مس، نخستین فلز نزدیک شده به قیمت واقعی
معامله 4 هزار و 400 تنی مس در یک هفته

مس، نخستین فلز نزدیک شده به قیمت واقعی

آزاد شدن سقف رقابت برای معاملات فلزات همانند بمبی بود که در بازار ترکید و سرآغاز فصل جدیدی از قیمت‌ها در بورس کالا شد. پس از ماه‌ها پایین نگهداشتن دستوری قیمت‌های فلزات اساسی در بازار بورس، سرانجام دولت زیر بار آزادسازی سقف رقابت رفت، ولی همچنان قیمت عرضه را به همان شکل قبلی یعنی دستوری باقی گذاشت. با این حال مس نخستین فلزی بود که به بازار واقعی نزدیک شد.

به گزارش فلزات آنلاین، بازار فلزات اساسی طی 5 ماه گذشته به‌دلیل دستورات پیاپی مقامات دولتی و بخشنامه‌های گوناگون و بعضا متناقض که صادر می‌شد، رنگ آرامش را به خود ندید و شرایط ملتهبی را پشت سر گذاشت که بارها در سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین پرداخته شد. اما با این حال دولتی‌ها با چند دستورالعمل پیاپی دیگر، شرایط بازار را به‌نوعی تغییر دادند. در آخرین دستورالعملی که از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت برای بازار مس در بورس کالا صادر شد، سقف رقابت حذف شد؛ اما همچنان قیمت پایه با نرخ ارز دولتی مورد محاسبه قرار می‌گیرد.

با این حال پس از عرضه، قیمت معاملات تا حدود زیادی افزایش یافته است. هر چند که باز هم قیمت‌های ثبت شده در بورس کالا با قیمت‌های واقعی بازار تفاوت دارند، اما فاصله آن‌ها تا حد زیادی کاهش یافته است. در مورد مس مشخصا این اتفاق رخ داد و با تغییر سوی بازار، قیمت‌های بازار نیز کاهشی شده‌اند. ضمن اینکه در بازار ابتدا مفتول عرضه می‌شود و پس از کشف قیمت، بر اساس ضریب مشخص میان مفتول و کاتد و پس از کشف قیمت مفتول، کاتد نیز عرضه می‌شود تا بدین ترتیب از شکاف میان قیمت کاتد و مفتول (که در نخستین نوبت آزادسازی سقف رقابت رخ داد و باعث اعتراض عرضه‌کننده شد) جلوگیری به‌عمل آید.

نمودار 1 حکایت از آن دارد که طی هفته جاری یعنی از 17 تا 22 شهریور ماه 4 هزار و 440 تن کاتد و مفتول مس در بورس کالای ایران عرضه شد که در مقابل آن 5 هزار و 150 تن تقاضا وجود داشت و در نهایت 4 هزار و 400 تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفتند. نکته قابل توجه در مورد بازار مس پس از آزادسازی سقف رقابت واقعی شدن تقاضا است و بسیاری از تقاضاها از بورس حذف شدند. در ابتدا مفتول به میزان یک هزار و 440 تن با قیمت پایه متوسط 286 هزار و 220 ریال برای هر کیلوگرم عرضه شد که در نهایت یک هزار و 400 تن از آن با قیمت 465 هزار و 779 ریال برای هر کیلوگرم معامله شد. کاتد نیز پس از کشف قیمت مفتول به میزان 3 هزار تن با قیمت پایه 439 هزار و 895 ریال برای هر کیلوگرم عرضه شد که در نهایت با همین قیمت مورد معامله قرار گرفت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
توقف تولید مفتول مس به‌دلیل کمبود نقدینگی
بازار مفتول مس همواره پویا است
تقاضای مس، از عرضه آن پیشی گرفت
بازار مس در تب ارز دولتی می‌سوزد
متقاضیان از خرید مس ارزان کوتاه نمی‌آیند
پالایش متقاضیان هم تقاضای مس را کم نکرد
تقاضای کلی مس کاهش یافت
غوغای خریداران مس در بازار ارزان
رقابت شدید متقاضیان برای خرید مس ارزان‌قیمت
نوسان قیمت مس با نوسان نرخ ارز
38 هزار تن محصول مسی مازاد باقی ماند
قیمت کاتد در 11 ماه 11 میلیون تومان بر هر تن رشد داشت
19 هزار تن محصول مازاد روی دست شرکت ملی مس ماند
یک هزار و 500 تن مس مازاد روی دست شرکت مس ماند
افزایش بهای مس، معاملات را جذاب کرد
میزان معاملات مس اندکی بهبود یافت
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: