ترکیه بزرگ‌ترین صادرکننده مخازن فولادی منطقه
بررسی تجارت جهانی مخازن فولادی (3)

ترکیه بزرگ‌ترین صادرکننده مخازن فولادی منطقه

میزان تجارت جهانی مخازن فولادی طی سال‌های 2010 تا 2017 حدود یک میلیون و 800 هزار تن بود که بعد از سال 2012 با روند نزولی به یک میلیون و 500 هزار تن در سال 2017 رسید. چین و ایالات متحده آمریکا بزرگ‌ترین صادرکنندگان این محصول در دنیا بودند. سهم خاورمیانه از صادرات و واردات این محصول حدود 6 درصد بوده است. ترکیه بزرگ‌ترین صادرکننده مخازن فولادی در خاورمیانه است.

به گزارش فلزات آنلاین، مخازن فولادی برای ذخیره و جمع‌آوری آب و سایر مایعات، مثل نفت خام، دیزل و نفت سفید و … به کار می‌روند. تانک‌ها و مخازن فولادی به‌دلیل کاربردهای تخصصی در صنایع مختلف با استانداردهای سخت‌گیرانه‌ای تولید و تجارت می‌شوند. کشورهای زیادی در تولید این محصول دست دارند و و این موضوع در کنار هزینه بالای حمل مخازن (به‌دلیل حجم زیاد) باعث شده عمده تقاضا برای این محصولات، در همان منطقه پاسخ داده شود و به عبارتی، حجم تجارت بین‌المللی قابل توجهی، برای آن وجود نداشته باشد. ولی بررسی آمارها نشان می‌دهد تجارت بین‌المللی ثبت شده برای این محصولات، چندان نیز کم نباشد و علی‌رغم انتظار سالانه مقادیر در خور توجهی مخازن فولادی بین کشورهای مخلتف تجارت می‌شود.

منطقه خاورمیانه (با احتساب ترکیه) در بازه سال‌های 2010 تا 2017 به‌طور میانگین سالانه حدود 106 هزار تن از این محصول را وارد کرده است.  سهم واردات خاورمیانه از تجارت جهانی این محصول در بازه ذکر شده حدود 6.3 درصد بود. از آنجایی که این منطقه محل تمرکز تولید نفت در جهان است عمده کاربرد این مخازن در این صنعت است و میزان تجارت این محصول با قیمت نفت ارتباط مستقیم دارد. در سال 2013 قیمت نفت بیش از100 دلار بر بشکه بود، رونق صنعت نفت، باعث رونق در سایر صنایع مرتبط با آن شد، بعد از آن سال با افت قیمت نفت از تجارت محصولات مرتبط با آن نیز کاسته شد. کشورهای امارات متحده عربی، عربستان، عمان، عراق و یمن واردکنندگان عمده این محصول در منطقه بودند.

در نمودار شماره 1 کشورهای صادرکننده مخازن فولادی منطقه نشان داده شده است. کشور ترکیه بزرگ‌ترین صادرکننده مخازن فولادی منطقه نام گرفته است؛ این کشور سالانه به‌طور میانگین 42 درصد از صادرات منطقه را به‌نام خود ثبت کرد که مقصد عمده صادرات به کشورهای انگلستان، هلند و یونان بود. ترکیه از سال 2010 تا 2017 سهم خود از صادرات منطقه را از 34 درصد به بیش از 52 درصد افزایش داده است. به گزارش فلزات آنلاین از آنجایی که صنایع فولاد ترکیه بر مبنای محصولات تخت گسترش یافته است، دسترسی به انواع ورق‌های فولادی مشوق تولید و صادرات محصولات مصرف‌کننده ورق است.

میزان صادرات عربستان در سال 2017 حدود 21 هزار تن و صادرات امارات متحده عربی حدود 18 هزار تن بود. با توجه به روند توسعه صنعت فولاد در منطقه خاورمیانه و همین‌طور سرمایه‌گذاری‌های صنعتی در بخش‌های مختلف این منطقه، انتظار می‌رود روند تولید محصولات تخت فولادی و همین‌طور محصولات بعدی این زنجیره که مخازن فولادی یکی از آن‌ها است، سرعت گرفته و به‌تدریج از میزان واردات این محصولات به منطقه خاورمیانه کاسته شده و به صادرات آن از خاورمیانه افزوده شود.

برای مطالعه بخش‌های قبلی گزارش اینجا کلیک کنید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
رشد 17 درصدی تولید فولاد خام ایران
آسیا؛ تولیدکننده بزرگ ریل راه‌آهن
بخش ساخت‌و‌ساز، محرک تجارت سازه‌های فولادی
انفعال خاورمیانه در صادرات طناب فولادی
آسیای شرقی صادرکننده بلامنازع طناب فولادی
بندر، شاهراه صادرات
سهم 6 درصدی خاورمیانه از تجارت مخازن فولادی
چین و اروپا صادرکنندگان برتر مخازن فولادی
امارات بزرگ‌ترین واردکننده پروفیل بدون درز در منطقه
هلند پیشتاز صادرات پروفیل بدون درز فولادی
سایه سنگین قیمت نفت بر تجارت جهانی محصولات مرتبط با صنعت نفت
خاورمیانه منفعل در صادرات لوله‌های حفاری
خاورمیانه مشتری ثابت لوله‌های حفاری
بزرگ‌‌ترین واردکنندگان و صادرکنندگان لوله‌های حفاری
تجارت لوله‌های حفاری زیر سایه قیمت نفت
سکوی اول صادرات لوله بدون درز منطقه به نام عربستان
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: