سیاست‌های ارزی اشتباه، بازار آلومینیوم را نامتعادل کرد
معامله 45 هزار تنی آلومینیوم در 6 ماه

سیاست‌های ارزی اشتباه، بازار آلومینیوم را نامتعادل کرد

هنگامی که در فروردین ماه سال جاری ارز کشور دچار نوسانات غیر قابل کنترل شده بود، با یک بخشنامه و ابلاغ موسوم به ارز 4200 تومانی، همه بازارها به هم ریخت و شرایطی به‌وجود آمد که هیچ فردی از آن راضی نبود، تولیدکنندگان حاضر به عرضه با ارز دولتی نبودند، مصرف‌کنندگان نیز محصولات را با نرخ 4200 تومانی دریافت نمی‌کردند. در این میان صنعت آلومینیوم به لحاظ وابستگی به واردات، بیشترین ضرر را متحمل شده است.

به گزارش فلزات آنلاین، الزام عرضه فلزات اساسی با ارز 4200 تومانی، یکی از پرچالش‌ترین تصمیمات دولت طی سال‌‌های اخیر بوده است. هر چند که دولت در اواخر سال قبل و اوایل سال جاری پیشنهاد داده بود که قیمت‌گذاری فلزات اساسی و فولاد با نرخ ارز دولتی مورد محاسبه قرار گیرد. اما با تحولات ارزی رخ داده، این خواسته در واقعیت محقق شد و زمینه بی‌ثباتی و تفاوت قیمت فراوانی را در بازار فلزات کشور پدید آورد. از یک سو فلزات اساسی و فولاد با نرخ ارز دولتی در بورس کالا قیمت‌گذاری می‌شدند و از سوی دیگر، محصولات و یا همان کالای خریداری شده از بورس، با نرخ ارز آزاد به‌دست مصرف‌کننده می‌رسیدند. بنابراین شاهد اعتراضات بسیاری به‌ویژه از سوی تولیدکنندگان به دستورالعمل مزبور بودیم. از سوی دیگر، حتی مصرف‌کنندگان نیز به این دستورالعمل با توجه به فضای ایجاد شده برای رانت اعتراض می‌کردند. اما گوش دولت به این اعتراضات بدهکار نبود. طی این 6 ماه چندین بخشنامه متعدد، متناقض و به‌دور از واقعیات بازار نیز صادر شدند و در نهایت دولت راضی شد که سقف رقابت را برای معاملات بردارد تا قیمت‌های معاملات در بورس، به قیمت بازار نزدیک شود.

نمودار 1 نشان می‌دهد که طی 6 ماه ابتدای سال جاری، بیش از 48 هزار تن آلومینیوم در بورس کالای ایران عرضه شد که در مقابل آن 188 هزار تن تقاضا وجود داشت و در نهایت 45 هزار تن از این محصولات مورد معامله قرار گرفتند. نکته قابل توجه در مورد بازار آلومینیوم افزایش شدید تقاضا در بازار است. زیرا در سال گذشته اغلب عرضه‌های آلومینیوم در بورس کالا بدون متقاضی می‌ماند، اما با توجه به تفاوت قیمت ارز دولتی با بازار آزاد، تقاضا برای آلومینیوم بسیار ارزان در بورس همانند سایر فلزات افزایش پیدا کرد و رکوردهای جدیدی در زمینه تقاضا به‌ثبت رسید.

بخشی از مازاد 3 هزار تنی آلومینیوم نیز مربوط به اوایل سال و بخش دیگر نیز به عدم ثبت معامله بنا به دلایل ناظر بورس بازمی‌گردد. در این میان شمش آلومینیوم به میزان 39 هزار تن عرضه شد که 146 هزار تن تقاضا داشت و 37 هزار تن از آن مورد معامله قرار گرفت. بیلت نیز به میزان 8 هزار و 700 تن عرضه شد که تقاضایی در حدود 42 هزار تن داشت و 8 هزار تن از آن مورد معامله قرار گرفت. نکته مهم دیگر آن است که اغلب عرضه‌ها توسط شرکت آلومینیوم ایران انجام شد و شرکت آلومینیوم المهدی ـ هرمز جنوب تنها یک هزار و 500 تن عرضه کرد که تنها یک هزار تن از آن مورد معامله قرار گرفت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
افزایش معاملات آلومینیوم، نیاز بازار را تأمین کرد
خطر تعطیلی در کمین صنایع پایین‌دست آلومینیوم
جایگاه تشکل‌های بخش خصوصی کجاست؟
قیمت‌گذاری دستوری تنها دلالان را تقویت می‌کند
آلومینیوم در مسیر رکوردشکنی گام برمی‌دارد
یکه‌تازی معاملات آلومینیوم در بورس کالا
قیمت‌گذاری با ارز مرجع، مشوق خرید در بورس کالا
معاملات آلومینیوم در هیجان بازار ارز، رونق یافت
ایرالکو در سال 1396، تنها معامله‌گر بازار بود
تقاضای زیاد، معامله کم، آفت بازار آلومینیوم است
عرضه و معاملات آلومینیوم کاهش یافت
معاملات آلومینیوم کمتر از حد انتظار است
عرضه 2 هزار تن آلومینیوم، خریداران را راضی نکرد
پس از چند هفته روند اصلاحی، قیمت آلومینیوم افزایش چشم‌گیری یافت
معاملات آلومینیوم با عرضه رقابتی، رونق یافت
از 5 هزار تن آلومینیوم تنها 160 تن به‌صورت مازاد باقی ماند
هفته گذشته 7هزار تن آلومینیوم معامله شد
معاملات آلومینیوم در زمستان یخ زد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: