتمع است؛ این نیروگاه سیکل ترکیبی با بازدهی 50 درصدی، دارای ظرفیت تولید برق یک هزار مگاوات است. با این حال، قطعی 6 ساعته برق در آگوست سال 2017، سبب شد تا تولید آلومینیوم اولیه این شرکت، حدود 35 درصد افت پیدا کند و به‌حدود 253 هزار تن برسد. این قطعی برق، سبب انجماد مذاب آلومینیوم در دیگ‌های احیای این شرکت شد و برای چند ماه، مانع از تولید آلومینیوم شد. با توجه به اینکه، منابع ثانویه (قراضه) سهمی بسیار جزئی در بازار مصرف آلومینیوم عمان دارند، وقفه ایجاد شده در تولید آلومینیوم اولیه، از میزان مصرف آلومینیوم این کشور در سال 2017 کاست. در نمودار 1، میزان تولید و مصرف انوع محصولات کارنشده و شمش‌های آلومینیومی عمان قابل مشاهده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آقازاده
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
سمپوزیوم فولاد
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سپاس از صد شماره همراهی شما

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران/ میزان تاثیرپذیری سیاست‌گذاران از تشکل‌های بخش خصوصی، کم است

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ رضا رحمانی/ معاون طرح و برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ اتابک خلیلی/ چرا به مشاوره اقتصادی نیاز نداریم!

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ مهری علیدوستی/ تعاملات بین‌المللی راهگشای ایران برای خروج آمریکا از برجام

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: