عدم توازن در زنجیره مس
در میزگرد تخصصی فرصت‌ها و چالش‌های صنعت مس مطرح شد:

عدم توازن در زنجیره مس

به گزارش پایگاه خبری فلزات آنلاین بهروز رحمتی، مدیر امور سهام و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران، در همایش فلزات غیرآهنی مطرح کرد: تنها ۱۷ درصد ظرفیت اسمی صنایع پایین دست مس فعال هستند و علت این امر عدم توازن در زنجیره مس بوده است.

بهروز رحمتی، مدیر امور سهام و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران در همایش فلزات غیرآهنی به ایراد سخنرانی با موضوع فرصت‌های موجود در حوزه توسعه و تجارت بین‌المللی و داخلی صنعت مس پرداخت. وی گفت: براساس مطالعات گروه‌های بین‌المللی مختلف، ایران در رتبه دهم تا پانزدهم ذخایر معدنی دنیا قرار دارد. این آمار تنها براساس اکتشاف در ۷ درصد از مساحت کل کشور حاصل شده است و افزایش اکتشافات به طور قطع رتبه ایران را ارتقا می‌دهد. براساس اکتشافات فعلی ۳.۱ درصد از ذخایر مس دنیا متعلق به ایران است. همچنین 1.5  درصد تولید معدنی و ۱.۱ درصد تولید ذوب مس دنیا به ایران تعلق دارد.

وی در ادامه به حاشیه سود تولید انواع فلزات اساسی اشاره کرد و افزود: مس در میان تمام فلزات بیشترین حاشیه سود را دارد. وی افزود: براساس میانگین قیمت تمام شده تولید و فروش مس طی ده سال گذشته، این فلز در میان تمام فلزات بیشترین حاشیه سود ناخالص را دارد.

در ادامه رحمتی گفت: برای شروع هر فعالیت معدنی و هر فعالیتی در زمینه صنایع معدنی باید ۳ فاکتور درنظر گرفته شود که این 3 فاکتور عبارت هستند از: پتانسیل معدنی کشور، اقتصادی بودن فرایند براساس اقتصاد آزاد بین‌الملل و امکان تامین مالی اقتصادی طرح

وی افزود: صنعت مس کشور تمامی فاکتورهای لازم برای اقتصادی بودن را داراست و همین امر نیز سرمایه‌گذاری بر روی این فلز را توجیه‌پذیر می‌کند.

رحمتی در ادامه گفت: مس تنها فلزی است که امکان جایگزینی ندارد یا با فلزاتی با قیمت بسیار بالاتر (نقره و طلا) امکان جایگزینی دارد و همین امر نیز سبب افزایش اهمیت این فلز می‌شود.

مدیر امور مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران در ادامه گفت: اگر طی سال های قبل تنها یک چهارم سود صنعت مس کشور صرف سرمایه‌گذاری طرح‌های توسعه شده بود، ظرفیت تولید مس کشور باید به یک میلیون تن می‌رسید که این میزان در مقابل تولید جهانی مس ( سالانه ۲۳ میلیون تن) رقم قابل توجهی بود و همین امر سبب می‌شد که بازار دنیا به تولید مس کشور وابسته باشد و صنعت مس متاثر از تحریم نباشد.

 

در میزگرد تخصصی چالش‌ها و فرصت‌های صنعت مس مطرح شد:

در ادامه میزگرد تخصصی چالش‌ها و فرصت‌های صنعت مس به مدیریت فرشید سلطانزاده مدیرعامل شرکت آرمان آتورپات و با حضور مدیران شرکت ملی صنایع مس ایران و مدیران صنایع پایین دست مس، برگزار شد.

شهرام سعید مدیر فروش و بازاریابی شرکت ملی صنایع مس ایران در این میزگرد گفت: از ۲۸ فروردین سال جاری براساس مصوبه دولت، محصول شرکت ملی مس (کاتد و مفتول) با قیمت ارز ۴۲۰۰ ارایه شد. این نرخ دستوری موجب متضرر شدن شرکت ملی مس و سهامداران این شرکت شد و سود آن مشخص نیست در جیب چه افرادی رفت!

وی در ادامه به سامانه نیما اشاره کرد و گفت: نرخ ارز در سامانه نیما نیز تفاوت بارزی با قیمت ارز ازاد دارد. درواقع سامانه نیما حکایت از مثل معروف به مرگ گرفتن تا به تب راضی شدن است. وی افزود: طی ۴ماه اردیبهشت تا پایان مرداد شرکت ملی مس ۱۵۰۰ میلیارد تومان متضرر شد.

سعید در ادامه به افزایش تقاضای مفتول و کاتد اشاره کرد و گفت: تقاضای مفتول و کاتد در شش ماه امسال دوبرابر میانگین تقاضا شش ماه ابتدای پنج سال قبل شد. این تقاضای غیرواقعی به علت رفتار ارزی غلط بود.

در ادامه این میزگرد، وحید اسلامیان مدیرعامل شرکت دنیای مس گفت: تقاضای فعلی برای کاتد و مفتول مس، تقاضای غیرکاذب است و این تقاضای غیر واقعی به عناوین مختلف از کشور خارج می‌شود.  وی افزود:صنایع پایین دست مس نه تنها نتوانستند از قیمت ارز دستوری ۴۲۰۰ بهره ببرند بلکه متضرر نیز شدند.

در ادامه میزگرد چالش‌ها و فرصت‌های صنعت مس، علی هوشمند، رییس انجمن تولیدکنندگان مقاطع برنجی مطرح کرد: اغلب تولیدکنندگان مقاطع برنجی خریدار قراضه مس هستند، طی ماه های اخیر قراضه در بازار به سختی پیدا می شود اما به راحتی مفتول مسی به عنوان قراضه در بازار وجود دارد.

مسعود کلانتر مجد رییس انجمن مولیبدن مطرح کرد: از آنجایی‌که عمده محصول این صنعت صادر شده و ماده اولیه این صنعت داخلی تامین می‌شود، نرخ ارز دولتی توهم افزایش سود این صنعت را فراهم کرد. همین امر تب و تاب خرید مولیبدن را ایجاد کرد. تولید بستر آرام می‌خواهد، بازار ایران شفاف نیست. همین امر تولیدکنندگان را متضرر می‌کند.

فرشید سلطانزاده مدیرعامل شرکت آرمان اتورپات مطرح کرد: شرکت ملی مس و تمامی صنایع پایین دستی معتقد هستند در شرایط فعلی متضرر شده اند، چه کسی سود این بازار را کسب کرده است؟؟

در ادامه رحمتی مدیر امور مجامع مس نیز افزود: دولت می خواهد همانند رابین هود عمل کند، از جیب عده ای به جیب عده دیگر بدهد.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
حال بازار لوله برنجی خوب نیست
تشکل‌ها بازوی مشورتی دولت هستند
ISO 50001 برای مدیریت انرژی در شرکت مس
بازار مس کشش قیمت بسیار بالا را ندارد
توقف صادرات مس صحت ندارد
جایگاه ویژه شرکت مس در بازارهای جهانی
شرکت ملی مس به‌دنبال بازار جدید مصرف برای اسیدسولفوریک
رشد 8 درصدی تولید مس محتوی معدنی
نظام بازار جایگرین ارز 4200 تومانی شود
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 64 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: