رشد 35 درصدی ارزش معاملات در 6 ماه اول حاصل شد
معامله 134 هزار میلیارد ریالی محصولات فلزی و معدنی در 6 ماه

رشد 35 درصدی ارزش معاملات در 6 ماه اول حاصل شد

بورس کالای ایران به‌عنوان یک نهاد تأثیرگذار در تنظیم بازار ایران، طی 2 سال گذشته همواره رو به جلو حرکت کرده است. با توجه به اهمیت این بازار، ابزارهای جذابی در آن تعریف شده است که به تقویت معاملات کمک می‌کند. بورس کالا نهادی شفاف است که در آن عرضه‌کننده، متقاضی، مبدا و منشا کالا و نیز میزان معاملات کاملا مشخص و شفاف است. برای افزایش معاملات مشوق‌های متعددی همچون معافیت‌های مالیاتی برای معامله‌گران بورس کالا در نظر گرفته شده است. وجود این ابزارها طی یکی دو سال اخیر باعث شده‌اند که حجم و ارزش معاملات به‌طور قابل توجهی افزایش یابد.

بازارهای کالایی در بسیاری از کشورها از اهمیت بسیاری برخوردارند. زیرا محل تلاقی عرضه و تقاضا و تعیین‌کننده قیمت نهایی کالاها هستند. در ایران نیز با توجه به تولید کافی برای محصولات معدنی و فلزی مانند فولاد، مس، آلومینیوم، سرب و روی، سنگ آهن و طلا، شرایط برای معاملات این کالا در بورس کالا فراهم شده است و همواره شاهد عرضه و معاملات این محصولات در بورس کالا هستیم.

بورس کالا با رسالت خود شرایطی را برای عرضه‌کننده و متقاضی فراهم می‌کند که در فضایی به دور از تنش، واسطه‌گری و دلالی و فشارهای بیرونی به انجام معامله بپردازند و خود تعیین‌کننده قیمت نهایی کالا باشند. همچنان که به این رسالت طی چند سال گذشته عمل کرده است. رشد معاملات هم در زمینه حجم عرضه و تقاضا و هم در زمینه ارزش ریالی نشان می‌دهد که بورس در انجام رسالت خود موفق بوده است و تلاش برای بهبود و تثبیت جایگاه ادامه دارد.

با توجه به افزایش جهانی قیمت برخی از کالاهای معدنی و فلزی و نیز تغییرات نرخ ارز، حجم و ارزش معاملات محصولات معدنی و فلزی در بورس کالای ایران طی 6 ماه گذشته در مقایسه با مدت مشابه سال قبل از رشد قابل توجهی برخوردار شد. به‌طوری که نمودار 1 نشان می‌دهد در 6 ماه ابتدایی سال، 4 میلیون و 800 هزار تن محصول معدنی و فلزی در بورس کالای ایران عرضه شد که در مقابل آن 8 میلیون و 300 هزار تن تقاضا وجود داشت و در نهایت 3 میلیون و 800 هزار تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفتند و به فروش رفتند. ارزش این معاملات نیز در طی 6 ماه ابتدایی سال حدود 134 هزار میلیارد ریال بوده است.

در حالی که نمودار 2 نشان می‌دهد طی سال گذشته و همین مدت زمان، تنها 4 میلیون و 160 هزار تن محصول فلزی در بورس کالا عرضه شد که در مقابل آن 4 میلیون و 380 هزار تن تقاضا وجود داشت. در نهایت نیز 3 میلیون و 500 هزار تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفتند و به فروش رفتند. ارزش این معاملات نیز 62 هزار میلیارد ریال (معادل 2.1 میلیارد دلار) بود. مقایسه دو نمودار نشان می‌دهد که حجم معاملات 6 ماه ابتدای سال جاری در مقایسه با سال گذشته 8 درصد و ارش معاملات نیز 54 درصد رشد داشتند؛ البته رشد معاملات ناشی از افزایش نرخ ارز بوده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تعادل به بازار کامودیتی‌ها برگشته است
مس با قیمت رقابتی معامله می‌شود
معامله مس مفتول «فملی» 86 درصد بالاتر از قیمت پایه
مس به قیمت واقعی بازار نزدیک شد
سقف رقابت برای فولاد 10 درصد و برای مس و آلومینیوم آزاد شد
سطح تقاضای فولاد کاهش یافت
ارز، معادلات بازار را برهم زد
اغلب عرضه‌های طلا فروش نرفت
قیمت‌گذاری دستوری تنها دلالان را تقویت می‌کند
بازار مس در تب ارز دولتی می‌سوزد
معامله 225 هزار تنی ورق گرم، خریداران را راضی نکرد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: