19 پهنه امیدبخش معدنی در قم شناسایی شد

19 پهنه امیدبخش معدنی در قم شناسایی شد

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: در عملیات ژئوفیزیک هوایی، 19 پهنه امید بخش معدنی در قم شناسایی شد.

به گزارش ‌فلزات آنلاین و به نقل از ایسنا، راضیه لک در حاشیه چهارمین جلسه شورای معادن قم در جمع خبرنگاران عنوان کرد: آزادسازی پهنه‌های معدنی کشور یکی از رویکردهای مهم است، در این راستا با ارزیابی‌های صورت گرفته بیش از 180 هزار کیلومتر از محدوده‌های اکتشافاتی بلوک شده به زودی آزاد می‌‌شود.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور افزود: تعدادی از پهنه‌های اکتشافی معدنی برای آغاز عملیات اکتشاف و استخراج توسط بخش خصوصی در دست اقدام است.

وی تصریح کرد: در عملیات ژئوفیزیک هوایی 19 پهنه امید بخش معدنی در قم شناسایی شد که هشت محدوده آن در اولویت اول اکتشاف قرار گرفته است.

 

وجود 1.9 درصد ذخایر معدنی کشور در قم

لک بیان کرد: 1.9 درصد ذخایر مواد معدنی کشور در قم است، ضمن اینکه مواد معدنی امیدبخشی همچون مس و طلا در این استان وجود دارد، همچنین امکان استخراج منیزیم از دریاچه نمک را داریم.

وی اظهار کرد: 0.8 درصد اشتغال کشور در بخش معدن است که ظرفیت مهمی را نشان می‌دهد، در این ارتباط حفاری معادن با مجوز و واگذاری به بخش خصوصی انجام می‌پذیرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطرنشان کرد: استان قم در ذخایر معدنی در کشور رتبه 15 دارد و در تولید مواد معدنی در کشور دارای رتبه 27 است.

وی بیان کرد: در حال حاضر فاصله زیاد بین زمان اکتشاف و بهره‌برداری به دلیل بروکراسی‌های اداری در بخش معدن یک آسیب جدی است.

لک اظهار کرد: سازمان زمین‌‌شناسی و اکتشافات ‌معدنی آمادگی لازم برای تخصیص منابع مالی به اکتشاف محدوده‌های معدنی در استان قم را دارد.

 

آمادگی واگذاری محدوده های اکتشافی ذخایر فلزی به بخش خصوصی

وی تصریح کرد: شناسایی ذخایر فلزی پنهان در دل زمین هزینه‌های سنگینی دارد، هر جایی که بخش خصوصی علاقه‌مند به اکتشاف باشد، سازمان زمین‌شناسی محدوده اکتشافی را به بخش خصوصی واگذار می‌کند.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور عنوان کرد: این سازمان یک بودجه ملی دارد و با نگاهی ملی به تخصیص اعتبار می‌پردازیم و ظرفیت‌ها را در نظر می‌گیریم.

لک افزود: در پی سیاست‌های وزیر صنعت و معدن تجارت قرار شد که این پهنه‌های اکتشافی از حالت بلوکه خارج شود و در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد. این خبر خوبی برای علاقه مندان به فعالیت‌های معدنی است که می‌توانند پهنه‌ها را ثبت و کار اکتشافی را انجام دهند.

 

اولویت قم اکتشاف ذخایر فلزی از جمله طلاست

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در حال حاضر اولویت اکتشافی در قم معادن فلزی از جمله طلاست.

‌لک ‌عنوان کرد: ظرفیت‌های ویژه ای در استخراج طلا در معادن منطقه زواریان قم وجود دارد.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور افزود: متقاضی سرمایه‌گذاری برای استخراج طلا در این منطقه وجود دارد که در صورت رفع موانع از سوی منابع طبیعی و آبخیزداری کشور امکان توسعه و سرمایه‌گذاری در این بخش فراهم می‌شود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر اولویت اکتشافی در قم معادن فلزی از جمله طلاست و در این زمینه باید برنامه‌ریزی خوبی در جهت جذب سرمایه‌گذار اتخاذ شود؛ با وجود ارزشمند بودن شن و ماسه ولی اکتشاف آن در حیطه وظیفه زمین شناسی نیست.

لک اظهار کرد: خوشبختانه کار تدوین مراحل 1 و 2 نقشه راه زمین و معدن برای همه استان‌ها از جمله قم تهیه شده است و در جهت تدوین مرحله سوم هستیم که با ارائه آمار دقیق از سوی دستگاه‌های اجرایی به سازمان زمین شناسی تحقق می یابد.

وی خاطرنشان کرد: در هیچ استانی به اندازه قم کار تهیه داده‌های ژئوفیزیکی صورت نگرفته است در این راستا ۱۹ پهنه امید معدنی در قم شناسایی شده است و قم در ذخیره منابع معدنی رتبه پانزدهم کشوری را دارد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال‌های اخیر دو اقدام مهم در بخش معادن انجام‌شده است که تدوین برنامه چهار ساله معادن و طراحی نقشه راه توسعه معدن و صنایع معدنی از این جمله است.

وی عنوان کرد: یک طرح ژئوفیریک هوایی حداقل به 40 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد به همین دلیل نقشه‌هایی با هدفمندی لازم طراحی می‌شود.

 

در اکتشاف و استخراج معادن قم، افراط و تفریط دیده می‌شود

عضو هیئت‌رئیسه مجلس نیز در این جلسه گفت: در اکتشاف و استخراج معادن قم، افراط و تفریط و زیاده‌روی‌هایی دیده می‌شود.

احمد امیرآبادی فراهانی ‌عنوان کرد: تاکنون از ظرفیت‌های معدنی استان قم به خوبی استفاده نشده است و در این حوزه مشکلات زیادی وجود دارد.

نماینده مردم قم در مجلس افزود: متاسفانه در اکتشاف و استخراج معادن قم، افراط و تفریط و زیاده روی‌هایی دیده می‌شود. همچنین اولویت‌های سرمایه‌گذاری و اکتشافات معدنی در استان قم مشخص نیست و باید تدبیری در جهت ساماندهی آن اندیشیده شود.

امیرآبادی بیان کرد: همچنین در استخراج برخی از منابع مانند شن و ماسه مدیریت ناصحیحی وجود دارد و برداشت‌های اضافی صورت می‌گیرد و یا نوسان قیمت را شاهد هستیم.

وی اظهار کرد: برخی از برداشت‌ها خساراتی را به بار می‌آورد و در این باره اختیارات قانونی در جبران خسارات وجود دارد و تا یک درصد از منابع را می‌توان در عمران و توسعه روستاها و محدوده های اطراف معادن هزینه کرد.

نماینده مردم قم در مجلس خاطرنشان کرد: اگر قرار است مجوز بهره‌برداری به سرمایه‌گذاران اعطاء شود، باید اهلیت آن‌ها مشخص شود. آمار و ارقام مبهمی در شورای معادن قم وجود دارد، در حالی که منابع برای بیت‌المال است و باید در این باره شفافیت صورت گیرد.

در ادامه مهرداد غضنفری معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری قم با بیان اینکه باید رویکرد سرمایه‌گذاری در حوزه اکتشاف معدنی قم تغییر کند، بیان کرد: با وجود حمایت‌های صورت گرفته هنوز معادنی که می توان بر آن سرمایه‌گذاری کلانی کرد، کشف نشده است.

وی اظهار کرد: سازمان صنعت، معدن و تجارت باید پهنه‌ها و محدوده‌های اکتشافی استان را در کارگروه سرمایه‌گذاری مطرح کند. سهم معادن در اقتصاد استان قم ناچیز است و از ظرفیت‌های مهم غفلت شده است، از طرفی شاهد تخریب در برخی از حوزه‌ها در برداشت منابع بوده‌ایم.

همچنین سید محمد تقی سجادی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری قم تاکید کرد: باید ضوابط زیست‌محیطی در اکتشاف معادن رعایت شود.

وی گفت: باید در برداشت منابع به حفظ محیط زیست توجه شود مطابق نقشه‌های ژئوفیزیک هوایی عمده ذخایر منابع فلزی قم بیشتر در غرب و جنوب غرب و بالا دست شرق قم است که ریه‌های تنفسی قم به شمار می‌روند.

محمود سیجانی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم نیز در ادامه بیان کرد: با وجود پیگیری‌های صورت گرفته بخش زیادی از ظرفیت دریاچه نمک مورد غفلت واقع شده است.

وی تصریح کرد:از فردا(25شهریور) 25 محدوده اکتشافاتی قم به صورت رسمی آزاد می‌شود و این بخش آماده جذب سرمایه‌گذار است.

سیجانی عنوان کرد: باید اولویت‌ها را در سرمایه‌گذاری در بخش معدن در نظر گرفت تا به ارزش افزوده خوبی دست یافت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: