عمان به روابط خود با ایران ادامه خواهد داد

عمان به روابط خود با ایران ادامه خواهد داد

عمان که به خاطر دیپلماسی بی طرفانه خود به عنوان «سوئیس خاورمیانه» شناخته می شود به روابط خود با ایران حتی در دوران تحریم‌های آمریکا ادامه خواهد داد.

به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از تسنیم؛ عمان به روابط خود با ایران حتی با وجود تحریم‌های آمریکا ادامه می‌دهد.

سالهاست عمان را با نام مستعار «سوئیس خاورمیانه» می‌شناسند، به خاطر دیپلماسی مبتنی بر صلح این کشور و گرایش آن به بی‌طرفی و نقش میانجی گری آن در منطقه. عمان توانسته علیرغم قرار داشتن در یک منطقه جغرافیایی حساس و پرتنش، دهه‌ها دور از جدال و دردسر باقی بماند. حتی بارها نقش میانجی را برای همسایگان خود بازی کرده است.

مسقط همچنین سالهاست روابط خوبی هم با ایران و هم با آمریکا دارد. ولی حالا برای اولین بار پس از سال‌ها به خاطر افزایش فشار بر ایران از طرف آمریکا و همچنین عربستان سعودی و امارات، سیاست بی‌طرفانه عمان تحت فشار قرار گرفته است.

بحث احداث یک خط لوله گاز طبیعی بین ایران و عمان وجود دارد. پس از دهه‌ها بحث و گفت‌وگو سال گذشته خط لوله ایران-عمان مجوز کار گرفت و یک کمیته مشترک در ماه جولای برای نهایی کردن قرارداد تشکیل شد. طبق گفته شرکت ملی گاز ایران هزینه این پروژه عظیم مهندسی و انرژی 1.2 میلیارد دلار است و روزانه 28 میلیون متر مکعب گاز را از بندر جنوب کوه مبارک به بندر سوهار عمان هدایت می‌کند.

این گاز طبیعی پس از رسیدن به عمان برای صادرات، مایع می‌شود یا به ذخایر عمان اضافه می‌شود. عمان سعی دارد دورنمای اقتصادی خود را متنوع کند و این خط لوله مشترک با ایران بخشی از طرح اقتصادی آن است.

تحریم‌های آمریکا علیه بخش نفت ایران تمام این طرح‌ها را به چالش انداخته است. دولت ترامپ اعلام کرده تحریم‌های خود را علیه نفت، محصولات نفتی و پتروشیمی ایران اعمال خواهد کرد و این تحریم‌ها شامل معامله با شرکت نفت ایران هم می‌شود.

حالا عمان مانند خیلی کشورهای دیگر بر سر دوراهی قرار گرفته و نمی‌خواهد بین دو قدرت اقتصادی و سیاسی آمریکا و ایران یکی را انتخاب کند. اگر دولت ترامپ ماه آینده تحریم‌ها علیه ایران را اجرایی کند، قرارداد خط لوله گاز طبیعی ایران-عمان با مشکل مواجه می‌شود. تنگه هرمز، مکان حساس خط لوله گاز، همیشه منطقه درگیری بین ایران و آمریکا بوده است.

علی‌رغم حساس بودن تنگه هرمز و تهدیدهای اقتصادی، عمان اعلام کرده که قصد دارد پروژه مشترک خط لوله گاز با ایران را ادامه دهد ولی مطمئناً موانع زیادی بر سر راهش خواهد بود.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: