تقاضای مس اروپا با بحران مالی، کاهش یافت
رشد ملایم تولید کاتد مسی در اروپا

تقاضای مس اروپا با بحران مالی، کاهش یافت

بر اساس آخرین گزارش گروه بین‌المللی مطالعات مس (ICSG)، تقاضای جهانی مس تصفیه شده طی سال 2017، بالغ بر 23.7 میلیون تن بود که با احتساب تقاضای حدودا 4 میلیون تنی اروپا، این منطقه 17 درصد از کل تقاضای جهانی مس تصفیه شده را در اختیار دارد. بالغ بر 80 درصد از حجم تقاضای کاتد مس در اروپا، از عرضه داخلی این منطقه تامین می‌شود که حدود نیمی از آن بازیافت قراضه و ضایعات مسی است. تولید معدنی مس اروپا، حدود 1.8 میلیون تن است که سهم 9 درصدی از مجموع تولید جهانی را در دست دارد.

با توجه به وجود ذخایر مس در اروپا، برخی از کشورهای این منطقه، در زمره بزرگترین تولیدکنندگان مس تصفیه شده به‌شمار می‌روند. این امر در کنار، ساختار سازمان‌یافته بنگاه‌های جمع‌آوری و بازیافت قراضه و ضایعات در اروپا سبب شده تا این منطقه، به‌خوبی از پس تامین تقاضای کاتد مس خود برآید. اگرچه طی دهه 2000 میلادی، حدود 20 تا 30 درصد تقاضای کاتد اروپا، از مبادی فرامرزی تامین می‌شد، این رقم طی دهه 2010، به کمتر از 10 درصد رسید.

بررسی صنعت مس اروپا نشان می‌دهد که این منطقه، طی 17 سال گذشته با افزایش تولید مس تصفیه شده همراه بوده است. نرخ رشد سالانه تولید کاتد مس اروپا در سال‌های 2001 تا 2017، برابر با یک درصد بود و از حدود 3.4 میلیون تن در سال 2001 به حدود 3.9 میلیون تن در سال 2017 رسید. مهمترین عوامل افزایش حجم تولید مس تصفیه شده در اروپا، رشد تولید مس معدنی، افزایش حجم واردات کنسانتره و توسعه بازیافت ضایعات مس بود. نمودار 1، آمار تولید مس تصفیه شده در اروپا را برای سال‌های 2001 تا 2017 نشان می‌دهد. روسیه و لهستان، بزرگترین کشورهای تولیدکننده مس در اروپا هستند که بیش از 25 درصد از مجموع تولید اروپا را در اختیار دارند.

با آنالیز آمار تولید و تجارت کاتد مس در اروپا می‌توان تقاضای این بازار را طی 17 سال گذشته مورد بررسی قرار داد. با توجه به افت تقاضای وارداتی کاتد مس اروپا پس از سال 2009، می‌توان ادعا کرد که مصرف در بازار این منطقه در این دوره با کاهش مواجه شده است. وقوع بحران مالی جهانی و تبعات آن در کنار رشد کند تقاضای مس اقتصادهای توسعه‌یافته اروپا از مهمترین عوامل افت اندازه بازار این منطقه طی سال‌های مورد بررسی است.

نمودار 2، مصرف ظاهری کاتد مس در بازار اروپا را برای سال‌های 2001 تا 2017 به تصویر می‌کشد. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، تقاضای مس تصفیه شده اروپا، با نرخ رشد سالانه منفی یک درصد، از حدود 4.5 میلیون تن در سال 2001 به حدود 4 میلیون تن در سال 2017 رسید. این رقم، سهم حدود 9 درصد از کل تقاضای جهانی مس تصفیه شده را تشکیل می‌دهد. بزرگترین صنایع مصرف‌کننده مس در اروپا عبارتند از ساختمان، حمل و نقل و تجهیزات صنعتی.

صنعت ساختمان در اروپا و آمریکا، به دلیل استانداردهای مدون جهت حفظ دوام ساختمان، بزرگترین مصرف‌کننده مس محسوب می‌شود. از سوی دیگر، با توجه به ارتباط تنگاتنگ رشد جمعیت و توسعه ساخت و ساز، نرخ رشد نسبتا ثابت و بعضا منفی جمعیت اروپا طی 2 دهه گذشته، علت بخشی از افت تقاضای مس در اروپا را بیان می‌کند. به‌طور کلی، دوام مس، یکی از جذابیت‌های مصرف این فلز سرخ در بسیاری از صنایع بوده که سبب افزایش طول عمر صنایع مصرف‌کننده و محصولات حاوی مس شده است. ساختمان، زیرساخت (نیروگاه و شبکه برق و مخابرات) و محصولات مصرفی با دوام، از جمله مواردی به‌شمار می‌روند که طول عمر بالایی از 10 تا 100 سال دارند.

گفتنی است که نوسازی و توسعه چنین صنایعی سبب افزایش تقاضای مس می‌شود که عموما فرآیند توسعه این صنایع، در اقتصادهای توسعه‌یافته که بلوغ مصرف و رشد صنایع مصرف‌کننده خود را پشت سر گذاشته شده‌اند، قابل مشاهده نیست. تنها نوسازی، می‌تواند عاملی باشد تا تقاضای مس به این کشورها بازگردد که آن هم مقطعی و محدود است. ناگفته نماند که مساله جایگزینی مس با مواد دیگر در کاربردهای مختلف نیز، از دیگر عوامل افت تقاضای این فلز در برخی محصولات به‌حساب می‌آید که عملا در مقایسه با حجم بازار این محصول رقم چندان قابل توجهی نخواهد بود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
خودروهای برقی و چشم‌انداز بازار مس در اروپا
آلمان و ایتالیا بزرگترین واردکنندگان فلز سرخ اروپا
روسیه بزرگترین صادرکننده فلز سرخ اروپا است
تجارت 10 میلیون تنی کاتد در سال 2016
مصرف 30 هزار تن کاتد مسی در سال 2017
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آقازاده
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
سمپوزیوم فولاد
اذرنبش تبریز
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سپاس از صد شماره همراهی شما

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران/ میزان تاثیرپذیری سیاست‌گذاران از تشکل‌های بخش خصوصی، کم است

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ رضا رحمانی/ معاون طرح و برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ اتابک خلیلی/ چرا به مشاوره اقتصادی نیاز نداریم!

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ مهری علیدوستی/ تعاملات بین‌المللی راهگشای ایران برای خروج آمریکا از برجام

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: