زغال‌سنگ، سنگ آهن و بوکسیت در صدر معدن‌کاری جهان

زغال‌سنگ، سنگ آهن و بوکسیت در صدر معدن‌کاری جهان

زغال‌سنگ، سنگ آهن و بوکسیت بیشترین میزان معدن‌کاری در جهان را به خود اختصاص دادند.

به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، وب سایت Mining Technology ذکر کرد در سال2016 میلادی بیشترین معدنکاری در بخش های زغالسنگ، سنگ آهن، بوکسیت، سنگ فسفات و گچ بوده است.

بنا بر گزارش انجمن جهانی زغال‌سنگ، ذخایر زغال‌سنگ جهان بیش از یک تریلیون تن برآورد شده است. بنابراین قرار گرفتن زغال‌سنگ در صدر فهرست معدنکاری دنیا قابل تصور است. در سال 2016 میلادی، مجموع تولید جهانی زغالسنگ 7.4 میلیارد تن به ثبت رسید. این رقم در مدت مشابه سال 2012 میلادی، 8 میلیارد و 200 میلیون تن گزارش شده است. چین به‌عنوان پرچمدار تولید زغال‌سنگ در جهان توانست در سال 2016 علی‌رغم کاهش 16 درصدی نسبت به سال 2012 با تولید سه میلیارد و 300 میلیون تن زغال‌سنگ کماکان بزرگترین تولید کننده این ماده معدنی باشد.

چین در اهداف خود تولید 3 میلیارد و 400 میلیون تن زغال‌سنگ در سال 2016 را پیش‌بینی کرده بود که نتوانست به آن دست یابد و به‌نظر می‌رسد منابع تجدیدپذیر انرژی پا به عرصه ظهور گذارند و این روند نزولی تولید زغال‌سنگ ادامه یابد.

این در حالی است که تولید زغال‌سنگ در سال 2017 میلادی با 3.3 درصد رشد نسبت به سال گذشته به 3 میلیارد و 520 میلیون تن رسید.

 

رتبه دوم: تولید 4.6 میلیارد تن سنگ آهن و آهن خام

طی سال 2016 در مجموع 4 میلیارد و 600 میلیون تن سنگ آهن و آهن خام در جهان تولید شده است. تولید جهانی سنگ آهن از 2 میلیارد و 900 تن در سال 2012 به 3 میلیارد و 300 میلیون تن در سال 2016 افزایش یافت. با این وجود، مجموع تولید جهانی آهن خام از یک میلیارد و 240 میلیون در سال 2013 به یک میلیارد و 230 میلیون در سال 2016 کاهش یافت.

کاهش عیار سنگ آهن و افزایش هزینه‌های تولید منجر به افت تولید در برخی کشورهای بزرگ تولیدکننده سنگ آهن شده است. در افریقای جنوبی، آمریکا و چین کاهش تولید 2016 نسبت به 2012 گزارش شده است. این در حالی است که برزیل و استرالیا به دلیل سرمایه‌گذاری در معادن جدید (به‌منظور جایگزینی معادن قدیمی) شاهد رشد تولید بودند.

 

رتبه سوم: بوکسیت با تولید جهانی 289 میلیون تن

تولید جهانی بوکسیت در سال 2016 میلادی 289 میلیون تن اعلام شده است. بوکسیت به‌عنوان یکی از عناصر مهم در تولید آلومینیوم طی 5 سال اخیر دچار نوسان بود. پنج کشور تولید کننده برتر بوکسیت در جهان هند، گینه، برزیل، چین و استرالیا هستند که همگی از سال 2012 شاهد رشد تولید این ماده معدنی بودند.

 

276 میلیون تن سنگ فسفات

سنگ فسفات چهارمین ماده معدنی است که 276 میلیون تن تولید را در سال 2016 به ثبت رسانده است. طی مدت مذکور چین با تولید 144 میلیون تن سنگ فسفات بیش از نیمی از تولید این ماده معدنی را ثبت کرد. جزیره کریسمس که در جنوب شرق آسیا و در 320 کیلومتری جنوب جزیره جاوه در اقیانوس هند قرار دارد یکی از منابع تامین فسفات است. این جزیره 1800 نفر جمعیت دارد. در سال 2016 تولید فسفات جزیره کریسمس 770 هزار تن گزارش شده است.

 

تولید267 میلیون تن گچ

گچ یکی از مواد معدنی مورد استفاده در ساخت و ساز است که رتبه پنجم معدنکاری سال 2016 را دارد. تولید این ماده معدنی روند افزایشی یکنواختی را از سال2012 تجربه کرد. تولید جهانی گچ از 258.1 میلیون تن در سال 2012 به 267.1 میلیون تن در سال 2016 افزایش یافته است. تحلیلگران پیش از این، میزان تولید گچ جهان را در سال 2016 حدود 252 میلیون تن پیش‌بینی کرده بودند.

چین به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده گچ جهان 130میلیون تن تولید جهانی سال 2016میلادی را به خود اختصاص داد. همچنین ایران به‌عنوان دومین تولیدکننده این ماده معدنی 16 میلیون تن تولید گچ را طی مدت مذکور به ثبت رساند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تولید سالانه 500هزارتن زغال‌سنگ
این معدن قابلیت آسیب‌رسانی به محیط زیست را ندارد
واله به‌دنبال تقویت پایگاه خود در آسیا
روند روبه‌رشد صادرات سنگ آهن آفریقای جنوبی
سیلابی که قیمت‌ زغال‌سنگ را افزایش داد
کشف ذخایر جدید معدنی؛ سنگ آهن، زغال‌سنگ، بوکسیت،‌ طلا و عناصر نادر
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: