اصلاح ساختار و قوانین به تفکیک و ادغام‌های پیوسته ارجحیت دارد
طرح تفکیک وزارت صمت در کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران بررسی شد:

اصلاح ساختار و قوانین به تفکیک و ادغام‌های پیوسته ارجحیت دارد

به گزارش پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین، جلسه کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران با موضوع بررسی طرح تفکیک وزارت صمت در حوزه‌های صنعت، معدن و بازرگانی عصر یکشنبه (25 شهریور) برگزار شد.

در ابتدای این نشست، ابولفضل روغنی رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ایران به اصرار دولت جهت تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت اشاره کرد و افزود: با وجودی که این طرح یک بار توسط مجلس شورای اسلامی رد شد و بار دیگر نیز از دستور کار آن کنار گذاشته شد، همچنان به تفکیک اصرار می‌شود. بر همین اساس نیز طرح یاد شده مجددا در دستور کار مجلس قرار گرفته و نظر اتاق بازرگانی به‌عنوان نماینده بخش خصوصی در این مورد خواسته شده است.

وی گفت: طرح ادغام وزارتخانه‌های مورد بحث با هدف حمایت از صنایع انجام گرفت، هرچند که این هدف به درستی محقق نشد.

رئیس کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: با وجود موارد یاد شده و مشکلاتی که در اجرای ادغام وجود دارد، مجموع آرای کمیسیون صنعت اتاق بازرگانی ایران، حکایت از مخالفت با طرح تفکیک وزارت صمت، دارد.

 

ادغام، تجربه موفق کشورهای توسعه یافته

در ادامه بهرام شکوری شکوری، رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، افزود: اداره صحیح وزارتخانه‌ها نسبت به تفکیک یا ادغام آن‌ها از اهمیت ویژه‌تری برخوردار است و باید در اولویت قرار گیرد.

وی تاکید کرد: هرچه کشورها در مسیر توسعه یافتگی قدم بر می‌دارند، تصدی‌گری اقتصادی از سوی دولت کم می شود. در چنین شرایطی، یک وزیر توانایی اداره امور در حوزه‌های مختلف را خواهد داشت. انا متاسفانه در کشور ما، واگذاری امور به بخش خصوص مطابق با اصل ۴۴ قانون اساسی به طور کامل اجرایی نشد و زمینه لازم برای ادغام‌های مورد بحث وجود نداشت. درنتیجه در موقعیت کنونی، مدیریت چنین مجموعه بزرگی از عهده یک نفر خارج است.

رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی خاطرنشان ساخت: ادغام به معنی واقعی در وزارت صنعت و معدن و وزارت بازرگانی سابق اجرا نشد و تنها دو وزارتخانه مزبور در کنار یکدیگر قرار گرفتند و تجمیع شدند.

 

ادغام به نتیجه نرسید

امیرحسین کاوه، دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل به‌عنوان موافق طرح تفکیک سخن گفت: ادغام وزارتخانه‌های مورد بحث در سال ۹۰، با هدف کوچک سازی دولت اجرایی شد، هرچند که این هدف، محقق نشد. کما اینکه در حال حاضر وزارت صنعت، معدن و تجارت توانایی تنظیم بازار را ندارد و از این رو، تفکیک مجدد وزارتخانه صمت، ضروری به‌نظر می‌رسد. وی افزود: نظر مقام معظم رهبری نیز به تفکیک مجدد وزارتخانه صنعت، معدن و بازرگانی است.

ابویی، رئیس سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی گفت: تفکیک و ادغام‌های پی در پی که در دوره‌های مختلف اجرایی شدند، سیاسی هستند. نظرخواهی از بخش خصوصی، فرمالیته است و تصمیم نهایی با دستور اشخاص دیگری گرفته می‌شود.

رئیس سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی تصریح کرد: اصلاح استراتژی کلان کشور، به جای تغییرات یاد شده و تفکیک و ادغام‌های یاد شده باید در اولویت قرار گیرد.

در ادامه، سایر مخالفان و موافقان طرح تفکیک وزارتخانه مزبور، نظرات خود را بیان کردند.

در پایان جلسه نیز، موافقت با لایحه تفکیک، مخالفت با تفکیک و اصلاح قوانین بالادستی و الزامات قانونی به رای گذاشته شد. براساس این را‌گیری، اکثریت اعضا، اصلاح ساختارها و قوانین را ارجح بر تفکیک یا عدم تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت دانستند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
دانشگاه باید در خدمت کسب‌و‌کار باشد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آقازاده
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
سمپوزیوم فولاد
اذرنبش تبریز
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سپاس از صد شماره همراهی شما

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران/ میزان تاثیرپذیری سیاست‌گذاران از تشکل‌های بخش خصوصی، کم است

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ رضا رحمانی/ معاون طرح و برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ اتابک خلیلی/ چرا به مشاوره اقتصادی نیاز نداریم!

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ مهری علیدوستی/ تعاملات بین‌المللی راهگشای ایران برای خروج آمریکا از برجام

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: