آیا استراتژی‌های تدوین شده در سند چشم انداز منطقی بوده‌اند؟
پنل تخصصی اقتصاد صنایع معدنی کشور و فرصت‌های سرمایه گذاری در هفتمین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی  iMat2018 برگزار شد

آیا استراتژی‌های تدوین شده در سند چشم انداز منطقی بوده‌اند؟

پنل تخصصی اقتصاد صنایع معدنی کشور و فرصت‌های سرمایه گذاری در هفتمین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی iMat2018 با حضور مدیرانی از صنایع مس، فولاد، آلومینیوم، سرب و روی برگزار شد.

به گزارش پایگاه خبری فلزات آنلاین در روز دوم هفتمین کنفرانس و نمایشگاه بین المللی iMat2018 پنل تخصصی اقتصاد صنایع معدنی کشور و فرصت‌های سرمایه گذاری با حضور بهروز رحمتی، مدیر امور سهام و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران، فرشید سلطانزاده مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات، یعقوبی، مدیر اجرایی انجمن فولاد، سید چنگیز خضری، عضو انجمن معدنکاران سرب وروی و حقیقی، عضو سندیکای صنایع آلومینیوم به ارائه سخنرانی پرداختند.

 

توسعه حوزه معدن و متالورژی راه برون رفت از مشکلات اقتصادی

مدیر امور سهام و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران تنها راه برون رفت کشور از چالش‌های کنونی اقتصاد کشور که هر از گاهی در دولت‌های مختلف ایجاد می‌شود، را توسعه حوزه معدن و متالورژی دانست. رحمتی گفت: بهره‌گیری از پتانسیل‌های معدنی کشور می‌تواند ضمن اشتغالزایی، توسعه عدالت اجتماعی و نهایتا ایجاد برکت برای کشور  و مردم و دست برتر را برای مذاکرات سیاسی در فضای بین الملل در اختیار کشور قرار دهد.

رحمتی در ادامه گفت: حوزه مناسب برای سرمایه‌گذاری صنایع معدنی کشور باید ویژگی‌هایی داشته باشد ازجمله آنکه پتانسیل معدنی کافی داشته باشد؛ صنعت مورد نظر، براساس اقتصاد آزاد بین‌الملل در فضای بدون رانت، سود ده باشد و امکان تامین مالی صنعت را داشته باشد.

مدیر امور سهام و مجامع شرکت ملی صنایع مس ایران در ادامه افزود: ذخایر مس کشور حدود ۲۲ میلیون تن برآورد می‌شود و ما در رتبه ۸ دنیا از منظر ذخایر جهانی مس قرار داریم. این آمار از ذخیره مس کشور برای ۲۰ سال گذشته است. با به روز کردن آمار این بخش، میزان ذخیره کشور در این حوزه به ۲ برابر افزایش خواهد یافت.

صنعت مس در تمام دنیا، از پتانسیل ویژه‌ای برای سرمایه‌گذاری برخوردار است. قیمت متوسط تمام شده مس در دنیا به ازای هر تن تولید، حدود ۲۸۰۰ دلار برآورد می شود. قیمت فروش متوسط این فلز طی ۱۲ سال گذشته، حدود ۶۸۰۴ دلار برای هر تن برآورد شده است. بر همین اساس می‌توان گفت: حاشیه سود ناخالص تولید این فلز، حدود ۱۴۳ درصد برآورد می‌شود.

وی افزود: بررسی‌های صورت گرفته در سال ۲۰۱۷ حکایت از آن دارد که از مجموع ۵۰۰ معدن مس دنیا، ۹۸ درصد آن‌ها سود ده بودند. با توجه به موارد مطرح شده، لزوم توسعه در صنعت مس کشور ضروری به نظر می‌رسد و بدون شک، این توسعه پایدار خواهد بود.

 

حسن تدبیر در تصمیم گیری‌های دولت به چشم نمی‌خورد

در ادامه این پنل فرشید سلطانزاده مدیرعامل شرکت مشاوره اقتصادی آرمان آتورپات نیاز به بازنگری در استراتژی‌های تدوین شده برای کشور، با توجه به شاخص‌های اقتصادی را ضروری دانست و گفت لازم است برای هر صنعتی با توجه به شرایط خاص هر صنعت، تصمیم‌گیری شود.

در ادامه سلطانزاده گفت: سهم ارزش افزوده در حلقه‌های مختلف زنجیره تولید در صنایع فلزی در دنیا تغییر کرده است. به این معنی که حاشیه سود در اغلب صنایع معدنی به سمت معدن و حلقه‌های ابتدایی زنجیره رفته است.

سهم حاشیه سود در صنایع یاد شده عبارت است از:

سهم حاشیه سود صنعت مس: ۹۰ درصد بخش تغلیظ، ۷ درصد بخش ذوب، ۳ درصد بخش پالایش

سهم حاشیه سود صنعت آلومینیوم: ۷ درصد بوکسیت، ۴۱ درصد آلومینا، ۵۲ درصد آلومینیوم

سهم حاشیه سود در صنعت روی: ذوب: ۲۴ درصد، معدن: ۷۶ درصد

حال این سوال مطرح می شود که آیا استراتژی‌های تدوین شده در سند چشم انداز منطقی بوده‌اند؟

متاسفانه سیاست‌های تدوین شده در کشور ما منطقی نیستند. چراکه آمار شفافی برای سیاست‌گذاری وجود ندارد. شرکت‌های مشاوره اقتصادی به معنی واقعی و در سطح شرکت‌های معتبر دنیا، در ایران وجود ندارد. در نهایت نیز حسن تدبیر در تصمیم گیری‌های دولت به چشم نمی‌خورد.

 

عدم توازن در توسعه تولید فولاد و ایجاد زیرساخت در کشور

در ادامه یعقوبی، مدیر اجرایی انجمن فولاد اظهار کرد: رشد تولید فولاد دنیا طی سال ۲۰۱۷، حدود ۶ درصد و برای ایران ۲۱ درصد برآورد شده است. وی افزود: توازن میان رشد تولید فولاد کشور با زیرساخت‌ها، نیاز به بازنگری دارد.

 

بخش معدن نیازمند مدیریت قوی

سید چنگیز خضری، عضو انجمن معدنکاران سرب وروی نیز در ادامه این پنل اظهار کرد: راندمان حوزه فلزات در ایران با دنیا فاصله دارد، ما نیز باید برای بهبود راندمان استخراج، تولید فلز و نیروی انسانی تلاش کنیم. در شرایط کنونی اولویت کشور باید بر سرمایه گذاری در حوزه معدن متمرکز شود

وی در ادامه افزود: ایران از ذخایر قابل توجه معدنی برخوردار است، اما سهم تولید کنونی کشور مناسب نیست. میزان کل تولید فلز روی دنیا در سال ۲۰۱۷، حدود ۱۳.۵ میلیون تن برآورد می‌شود. از کل این تولید، ایران تنها ۲۰۰ هزار تن تولید را به خود اختصاص داد. این حجم از تولید به نسبت ذخایر معدنی کشور، پایین است.

در شرایط کنونی، تمرکز و سرمایه‌گذاری در حوزه معدن ضروری است. راندمان در حوزه صنایع معدنی فلزی کشور با دنیا فاصله دارد. ما باید برای بهبود راندمان در بخش‌های استخراج، تولید فلز، نیروی انسانی و .... تلاش کنیم.

خضری تاکید کرد در شرایط کنونی باید سرمایه‌گذاری‌ها را بهینه کنیم و پتانسیل‌های خود را هر روز توسعه دهیم. کشور ما از ذخایر دست نخورده‌ای برخوردار است و باید اکتشاف روی آن‌ها صورت گیرد. وی افزود: بدون شک پیشرفت در حوزه‌های مورد بحث به مدیریت قوی نیاز دارد و مدیریت کنونی کشور در حوزه‌های دولتی و حتی خصوصی برای خیز یاد شده، کفایت نمی‌کند.

 

سهم 6 درصدی ایران از تولید آلومینیوم خاورمیانه

در ادامه این پنل حقیقی، عضو سندیکای صنایع آلومینیوم به ارائه سخنرانی پرداخت. وی در این سخنرانی گزارشی از وضعیت صنعت آلومینیوم کشور در قیاس با دنیا و منطقه خاورمیانه پرداخت و گفت: ایران نخستین تولیدکننده آلومینیوم در منطقه خاورمیانه بود؛ اما اکنون تنها سهم ۶ درصدی از کل تولید منطقه را به خود اختصاص داده است.

 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
معدن مس سونگون به باشگاه معادن مس میلیارد تنی دنیا می‌پیوندد
خودکفایی در صنعت فولاد، به‌معنای انزوا نیست
جایگاه تشکل‌های بخش خصوصی کجاست؟
بررسی و مقایسه اطلاعات فنی و اقتصادی فلزات پایه، از آینده روشن فلز سرخ حکایت می‌کند
تشکل‌ها بازوی مشورتی دولت هستند
ارزش آفرینی وظیفه تمامی مهندسان ایران
پلی میان صنعت و دانشگاه
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: