عرضه‌های سنگین فولادسازان بازار را دوباره جذاب کرد
معامله 163 هزار تنی فولاد پس از آزادسازی سقف قیمت

عرضه‌های سنگین فولادسازان بازار را دوباره جذاب کرد

پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان میان دولت، بورس کالا و تولیدکنندگان بزرگ، هر چند که دولت رضایت داد سقف رقابت برای انجام معاملات باز باشد، اما قیمت پایه بر همان فرمول قبلی یعنی عرضه با ارز 4200 تومانی استوار است و در ضمن دولت شرط گذاشته است در صورتی که قیمت معامله از 20 درصد افزایش یابد، به همان میزان قیمت حامل‌های انرژی را افزایش دهد.

به گزارش فلزات آنلاین، بازار فولاد کشور پس از آزادسازی سقف رقابت با عرضه‌های سنگین فولادسازان دوباره جذاب شد. هفته گذشته بود که پس از چندین نوبت لغو عرضه فولادسازانی همچون فولاد خوزستان و نیز ذوب آهن اصفهان، وزارت صنعت، معدن و تجارت طی بخشنامه جدیدی اعلام کرد که برای کاهش فاصله میان قیمت بورس کالا و بازار آزاد، سقف رقابت معاملات برای فولاد آزاد است، اما در صورتی که قیمت معامله بیش از 20 درصد افزایش پیدا کند، به همان میزان نرخ حامل‎های انرژی نیز برای تولیدکنندگان افزایش می‌یابد. این خبر در روز چهارشنبه باعث رشد شگفت‌انگیز سهام شرکت‌های معدنی شد.

در روز شنبه شاهد عرضه سنگین فولادسازان پس از کشمکش‌های طولانی‌مدت بودیم. نمودار 1 نشان می‌دهد که در این روز 164 هزار تن انواع محصولات فولادی در بورس کالا عرضه شدند که در مقابل آن 272 هزار تن تقاضا وجود داشت. در نهایت 163 هزار تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفتند و به فروش رفتند. ورق گرم فولاد مبارکه به میزان 74 هزار تن بیشترین عرضه را به خود اختصاص داده بود که در مقابل آن 80 هزار تن تقاضا وجود داشت و این محصول تماما مورد معامله قرار گرفت. شمش بلوم فولاد خوزستان که در هفته‌های گذشته چندین بار شاهد لغو عرضه بود، این بار به میزان 30 هزار تن عرضه شد و در مقابل خود 41 هزار تن تقاضا دید که در نهایت این محصول تماما مورد معامله قرار گرفت.

تیرآهن نیز که پیش از این چندین بار دچار لغو عرضه شده بود، از سوی ذوب آهن به میزان 30 هزار تن عرضه شد که در مقابل خود 44 هزار تن تقاضا دید و این محصول نیز تماما به فروش رفت. انواع میلگرد نیز از سوی ذوب آهن، فولاد خراسان، فولاد کاوه اروند و پرشین فولاد آریا به میزان 29 هزار تن عرضه شدند که در مجموع با تقاضایی در حدود 106 هزار تن مواجه شدند، اما در نهایت 28 هزار تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفت. نکته قابل توجه در این میان لغو معامله میلگرد فولاد کاوه اروند بود که با وجود ثبت برخط معاملات در روز گذشته، اما مورد پذیرش ناظران بورس قرار نگرفته و در نتیجه معاملات آن لغو شد.

بدین ترتیب با عرضه‌های نسبتا سنگین فولادسازان بار دیگر تالار نقره‌ای شاهد رقابت میان خریداران بود. نکته مهم دیگر آن است که اکثر محصولات حدود 20 تا 30 درصد افزایش قیمت معاملات داشتند، به‌طوری که قیمت معامله شمش بلوم از ورق گرم نیز بیشتر شد. هر چند که قیمت پایه ورق گرم بیشتر بود. این موضوع نشان می‌دهد که بازار طالب چه محصولاتی است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
امور بخش خصوصی را به خودشان واگذار کنید
​رشد 2.8 درصدی تقاضای فولاد در منا در سال 2018
بازار ورق فولادی در جاده تعادل قیمتی
سطح تقاضای فولاد کاهش یافت
ارز، معادلات بازار را برهم زد
معامله 225 هزار تنی ورق گرم، خریداران را راضی نکرد
قیمت میلگرد از قیمت ورق گرم بیشتر شد
بازار فولاد سکته کرد
جذابیت به بازار فولاد کشور بازگشت
رشد قیمت محصولات طویل در بازار
تقاضای 2 برابری فولاد به‌دلیل افزایش نرخ دلار
فولاد خوزستان 817 هزار تن محصول در بورس کالا معامله کرد
مبارکه سهم خود را در بازار فولاد حفظ می‌کند
سهم 60 درصدی فولاد مبارکه در معاملات فولاد
محصولات تخت فولادی همچنان حاکم بازار هستند
بخش اعظم بازار فولاد کشور در اختیار فولاد مبارکه قرار دارد
تولیدکنندگان بزرگ، بازار فولاد را گرم کردند
بغض معاملات فولاد ترکید
معاملات فولاد در اوایل آبان با افت مواجه شده است
معاملات فولاد پس از یک دوره کوتاه رکود بهبود یافت
معاملات فولاد نصف شد
عضویت در خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیست و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و بیستمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و نوزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هجدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 76 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و هفدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و شانزدهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: