شریعتمداری بر توسعه لجستیک در سطح ملی و بین‌المللی، تاکید کرد

شریعتمداری بر توسعه لجستیک در سطح ملی و بین‌المللی، تاکید کرد

وزیر صنعت ،‌ معدن و تجارت در مراسم امضای تفاهم‌نامه جایزه ملی لجستیک و زنجیره تامین با همکاری دانشگاه امیرکبیرگفت: باید به امر لجستیک و زنجیره تامین هم در سطح ملی و بنگاهی و هم منطقه‌ای و بین‌المللی توجه ویژه‌ای صورت گیرد.

به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از شاتا، محمد شریعتمداری در این مراسم با بیان مطلب فوق افزود: نقش و هزینه لجستیک در کشور چند برابر کشورهای پیشرفته دنیاست و هم در سطح خرد و هم در سطح کشور بنگاه‌ها گران اداره می‌شود. در حالی که سعی شده این حوزه را از سطح آموزشی و پژوهشی صرف خارج و در ستاد وزارت صمت، هماهنگی برای تحقق این هدف ایجاد شود و بدین منظور 12 راهبرد ابلاغ شد که یکی از این‌ها توجه به تجارت الکترونیک و استفاده از این امکان ارزشمند در مجموعه لجستیک تجاری و زنجیره تامین کشور بود.
وی با اشاره به راه‌اندازی سامانه مقررات و قوانین و سیستم حاکم بر امر صادرات و واردات افزود: این سامانه شفافیت در فرایند تجاری کشور ایجاد و زمینه از بین رفتن رانت را فراهم می‌کند.

وزیر صمت با اشاره به بهره‌مندی استفاده کنندگان از این امکان تصریح کرد: فرایند صادرات و واردات مبتنی بر این سامانه صورت می‌گیرد و به‌طور طبیعی تسهیل و سرعت در تجارت و فعالیت‌های تولید اتفاق می‌افتد که این دو بسیاربه هم وابسته‌اند. از سوی دیگر 85 درصد واردات را کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای دربر می‌گیرند که طبیعتا در خدمت توسعه کشور است و در این زمینه برای حمایت از تولید مطلوب‌تر باید فعالیت‌های لجستیک و زنجیره تامین را تسهیل کرد.
شریعتمداری ادامه داد: در همین موضوع استفاده از هوش مصنوعی و بیگ دیتا برای فعالیت‌ها در حوزه زنجیره تامین و ساماندهی لجستیک امر مهمی است و البته در شرکت مگفا کارمقدماتی در این زمنیه صورت گرفته تا با حداقل اطلاعات، خدماتی را ارایه بدهند چرا که ممزوج کردن فعالیت‌های نوین و پیشرفته به‌خصوص در حوزه آی‌تی و آی‌سی‌تی برای فعالیت‌های لجستیکی کمک کننده است.

 

توسعه زنجیره تامین و لجستیک در سطح بین‌المللی

وی با توجه دادن به موقعیت سوق الجیشی کشور برای امر لجستیک افزود: کشور به لحاظ سوق الجیشی در موقعیت ویژه‌ای قرار دارد و اگر این زنجیره تامین و لجستیک را در حوزه بین‌المللی هم توسعه دهیم می‌تواند در تامین لجستیک دنیا و خروج از سطح بنگاه‌ها و رفتن به سطح منطقه‌ای و بین‌المللی کمک کند و در دولت هم باید نگاه جدی‌تری باشد و به نتیجه این موضوع توجه شود.

شریعتمداری تصریح کرد: حتما این مهم باید به موضوع ملی تبدیل شود در این زمینه ایجاد فرهنگ و آموزش و ترویج، جنبه‌های پر اهمیت‌تری دارد.
وی افزود: در سطوح ملی هم تامین لجستیک برای فعالیت‌های عمومی برای همه فعالیت‌های اقتصادی و حمل‌ونقل جاده‌ای باید توجه شود چرا که پر ریسک‌ترین و گران‌ترین نوع حمل‌ونقل در دنیا مهمترین راه حمل‌ونقل کالا در کشور نیز هست.

 

تاکید بر توجه به انرژی خورشیدی، بادی وسبز

شریعتمداری با توجه دادن به لزوم تغییر حمل‌ونقل بار از جاده به ریل و ذخیره منابع انرژی و توجه به انرژی خورشیدی و بادی و سبز گفت: 6.5 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری برای حوزه فولاد نیاز هست تا بتوان 110 میلیون تن بار فولاد را از 38 میلیون تن فعلی از جاده به ریل تغییر داده و جان مردم را از حوادث جاده‌ای نجات داد .

وزیر صنعت، معدن و تجارت یاد‌آور شد: می‌توان با همکاری با بنگاه‌های بزرگ و تامین کنندگان نیازهای لجستیک ملی به توسعه و بهبود این حوزه کمک کرد یا در نحوه نگهداری بنادر و نحوه انتقال کالااز خشکی به دریا و مصرف کنندگان در سطوح ملی اقداماتی صورت بگیرد.
وی ادامه داد: آموزش و بالا بردن مهارت‌ها و داشتن نگاه درستی به انبارداری و نقل و انتقال با روش‌های بهتر و هزینه‌های کمتر و صحیح‌تر موضوع اصلی بنگاه‌ها نیست و در بنگاه‌های بزرگ هم این امر جزو موضوعات کم اهمیت‌تر است.
شریعتمداری با تاکید بر اهمیت جذب متخصص در این حوزه گفت: بنگاه‌ها برای این دانش احساس نیاز نمی‌کنند و درصورتی که به صورت تضمینی هزینه‌ها را کاهش می‌دهد، بنگاه‌ها بدون دانش مناسب نمی‌توانند موفق شوند و اهداف این موضوع مهم را عملی کنند.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: