منطقه ویژه خلیج‌فارس، هدفی مناسب برای سرمایه‌گذاری خارجی است
عبدالعظیم نجیبی، معاون مالی و اقتصادی منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس

منطقه ویژه خلیج‌فارس، هدفی مناسب برای سرمایه‌گذاری خارجی است

موضوع ارتقا و توسعه مناطق اقتصادی و صنایع معدنی و فلزی کشور از مسائل مهم افزایش سرمایه‌های کشور است. منظقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس در این راستا اقدامات موثری را انجام داده که امید می‌رود تا با تداوم این فعالیت‌ها و تبدیل تهدیدهای بین‌المللی به فرصت‌های صادراتی، موجبات جذب سرمایه‌گذاران خارجی را فراهم کند.

رسالت اصلی شرکت منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، ایجاد زیرساخت‌های صنایع معدنی و فلزی و کمک به صادرات تولیدکنندگان داخلی همچون شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر سیرجان بوده که با انجام مراحل بارگیری همراه است. از اقدامات انجام شده طی سال‌های گذشته توسط این شرکت‌ می‌توان به احداث خطوط گازی و طرح توسعه 2500 هزار هکتاری در کشور اشاره کرد و افزود با اتمام عملیات دیوارکشی پیرامون سایت توسعه به طول چهل کیلومتر و با برنامه‌ریزی جهت تکمیل سایت، امکان استقرار صنایع بزرگ در این منطقه فراهم شد. این موضوع خود موجبات ایجاد موقعیت‌های شغلی در سطح استان و حتی کشور را فراهم می‌آورد. منطقه ویژه خلیج فارس از 5000 هزار هکتار تشکیل شده است. حدود نیمی از این ظرفیت با استقرار شرکت‌هایی مانند فولاد هرمزگان،  فولاد کاوه، صبافولاد خلیج فارس و گندله‌سازی مادکوش، مجموعه را به قطب تولید فولاد کشور بدل کرده است. از آمار و ارقام قابل توجه منطقه ویژه می‌توان به تولید ماهیانه حدود 2.5 میلیون تن فولاد اشاره کرد که در نوع خود رکورد به‌شمار می‌رود.

 

تصمیمات بزرگی در راه است

درخصوص تامین زیرساخت‌ها نیز اقدامات خوبی انجام گرفته که از جمله آن می‌توان قرارداد تولید آب از اشاره کرد. سایت توسعه از تصمیمات توسعه‌ای مهم این منطقه محسوب‌ می‌شود که یکی از اقدامات اساسی این حوزه، موضوع پساب فاضلاب شهر بندرعباس است که به دلیل کمبود آب در استان و استفاده از منابع جانشین مورد توجه قرار گرفت و با پیگیری و معرفی سرمایه‌گذار توسط شرکت منطقه ویژه جهت تحقق دو هدف اصلی اجرایی شد. اولین هدف دفع پساب‌های شهر بندرعباس و تامین آب مورد نیاز شرکت‌های مسقر در  منطقه ویژه است. توسعه مساحت شرکت منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس از اهداف آتی این شرکت به‌شمار می‌رود که مراحل آن جهت اقدام توسط سرمایه‌گذار هندی فراهم شده است.

 

منطقه ویژه بهشت سرمایه‌گذاران خارجی

منطقه ویژه از نظر موقعیت استراتژیک و هزینه پایین انرژی‌های برق و آب، هدف بسیار مناسبی برای سرمایه‌گذاران خارجی محسوب می‌شود. خوشبختانه تا کنون شرکت‌های خارجی موفقی از کشورهای چین و هند خواستار حضور و استقرار در منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج‌فارس شده‌اند که امید می‌رود با ادامه روند فعلی و جذب سرمایه‌های داخلی و خارجی، این منطقه تبدیل به قطب تولیدی و صادراتی کشور شود.

 

نقش قوانین دولت بر منطقه ویژه

خوشبختانه اقتصاد فعلی کشور و بحث نوسانات ارزی و موضوع تحریم تاثیرات چندانی بر منطقه ویژه خلیج فارس نداشته است. هم‌چنین کاهش نرخ ارز باعث افزایش تقاضا از سوی شرکت‌های خارجی و نهایتاً افزایش صادرات معدنی کشور شده است. طبق نتایج و آمار با افزایش میزان صادرات، تهدیدهای بین‌المللی به فرصت صادرات خوبی بدل شده است. بخشنامه‌ها و قوانین صادره از سوی دولت مانند قوانین "رفع موانع تولید" نیز موجبات تقلیل و رفع موانع و مشکلات کشور را فراهم کرده و باعث توسعه و پیشرفت شرکت صنایع معدنی و فلزی منطقه ویژه و شرکت‌های مستقر در این منطقه شده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
مشکلات سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان شرقی
بهره‌برداری از سه طرح بزرگ در منطقه ویژه خلیج فارس
جایگاه منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس در تولید صنایع فلزی کشور
نگاهی به طرح‌های توسعه‌ای منطقه ویژه اقتصادی خلیج فارس
تحریم‌، خسارات جبران‌ناپذیری به اقتصاد ایران وارد آورده است
پهلوگیری نفت کش غول پیکر در اسکله منطقه ویژه خلیج فارس
بندر، شاهراه صادرات
صنعت فولاد و چالش تحریم‌ها
نیروگاه سیکل ترکیبی هرمز آماده افتتاح شد
منطقه ویژه اقتصادی صنایع معدنی و فلزی خلیج فارس، پیشگام در رشد بهره‌وری
هدیه 160 مگاواتی برق منطقه ویژه خلیج فارس
توسعه زیرساخت‌ها عامل اصلی جذب سرمایه‌گذاران است
توسعه زیرساخت، گامی اساسی برای جذب سرمایه‌گذار در منطقه ویژه خلیج فارس
منطقه ویژه خلیج فارس، گواهی امنیت اطلاعات دریافت کرد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 74 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: