الگوی موفق فولاد مبارکه، چراغ راه آینده صنعت
محمد ناظمی هرندی، مدیر روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه اصفهان:

الگوی موفق فولاد مبارکه، چراغ راه آینده صنعت

به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از روابط عمومی فولاد مبارکه اصفهان، محمد ناظمی هرندی، مدیر روابط عمومی شرکت فولاد مبارکه اصفهان، این شرکت را چراغ راه آینده صنعت دانست. متن کامل این یادداشت را در ادامه می‌خوانید.

انقلاب اسلامی تازه به پیروزی رسیده بود و هنوز نظام مبتنی بر خواست مردم به صورت کامل شکل نگرفته بود. در همین دوران، تحریم مردم و حکومت برآمده از آن‌ها از سوی برخی دولت‌های خارجی آغاز شد. طرح فولادی که قرار بود یکی از شرکت‌های انگلیسی در جنوب غربی اصفهان و در مجاورت شهر مبارکه ایجاد کند، عملا منتفی بود. شورای انقلاب به دلایل متعدد ازجمله وجود زیرساخت‌های احداث کارخانۀ فولاد (راه آهن، آب، نیروی انسانی ماهر و...) و همچنین نزدیکی به مواد اولیه (سنگ آهن) و بازار هدف (مناطق صنعتی) تصمیم گرفت دو طرح فولاد هرمزگان و فولاد اصفهان با یکدیگر ادغام شود. این کارخانه ساخته شد، دشوار اما اصولی.

در اوج دوران دفاع مقدس، با همه محدودیت‌ها و مشکلات، طرح با نظر ویژۀ مسئولان عالی رتبۀ کشور و با هدایت هوشمندانه مدیران آن به پیش رفت و در نهایت در سال‌های ابتدایی دهه هفتاد شمسی به بهره‌برداری رسید، کارخانه ای با ظرفیت تولید۵.۲ میلیون تن ورق‌های فولادی. اما در طی این ربع قرن، با مجاهدت هزاران انسان بزرگ و رهبری صحیح، این شرکت به مجموعه ای بزرگ با بیش از 10 میلیون تن ظرفیت تولید تبدیل شده است. شرکتی که تمام شاخص‌های عملکردی و دستاوردهای آن قابل ارائه در سطح ملی و بین‌المللی و مایه افتخار هر ایرانی است.

در شرایطی که برخی ناکارآمدی‌ها و ضعف مدیریت‌ها در چهل سالگی انقلاب، مردم را غمگین و دچار مشکل کرده است، صنعتی وجود دارد که همه دوران شکل‌گیری، اوج‌گیری و افتخارآفرینی خود را در این چهار دهه طی کرده و به حق خود را «مولود انقلاب» می‌داند. پس جا دارد از فولاد مبارکه و رمز و راز توفیقاتش بیشتر بگوییم و بنویسیم تا الگویی شود برای سایرین.

به‌عنوان اولین ویژگی مهم فولاد مبارکه می‌توان به «طراحی مناسب و جامع» آن اشاره کرد: زنجیرهای کامل از فرایند تولید فولاد و پیش بینی همزمان برای توسعۀ زیرساخت‌های لازم و طراحی حلقه‌های ضروری در بالادست و پایین دست و شبکه‌ای جامع در توزیع محصول و مدیریت مشتری. ارزشمندی این بلندنظری و دقت نظر در طراحی زمانی مشخص می‌شود که حتی امروز و پس از سال‌ها کسب تجربه در کشور، همچنان شاهد طرح‌هایی ناقص و غیراقتصادی در صنعت فولاد و سایر صنایع هستیم.

عامل دیگر در کسب نتایج بزرگ و مداوم، «رهبری باثبات، متعهد و متخصص» است. فولاد مبارکه دوران ساخت خود را بدون تغییر در مدیریت و با حمایت کامل حاکمیت از این طرح ملی طی کرد. کوتاه نظری برخی افراد و مشکل آفرینی های متعدد،در اراده مدیران بی ادعای آن دوران در مسیر ساخت بزرگترین بنگاه صنعتی کشور خللی ایجاد نکرد. در طول دوران بهره برداری از شرکت نیز در بیشتر مواقع، فولاد مبارکه بهرهمند از بهترین و سالم ترین مدیران اجرایی در سطح کشور بوده است. برای مثال، در طی سال‌های اخیر که با ابلاغ رهبر معظم انقلاب اسلامی، برخی از بنگاه‌های بزرگ صنعتی و اقتصادی به مردم واگذار گردید و اصطلاحا خصوصی سازی انجام شد، به دلیل عدم انتقال کامل سهام شرکت‌ها به مردم، همچنان انتخاب مدیریت شرکت‌ها، مستقیم یا غیرمستقیم، به دست دولتها انجام می شده است. نکتۀ حائز اهمیت در فولاد مبارکه در این دوران این بوده که این شرکت ضمن همراهی کامل با سیاست‌های اصولی دولتها،خود را متوقف به ساختارهای اداری غیرچابک در دستگاه‌های اجرایی نکرده و با تدوین اهداف و استراتژی‌ها و پیگیری مداوم آنها توانسته است عامل اصلی پیشبرد اهداف توسعه ای کشور باشد. البته این الگو در بیشتر کشورهای پیشرفتۀ دنیا حاکم است که شرکت‌های بزرگ عامل توفیق و حرکت کشور باشند.

انتخاب هوشمندانۀ نیروی انسانی و آموزش و توسعۀ مهارت‌های آن‌ها به‌صورت مداوم یکی دیگر از ویژگی‌های منحصربه فرد فولاد مبارکه است. این دانش و مهارت که به صورت نظاممند، نسل به نسل میان همکاران به اشتراک گذاشته شده، موجب شده امروز در حالی که سن متوسط در فولاد مبارکه حدود چهل سال است و سازمان از هزاران نیروی جوان بهره‌مند است، اما تجربۀ نسل‌های مختلف به نحو مناسبی در سازمان باقی بماند.

نگرش نظام مند و مبتنی بر مأموریت اصلی یکی دیگر از ویژگی‌های فولاد مبارکه است. بهره‌مندی از بهترین الگوهای مدیریتی جهانی و پیاده سازی اصولی آن‌ها و دوری از جریان‌های سیاسی و غیرحرفه‌ای موجب شده هدفگذاری در فولاد مبارکه و حرکت در مسیر پیاده سازی اهداف همواره به صورت اثربخشی دنبال شود.

آنچه بدان اشاره شد برخی از مهمترین عوامل موفقیت های چشمگیر فولاد مبارکه است. قطعا در چهل سالگی جمهوری اسلامی شناسایی و بهره مندی از الگوهای موفقیت، ضروری و چراغ راهی برای آینده خواهد بود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عرضه اولیه اوراق سلف کلاف گرم نوردیده در بورس کالا
بومی‌سازی چرخ صنعت را به گردش درمی‌آورد
دستاوردهای فولاد مبارکه در صرفه جویی مصرف آب قابل تحسین است‏
جذابیت سرمایه‌گذاری در تولید فولاد خاورمیانه
قیمت‌گذاری دستوری زمینه‌های ایجاد رانت را فراهم می‌کند
بومی‌سازی، لازمه تداوم تولید فولادسازان
بومی‌سازی، لازمه تداوم تولید فولادسازان
فولاد مبارکه صنعت سبز است
سطح تقاضای فولاد کاهش یافت
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: