ترکیه و عربستان به تجار عراقی تسهیلات می‌دهند
نایب رئیس اتاق بازرگانی بغداد

ترکیه و عربستان به تجار عراقی تسهیلات می‌دهند

نایب رئیس اتاق بازرگانی بغداد گفت: در حالی‌که تاجران ایرانی و عراقی هنوز از طریق صرافی‌ها مبادله تجاری انجام می‌دهند و هزینه و ریسک جابجایی پول را دارند، ترکیه علاوه بر گسترش روابط بانکی و بستن قراردادهای دو جانبه با بانک‌های عراقی به تاجران فعال در جنوب عراق تسهیلات اعطا می‌کند.

به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از ایلنا، حکمت الدقاق در خصوص روند تجاری بین ایران و عراق گفت: بنا بر اطلاعاتی که رییس اتاق بازرگانی عراق و ایران آقای فاضل الحمدانی اعلام کرده‌اند روابط تجاری دو کشور در 5 ماه گذشته 30 درصد افزایش داشته است که بیشتر شامل واردات مواد غذایی و مصرفی بوده است.

نایب رئیس اتاق بازرگانی بغداد گفت: نوسانات ارزی در ایران باعث شد که واردات از ایران صرفه اقتصادی داشته باشد که در این بین سهم صنایع کوچک و متوسط بیش از گذشته شده است. اگر تاجران دو کشور به دنبال گسترده کردن این مراودات و خارج شدن آن از حوزه کالاهای مصرفی به سمت کالاهای سرمایه‌ای و صنعتی هستند باید در ابتدا وضعیت بانکی و مالی دو کشور را سر و سامان دهند.

وی اظهار داشت: به دلیل نزدیکی تاریخی که در حوزه اجتماعی و دینی بین مردم عراق و ایران وجود دارد مردم عراق تمایل به خرید کالاهای ایرانی دارند این امری است که هم تاجران سعودی و هم تاجران ترکیه‌ای از آن اطلاع دارند و بر همین اساس برای جبران این برتری ایران، اقدام به اتخاذ برخی سیاست‌های تشویقی کرده‌اند.

الدقاق ادامه داد: در حالی‌که تاجران ایرانی و عراقی هنوز از طریق صرافی‌ها مبادله تجاری انجام می‌دهند و هزینه و ریسک جابجایی پول را دارند، ترکیه علاوه بر گسترش روابط بانکی و بستن قراردادهای دو جانبه با بانک‌های عراقی به تاجران فعال در جنوب عراق تسهیلات اعطا می‌کند.

وی تصریح کرد: حمل‌ونقل یکی دیگر از مشکلات دو کشور است با وجود حجم بالای عبور و مرور از گمرکات هنوز فعالیت آن‌ها شبانه روزی نشده است و در هفته‌های اخیر برخی قوانین ارزی ایران باعث شده که تاجران ایرانی نتوانند به موقع کالا را به طرف عراقی برسانند، این در حالی است که عربستان برای سریع‌تر رسیدن کالا به عراق در حال ساخت یک راه انحصاری تجاری به هزینه خودش در جنوب عراق است.

الدقاق گفت: با خروج داعش از عراق و ثبات نسبی که بر این کشور حاکم شده فعالان اقتصادی عراق به سمت سرمایه‌گذاری داخلی می‌روند و به دنبال احیای برخی صنایع هستند.

وی تاکید کرد: فعالان اقتصادی ایران اگر خواهان حضور در عراق هستند باید شروع به سرمایه‌گذاری در این کشور از طریق قراردادهای مشارکت کنند ضمن آنکه صنعت عراق نیاز مبرمی به تخصص و تجربه مهندسان ایرانی دارد و می‌تواند از آن‌ها استفاده کند.

نایب رئیس اتاق بازرگانی بغداد گفت: این نکته نباید فراموش شود که مدل فعالیت تجاری عراق در حال تغییر است و این کشور از یک وارد کننده صرف به سمت صنعتی شدن می‌رود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: