شرایط اقتصادی، چین را به کدام سو می‌برد؟
سیاست زیست‌محیطی یا افزایش تولید فولاد

شرایط اقتصادی، چین را به کدام سو می‌برد؟

با وجود تدابیر از پیش تعیین شده‌ چین در راستای کاهش آلودگی، به‌نظر می‌رسد که شرایط اقتصادی، این کشور را بر آن داشته تا رویکرد خود را در مورد مسائل زیست‌محیطی تغییر داده و در برخی موارد به فکر چاره اندیشی‌های جدید باشد. خبرها حاکی از آن است که چین در زمستان پیش رو برخی نوسازی‌ها را در حوزه فولاد و زغال‌سنگ عملی نخواهد ساخت. گفته می‌شود این اقدام در راستای تقویت عملکرد اقتصادی چین در مقابله با جنگ تجاری آمریکا و نیز رشد بیشتر اقتصادی صورت خواهد گرفت.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی «فلزات آنلاین»، سال گذشته به‌دلیل آلودگی بیش از حد هوا، برخی تولیدکنندگان فولاد در 4 شهر بزرگ چین مجبور شدند در طول ماه‌های زمستان تولید فولاد خود را به نصف و زغال‌سنگ را به یک‌سوم کاهش دهند. در ضمن 28 شهر و منطقه نیز مجبور بودند که تولید فولاد و آلومینیوم را به مقادیر مشابهی کاهش دهند.

برای زمستان امسال نیز قوانینی برای کاهش تولید وضع شد. وضعیت کنونی اقتصاد حکایت از آن دارد که روند رشد اقتصادی قدری آهسته‌تر شده است. شاخص مدیران خرید (Purchasing Managers' Indexes) در بخش‌های خصوصی، بدهی خانوار (Households Debt) و نیز سرمایه‌گذاری دارایی‌های ثابت (Fixed Asset Investment) از جمله مواردی است که مؤید کاهش روند رشد اقتصادی کشور هستند. مواردی این چنین باعث شده چین درصدد باشد تا با برخی تغییرات در سیاست‌های زیست‌محیطی، تولیدات داخل را تقویت کند.

به‌نظر می‌رسد که این کشور قصد ندارد محدودیت‌های کاهش تولید در سال گذشته را برای صنایع سنگین مانند فولاد تکرار کند. در زمینه مبارزه با پدیده‌های آلاینده زیست‌محیطی نظیر مه‌دود (Smog) اختیار به قدرت‌ها تفویض شده است تا برای راه حل آن طی ماه‌های نوامبر تا مارس تدابیری بیندیشند.

شایان ذکر است که مه‌دود پدیده آلاینده زیست‌محیطی است که در اثر انتشار حجم عظیمی از دود (عمدتا ناشی از سوختن مقدار زیادی زغال‌سنگ در یک منطقه و یا دود مناطق صنعتی) در هوا و ترکیب آن با سایر آلودگی‌های اولیه و نیز در اثر برخورد نورخورشید با ذرات آلاینده ایجاد می‌شود. به‌نظر می‌رسد چین قصد دارد در راستای بهبود وضعیت اقتصادی برخی قوانین سخت‌گیرانه زیست‌محیطی در ماه‌های سرد را کاهش دهد.

چنان‌که نمودار 1 نشان می‌دهد تولید محصولات فولادی در چین با آغاز ماه‌های سرد‌تر در سال 2017 با کاهش مواجه شد. این کاهش به‌دلایل زیست‌محیطی صورت گرفت و اثرات آن تا ابتدای سال 2018 محسوس بود. گفتنی است در سال‌های اخیر اقدامات بسیار زیادی در حوزه محیط زیست از سوی چین صورت گرفته است. میزان ظرفیت‌های نصب شده تولید فولاد در چین در سال 2015 بیش از یک میلیارد و 150 میلیون تن بود، اما به‌دلایل زیست‌محیطی این میزان در سال 2017 به یک میلیارد و 50 میلیون تن تقلیل یافت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
چین و اروپا صادرکنندگان برتر مخازن فولادی
پیش‌بینی روند کاهش تولید فولاد چین تا 2030
ایران سهم حدود 2 درصدی از بازار سنگ و کنسانتره آهن چین، دارد
تنها از دو سوم ظرفیت فولاد جهان برای تولید استفاده می‌شود
صنعت فولاد چین در مسیر همکاری و توسعه سبز بین‌المللی قرار دارد
سنگ آهن از ۷۰ دلار گذشت
50 میلیون تن از ظرفیت فولاد چین کاسته می‌شود
نرخ بهره‌وری فولاد چین تا سال 2021 به 82 درصد خواهد رسید
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: