ضرورت تشکیل انجمن صنایع غیرآهنی
امیر رحیمی، مدیرعامل شرکت کالسیمین تاکید کرد:

ضرورت تشکیل انجمن صنایع غیرآهنی

به گزارش فلزات آنلاین، امیر رحیمی، مدیرعامل شرکت کالسیمین در نشستی که در هفتمین نمایشگاه بین‌المللی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران برگزار شد، به صدور بخشنامه‌ها و ابلاغیه‌های مختلف توسط دولت اشاره کرد و آن را نشان‌دهنده عدم تسلط این نهاد تصمیم‌ساز بر موضوعات و مسائل موجود در حوزه‌های مختلف صنعتی دانست. در حال حاضر ابلاغیه‌های پیاپی دولت به‌معنای نقض تمامی بخشنامه‌های گذشته خود و ابطال آن‌ها به‌شمار می‌روند. فعالان و کارشناسان صنعتی سعی دارند تا با ایجاد تشکل‌ها و انجمن‌های تخصصی موجبات کمک به دولت در حل مشکلات موجود را فراهم کنند.

صنعت سرب و روی کشور در چندین ماه گذشته با مشکلات متعددی از قبیل عدم صادرات و تامین مواد اولیه جهت تولید محصولات خود مواجه بوده است. از تازه‌ترین اخبار حوزه سرب و روی، می‌توان به جلسه انتخاب اعضای هیات مدیره جدید تولیدکنندگان و صادرکنندگان این صنعت اشاره کرد که در آن، بخشی از مشکلات و معضلات کلی صنعت مذکور مورد بحث و نقد قرار گرفت.

 

مشکل اصلی در عدم صادرات است

متاسفانه طی 3 ماه گذشته، تولیدکنندگان صنعت سرب و روی موفق به صادرات نشده‌اند که همین امر این صنعت را با چالش‌های بزرگی مواجه کرده است. اولین مشکل ایجاد شده حاصل از این موضوع، عدم نقدینگی برای تولیدکنندگان این صنعت بوده که موجب بزور مشکات متعددی جهت پرداخت حقوق و دستمزد کارکنان و پرسنل شد. گروه کالسیمین و مجموعه‌های زیرگروه و همچنین توسعه صنایع روی به‌ترتیب با 2000 و بیش از 3500 نفر مشغول به فعالیت هستند که قطعا با شرایط ایجاد شده در 3 ماه گذشته، مشکلات متعددی را در آینده از نظر تامین پرسنل خود خواهند داشت. از دیگر مشکلات حاصل از عدم صادرات، نبود قدرت خرید مواد اولیه محصوب می‌شود. نوسانات شدید ارزی موجب شد تا اغلب قطعه‌فروشان، محصولات خود را به قیمت روز و مشخص بفروشند که همین امر ضربات سنگینی را بر پیکره تولید و اشتغال وارد آورد. سیاست‌های تنظیم شده توسط دولت با ابلاغیه‌ها و تمهیدات خود در راستای اشتغال‌زایی و طرح‌های توسعه‌ای در تضاد است. به‌عنوان مثال یکی از طرح‌های توسعه‌ای شرکت کالسیمین که توسط واحد تحقیق و توسعه آن در بحث محیط‌ زیست در حال انجام بود به‌دلیل مشکلات مذکور در ماه‌های گذشته متوقف شد. دلیل اصلی این امر، عدم تمرکز واحد مدیریت بر پروژه مذکور و اتلاف وقت و انرژی در جلسات متعدد با دولت است.

 

خودتحریمی قبل از تحریم‌های خارجی اتفاق افتاد

بخشنامه‌های متعددی در ماه‌های گذشته توسط دولت صادر شده  که آخرین آن‌ها ابلاغیه دولت مبنی بر عرضه با ارز دولتی، 4200 تومانی با آزادسازی سقف معاملات می‌باشد که اولین و مهم‌ترین مشکل آن، در بالاتر بودن قیمت‌‌نهایی تولیدکننده به‌نسبت ارز دولتی است. به‌عنوان مثال موادی مانند کربنات استرانسیوم، پرمنگنات و اسید با افزایش قیمت همراه بوده و این در حالی است که تولیدکننده شمش باید با ارز دولتی در بورس عرضه کند. صدور این بخشنامه‌ها نهایتا به‌ضرر تولیدکننده و ایجاد معضلات پرداخت دستمزد و تعدیل نیرو و نهایتا تعطیلی بخش‌های مختلف از کارخانه‌ها خواهد شد.

صنعت سرب و روی صادرات محور بوده به‌نحوی که در گذشته با مشکلی در عرضه مواجه و مصارف داخلی مواجه نبود. در سال 1396، میزان تولیدات این صنعت 197 هزار تن بوده که از این مقدار نزدیک به 54 هزار تن در داخل مصرف و مابقی صادر می‌شود بنابراین 75 درصد میزان تولیدات صنعت سرب وروی صادراتی و 20 درصد نیز توسط شرکت‌های داخل مصرف خواهد شد. مصرف تولیدکنندگان داخل از این محصول بسیار اندک بوده اما دولت این موضوع را مانند سایر حوزه‌های فلزا‌ت فرض می‌کند. نکته دیگر در عدم واردات خاک در قبال صادرات محصولات سرب و روی است که تولیدکنندگان را با مشکلات عدیده‌ای روبه‌رو کرده است. یکی از طرح‌های موثر در راستای کاهش اثرات عدم صادرات، پروژه هیدروکسید روی بود که از سال گذشته جهت تامین این کمبود و جلوگیری از کاهش تولید مطرح شد. متاسفانه خودتحریمی‌ها در داخل کشور پیش از تحریم‌های ایالات متحده آمریکا به وجود آمد که مهم‌ترین رهاورد آن عدم صادرات و عقب‌نشینی در بازار است.

 

تشکیل انجمن صنایع غیرآهنی راهکار برون‌رفت از وضعیت فعلی

قیمت‌گذاری با قیمت پایه که توسط دولت لازم‌الاجرا است به‌معنای ایجاد رانت است که هر سازمان و ارگانی امکان استفاده از آن را دارد. این اقدامات دولت نه تنها موجب خروج ارز از کشور شده، بلکه به صنعت نیز صدمات شدیدی را وارد کرد. در چند ماهه گذشته بیش از 50 بخشنامه به واحدهای مختلف و تولیدکنندگان ابلاغ گردیده که نشان دهنده عدم توانایی دولت در تصمیم‌گیری است. این جریان سبب ایجاد فاصله عمیق میان تولیدکننده و دولت و نوسانات شدید ارزی شده که خودبه‌خود موجب بالارفتن قیمت و سوءاستفاده واسطه‌گران خواهد بود. دولت باید خود را با ارائه سازگار و مناسب در بورس به تولیدکننده نزدیک کند. متاسفانه تولیدکنندگان در حال حاضر محصولات خود را به‌ اجبار در بورس عرضه کرده که در حال تلاش جهت خروج از این وضعیت هستند. تشکیل انجمن صنایع غیرآهنی به‌عنوان راهکار اصلی برون‌رفت از این وضعیت مطرح بوده که خوشبختانه در حال رایزنی با نمایندگان خانه معدن و بخش خصوصی و با هدف کمک به دولت در تشخیص و تفکیک صنایع مختلفی مانند مس، سرب و روی و آلومینیوم است. متاسفانه وجود انجمن‌های جزیره‌ای موجب سردرگمی دولت و صدور یک بخشنامه برای تمامی صنوف شده لذا دولت به یک متولی برای صنایع غیر آهن جهت تعامل و تسهیل امور نیاز دارد.

در راستای تشکیل انجمن مذکور، رایزنی‌های موثری با انجمن‌ها و خانه معدن و اتاق بازرگانی در حال انجام است که امید می‌رود با ایجاد این انجمن، هم‌افزایی و ارتباط منسجم به‌شرط حضور نمایندگان دولت ایجاد شود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
نحوه صحیح تصمیم‌گیری در شرایط بحرانی
امور بخش خصوصی را به خودشان واگذار کنید
تشکل‌ها بازوی مشورتی دولت هستند
اولویت اصلی دولت دوازدهم، رفع مشکلات حوزه اقتصاد است
دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد
تقسیم سود 600 ریالی میان سهامداران فاسمین
الگوسازی در بهره‌وری معادن ایران عملی شد
طرح‌های توسعه‌ای، ادامه حیات اشتغال است
عملکرد بسیار خوب کالسیمین در بورس
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 64 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: