نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است
نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد

نوسانات ارزی، تولیدکنندگان را دچار سردرگمی کرده است

بازار کشور تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد؛ یکی از مهم‌ترین این پارامترها، بحث نوسانات ارزی و تحریم‌های بین‌المللی است. دولت با اقدامات اشتباه خود در ماه‌های گذشته نه‌تنها تحریم‌ها را خنثی نکرده بلکه به آن‌ها دامن نیز زده است. شرکت‌های تولیدکننده فولاد و محصولات فولادی علاوه بر تاثیرات خارجی، به‌نوعی با مداخله‌های داخلی نیز همراه هستند. در این راستا، خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین، گفت‌وگویی را با نادر خطیبی، مدیر روابط عمومی شرکت سرمایه‌گذاری توکا فولاد انجام داده است. وی اعتقاد دارد که اقدامات دولت مانند قیمت‌گذاری دستوری موجب ایجاد رانت و واسطه‌گری در حوزه فولاد شده که ضررهای شدیدی را نه تنها به تولیدکننده بلکه به مصرف کننده نیز وارد کرده است. متن کامل این گفت و گو را ادامه بخوانید.

چالش‌های موجود در حوزه تولیدات محصولات فولادی را چه می‌دانید؟

چالش‌های موجود در این حوزه عبارتند از: پراکندگی صنایع پایین دست و بالادست فولاد در کشور، تکمیل نبودن زنجیره تولید فولاد، تامین مواد اولیه برای تولید 55 میلیون تن فولاد در افق 1400، اثر تحریم‌ها در حمل‌ونقل به‌خصوص حمل‌ونقل دریایی در راستای صادرات و یا واردات مواد اولیه و تجهیزات. باید خاطرنشان ساخت که در آینده نه چندان دور نیز چالش انرژی نیز به مشکلات این صنعت اضافه خواهد شد.

 

نوسانات ارزی چه تاثیری بر روند‌ کاری شرکت توکا فولاد داشته است؟

نرخ ارز یکی از مهم‌ترین متغیرها در تعیین نسبت قیمت واردات و صادرات، کسب و کارها و در نتیجه تعیین میزان رقابت‌پذیری آن‌هاست. در اقتصاد نیمه صنعتی واحدهای تولیدی وابستگی به واردات تجهیزات و مواد اولیه دارند که این نوسانات شرکت‌های تولیدی و صنعتی را دچار سر‌در‌گمی و بلاتکلیفی کرده و تامین مواد اولیه و در نتیجه قیمت‌گذاری و انجام پروژه‌ها را در زمان تعیین شده با اخلال مواجه می‌کند. همچنین بالا رفتن هزینه‌های تولید و شوک‌های غیر‌قابل پیش‌بینی نیز تاثیر منفی در روندکاری به‌جا خواهد گذاشت‌، از عوارض و تاثیرات این نوسانات نیز بروز تورم افسارگسیخته بوده که این امر منجر به کاهش سرمایه‌گذاری‌های خصوصی در بخش تولید شده است. به‌طور کلی این نوسانات ضررهای غیرقابل جبرانی به بدنه صنعت و اقتصاد کشور وارد می‌آورد که در این بین شرکت توکا فولاد نیز از آن مستثنی نبوده و در این شرایط مدیریت ارشد هلدینگ با ایجاد اتاق فکر و کار گروه‌های تخصصی سعی در خنثی نمودن این تاثیرات و تبدیل این بحران به فرصت های اقتصادی دارد.

 

قیمت‌گذاری دستوری چه تاثیراتی بر روند فروش شرکت‌های تولید کننده فولاد دارند؟

قیمت‌گذاری دستوری باعث ایجاد رانت و واسطه‌گری در این بخش شده و آسیب غیرقابل جبرانی هم به تولید‌کننده و هم مصرف‌کننده خواهد زد و با توجه به تناسب تولید به مصرف این مکانیزم در دراز مدت جواب‌گو نخواهد بود و تجربه نیز این را نشان داده است. در شرایط فعلی اقتصادی کشور، تنها تدبیر لازم توسعه صادرات است نه قیمت‌‌گذاری دستوری.

تغییرات اخیر در بحث قیمت ‌گذاری کاملا برعکس سیاست‌های قیمت‌گذاری جهانی است و به جای تلاش برای توسعه صادرات آن را محدودتر می‌کند.

 

پیش‌بینی شما از تاثیرات تحریم بر روی فعالیت توکا فولاد چیست؟

به‌طور کلی تامین مواد اولیه و مصرفی، ماشین آلات و قطعات یدکی از این مساله متاثر است، همچنین در بخش واردات یا صادرات نیز تاثیرگذار بوده و هست. نقل و انتقال پول نیز با دشواری‌های زیادی روبه‌رو شده اما در کل به‌دلیل ماهیت صنعت فولاد در مقایسه با نفت و پتروشیمی مشکلات کمتری را در پیش داریم.

توکا فولاد با توجه به تنوع بالای خدمات و تولیدات خود سعی دارد با حمایت و پشتیبانی از شرکت‌های پربازده و تکمیل زنجیره تولید در شرکت‌های تولیدی خود و همچنین استفاده از ظرفیت‌های داخلی و توسعه ناوگان حمل و نقل این شرایط را به بهترین نحو ممکن پشت سر بگذارد.

 

راهکار خروج از رکود و دوران فعلی را چه می دانید؟

مشکلات فعلی اقتصاد کشور به‌صورت زنجیروار به تمامی ارکان صنعت و تولیدی کشور گره خورده و راه برون‌رفت آن خروج اقتصاد از رکود تورمی است. یکی از دلایل عمده آن وابستگی شدید اقتصاد ایران به نفت است. به نظر می‌رسد تنها راه برون‌رفت از این وضعیت کمک به شکوفایی بخش صنعت و تولید است. در این راستا بایستی دولت با تدبیر و عدم دخالت نابجا همچون بحث قیمت‌گذاری‌های دستوری، همچنین با تزریق سرمایه به بخش تولید و جلوگیری از واسطه‌گری با تمام قوا از طریق سیستم بانکی و دستگاه‌های تحت اختیار خود به کمک صنعت و به‌خصوص صنایع مادر آمده و با کم کردن کاغذ بازی‌ها که خود باعث ایجاد فساد در سیستم شده مسیر رشد و توسعه صنعت را هموارتر نماید.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 64 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: