شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد
در شهریور ماه 1397

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران/ میزان تاثیرپذیری سیاست‌گذاران از تشکل‌های بخش خصوصی، کم است

میزان بودجه‌ای که اتاق بازرگانی برای امور پژوهشی مقرر کرده، هر سال افزایش قابل‌توجهی پیدا می‌کند، اما در حوزه عملکرد و مصرف بودجه، درصد تحقق آن به‌نسبت پایین بوده است. دلایل گوناگونی برای آن وجود دارد. نخست اینکه متاسفانه اتاق بازرگانی باوجود تلاش ‌فراوان، در یافتن موسسه‌ها و پژوهشگران توانمند در زمینه‌های علمی-کاربردی، در همکاری‌های پژوهشی درباره موضوع‌های مربوط به بخش خصوصی توفیق نداشته است. پژوهشگران در کشور ما عموما به‌واسطه تحصیلات و عملکرد خود، تنها در حوزه دانش نظری و محض توانسته‌اند صاحب تخصص و دانش باشند. این‌گونه پژوهش‌ها از کارکرد و نیازهای مد نظر اتاق بازرگانی فاصله دارد.

موضوع دوم این است که اتاق بازرگانی در تعامل با موسسه‌های پژوهشی برای دریافت مشاوره از خارج کشور تلاش مضاعفی داشته و به‌طور مشخص بیش از یک سال با یکی از معتبرترین موسسه‌های مشاوره مدیریت دنیا مذاکره کرده و توافق‌های اولیه نیز در این زمینه حاصل شده است تا در راستای استراتژی توسعه اقتصادی کشور سرمایه‌گذاری شود. اما مراجع دولتی و حاکمیتی ذی‌ربط از این اقدام استقبال نکردند. دلیل اصلی استقبال نکردن آن‌ها این است که در کشور ما همواره بین مسئولان بیگانه‌هراسی وجود دارد. متاسفانه این دیدگاه وجود دارد که استفاده از مشاوران خارجی، موجب سوءاستفاده ازسوی آن‌ها می‌شود. این در حالی است که اتاق بازرگانی با شرکت مشاور مذکور به یک چارچوب بسیار خوبی رسید که می‌توانست راهگشای اقتصاد کشور باشد.

اجرای چنین پروژه‌هایی به‌دست بخش خصوصی باعث می‌شود که اولا دولت در این موضوع دیگر هزینه نکند و در ثانی بیماری فراموش شدن برنامه‌ها از دولتی به دولت دیگر، گریبان‌ برنامه یادشده را نگیرد. متاسفانه تصور می‌شد که با توجه به جایگاه اتاق بازرگانی در کشور، حساسیت کمتری روی آن وجود داشته باشد؛ بنابراین در میان تشکل‌های بخش خصوصی همواره این احساس وجود دارد که نهاد‌های حاکمیتی و دولتی، ظرفیت و توانایی پذیرش استراتژی‌های کلان را از بخش خصوصی ندارند. حتی اتاق بازرگانی برای تدوین استراتژی اقتصادی این ریسک را پذیرفت. اما برخی دیگر اذعان کردند که در صورت ‌پذیرش‌نشدن آن از سوی دولت، تدوین این استراتژی بیهوده و باعث هدررفت منابع خواهد شد.

تشکل‌های بخش خصوصی به‌ویژه اتاق بازرگانی، همه راه‌ها را برای اعمال‌نظر در سیاست‌گذاری امتحان کرده‌اند. از یک‌سو، تدوین استراتژی مورد پذیرش سیاست‌گذاران قرار نمی‌گیرد و از سوی‌دیگر، در کشور منابع پژوهشی، از بعد انسانی و دانش کاربردی، چندان مناسبی وجود ندارد. با این حال اتاق بازرگانی به‌عنوان تشکل بالادستی بخش خصوصی، در هر سال بیش از 30مقاله پژوهشی در سطح ملی انجام می‌دهد. در حال حاضر اتاق بازرگانی دارای یک بانک پژوهشی برای جلوگیری از موازی‌کاری و دوباره‌کاری است که سوابق پژوهش در بخش‌های گوناگون در آن بارگذاری می‌شود. بنابراین اگر یک تشکل قصد داشته باشد پژوهشی را انجام دهد، به‌راحتی به پیشینه پژوهشی در آن موضوع دسترسی دارد. گفتنی است که با وجود اقدامات یادشده حتی نظر خود اعضای اتاق بازرگانی نیز در این زمینه تامین نشده است و باید در این زمینه اقدامات بیشتری انجام شود. ضمن اینکه گلوگاه این تشکل برای انجام فعالیت‌های پژوهشی، پیدا نکردن پژوهشگرهای متناسب با نیاز اتاق بازرگانی است. حتی فراخوان‌هایی نیز در روزنامه‌ها و دانشگاه‌های معتبر داده شده، اما این تشکل کمتر به نتیجه مطلوب رسیده است چراکه گروه‌های پژوهشی که بتوانند کار را در سطح محدود انجام دهند، بسیار کم هستند.

اتاق بازرگانی طراحی را به‌عنوان نقشه تقسیم‌کار فراگیر بخش خصوصی انجام داده است. در این نقشه ماموریت خانواده اتاق بازرگانی ترسیم و بالاترین سطح پژوهش و اقدام معین شده است. به‌عنوان نمونه، در حوزه‌های جغرافیایی اتاق‌های شهرستان‌ها و حوزه‌های تخصصی و صنعتی تشکل‌ها مامور هستند. به‌گونه‌ای که اگر قرار باشد پژوهشی روی فولاد انجام شود، تشکل‌های مربوط این وظیفه را برعهده دارند. خود اتاق بازرگانی به موضوع‌های عمومی و کلی مانند تامین اجتماعی، نرخ ارز و... می‌پردازد.

اتاق بازرگانی در خلال رسیدگی به لوایح در مجلس در کمیسیون‌های ذی‌ربط و کارگروه‌های تخصصی، مشخصا حضور دارد و پیشنهادهای این تشکل به قانون‌گذاران ارائه می‌شود و در حد پذیرش کمیسیون‌ها و نمایندگان نیز توفیقاتی حاصل شده است. این حد پذیرش در برخی لوایح و طرح‌ها به نسبت قابل‌قبول و در برخی دیگر ناموفق بوده است. همچنین اتاق بازرگانی در موضوع تدوین لوایح اقتصادی هیات دولت نیز نظرات خود را در 3تا 4سال گذشته ارائه کرده است. اما نکته قابل توجه آن است که نظرات اتاق بازرگانی در کمیسیون‌های دولت سخت‌تر مورد پذیرش قرار می‌گیرد. به عبارت بهتر، میزان تاثیرپذیری دولت و حتی در برخی موارد مجلس از نظرات این تشکل کم بوده و رضایت‌بخش نیست. در حالی که تشکل‌های بخش خصوصی انتظار دارند در لوایح اقتصادی تاثیرگذار بر محیط کسب‌وکار بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرند. ضمن اینکه با تشکل‌ها در دولت در زمینه آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها به‌ندرت مشورت می‌شود زیرا آیین‌نامه‌ها و بخشنامه‌ها به‌سرعت تولید می‌شوند و تغییر می‌کنند. این امر در مغایرت با قانون بهبود مستمر فضای کسب‌وکار است. باوجود ابلاغ معاون اول رئیس‌جمهوری و الزام بخش‌ها مبنی بر توجه به نظر تشکل‌های بخش خصوصی، این اتفاق تاکنون نیفتاده است. در نتیجه اختلالات این رفتار به کرات در محیط کسب‌وکار مشاهده می‌شود. به‌طور مثال، می‌توان از سیاست‌های ارزی و تجاری 5ماه گذشته نام برد. حتی مشورت‌های انجام شده، سازمانی و سیستماتیک نبوده و اغلب انتخابی و به‌صورت موردی هستند. به همین دلیل نتیجه این سیاست‌ها رضایت‌بخش نیست و در اقتصاد کشور آشکار شده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
دولت به تشکل‌ها اعتماد ندارد
دولت نمی‌تواند همه نظرات تشکل‌ها را بپذیرد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: