آمادگی شرکت مس برای حمایت از طرح‌های مرتبط با کود شیمیایی
علی محمدی، عضو هیأت مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران خبر داد:

آمادگی شرکت مس برای حمایت از طرح‌های مرتبط با کود شیمیایی

عضو هیأت‌مدیره شرکت مس گفت: در سال‌های گذشته با برنامه‌ریزی و اقدامات علمی و عملی سعی کردیم آب را در صنعت مس به شکلی استفاده کنیم که سفره‌های آب زیرزمینی را در استان کرمان حفظ کنیم.

به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از مس پرس، مهندس «علی محمدی» عضو هیأت مدیره شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به وضعیت بحرانی آب در شهرستان رفسنجان گفت: هم‌اکنون مصرف آب در شرکت مس برابر با نرم‌های جهانی است و نتیجه این اقدامات در حوزه آب افزایش بیش از 70درصدی بازیابی آب در مجتمع‌های شرکت مس بوده است.

مهندس محمدی با اشاره به طرح انتقال آب خلیج فارس که با مشارکت شرکت مس، چادرملو و گل‌گهر در حال انجام است گفت: شرکت مس برای این طرح تا کنون بیش از 500میلیارد تومان هزینه کرده است تا خط انتقال آب با ظرفیت 130 میلیون مترمکعب از خلیج‌فارس برای صنایع استان کرمان و یزد راه‌اندازی شود.
وی افزود: هم‌اکنون بالای 80درصد این طرح انجام‌شده و تا پایان سال 98 آب را به منطقه سرچشمه می‌رسانیم و بعد به یزد منتقل خواهد شد.
عضو هیأت مدیره شرکت مس به اهمیت آب در مقوله صنعت و کشاورزی استان اشاره کرد و گفت: تا سیرجان 290کیلومتر بستر برای سه تا چهار خط انتقال آب آماده شده است و 7 ایستگاه پمپاژ در حال آماده‌سازی است.
وی افزود: با اتمام این طرح می‌توانیم شاهد توسعه پایدار در صنایع استان کرمان به‌وی‍ژه صنعت مس و مناطق مرکزی کشور باشیم.
مهندس محمدی با اشاره به این‌که این طرح بسیاری از معضلات امروزی شهرستان را حل خواهد کرد بر رویکرد فرهنگی در مسئله آب تأکید کرد و گفت: بر اساس گزارش‌های منتشرشده تعداد حلقه‌های چاه آب از حد مجاز بیشتر است و در مورد استفاده از سیستم‌های آبیاری جدید در کشاورزی باید به این نکته رسیدگی شود که به علت وجود خرده مالکین ساماندهی آن مشکل شده است. این کار متولی می‌خواهد اگر برای این کار برنامه‌ریزی شود بیشتر مشکلات منطقه در حوزه آب حل می‌شود.
عضو هیأت مدیره شرکت مس به انجام سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت اشاره کرد و اظهار داشت: در شرایط کنونی حداقل کاری که در این منطقه می‌توانیم انجام دهیم این است تا در حوزه صنعت سرمایه‌گذاری شود. این رویکرد در گذشته پیگیری شد ولی متأسفانه ادامه پیدا نکرد.
وی ادامه داد: استان کرمان بالای 300 هزار هکتار باغات پسته دارد که بالای 80درصد صنعت پسته کشور در این منطقه است؛ بنابراین با وجود این پتانسیل لازم است به این مسئله به‌طور ویژه نگاه شود و در بدنه جامعه فرهنگ‌سازی شود تا از این پتانسیل برای کسب‌وکار استفاده کنند و مسئولین کشوری هم نگاه ویژه‌ای به این مسئله داشته باشند.
وی تصریح کرد: امسال قریب 5درصد محصولات پسته را داریم و در حالی که در سال‌های قبل بالای یک میلیارد دلار صادرات پسته داشته‌ایم امسال به 200میلیون دلار نمی‌رسد و این یک زنگ خطر برای منطقه است‌.
مهندس محمدی در ادامه به راه‌اندازی کارخانه اسید در مجتمع مس سرچشمه و پتانسیل‌هایی که کارخانه اسید در حوزه کود شیمیایی می‌تواند ایجاد کند اشاره کرد و گفت: بحث آلایندگی مس در منطقه تا پایان سال 97 با ایجاد کارخانه اسید رفع می‌شود و با راه‌اندازی آن بستری فراهم می‌شود تا در آینده از محصولات جانبی اسید در کشاورزی و باغات پسته استفاده شود.
وی اضافه کرد: شرکت مس این آمادگی را دارد تا از پلنت‌های کوچک کود شیمیایی توسط سرمایه‌گذاران بخش خصوصی حمایت کند و اسید را در اختیار آنها بگذارد.

گفتنی است دومین همایش ملی پسته ایران، 21 تا 22 شهریورماه امسال در دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان برگزار شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
جهش قیمت کود دی‌آمونیوم فسفات در فصل برداشت
تنوع محصولات مجتمع ذوب و پالایش مس بیرلا
2 کارخانه اسید برای حفاظت از محیط زیست کرمان در دست ساخت است
کارخانه اسید سرچشمه نیمه دوم امسال راه‌اندازی خواهد شد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: