عرضه به‌کندی روند تقاضای مفتول آلومینیومی ترکیه را تعقیب می‌کند
تولید و مصرف مفتول آلومینیومی ترکیه

عرضه به‌کندی روند تقاضای مفتول آلومینیومی ترکیه را تعقیب می‌کند

بازار مفتول آلومینیومی ترکیه طی سال‌های گذشته در حالت تراز نسبی بود؛ به‌نحوی که میزان مازاد عرضه یا کسری در این بازار که منجر به صادرات یا واردات این محصول به این کشور شده باشد، اندک بود. با این حال، پروژه‌های توسعه شبکه برق و احداث نیروگاه‌ها در آن، سبب جهش تقاضای مفتول آلومینیومی در ترکیه شده است.

به گزارش فلزات آنلاین، مفتول آلومینیومی یکی از نیمه‌ساخته‌هایی است که عموما با توجه به نیاز داخل تولید می‌شود؛ به این معنی که ظرفیت‌های شکل گرفته از تولید مفتول، براساس تنها تقاضای داخلی است. در پی این امر میزان عرضه و تقاضای این محصول در بازار داخلی ترکیه طی سال‌های گذشته تقریبا در یک سطح بوده است؛ به‌نحوی که اختلاف بین عرضه و تقاضا بین سال‌های 2012 تا 2015، از 7 هزار تن تجاوز نکرد؛ ولی پس از آن افزایش یافت و حتی در سال 2017، به حدود 25 هزار تن نیز رسید. بین سال‌های 2012 تا 2014، همواره میزان تقاضای مفتول بیش از مقدار عرضه آن بود؛ این امر سبب شد تا محرک کافی برای افزایش تولید وجود داشته باشد و مقدار تولید در این کشور افزایش یابد. با این حال، در سال 2015 تمرکز سرمایه‌های بخش برق و توزیع این کشور برای احداث نیروگاه‌های جدید معطوف و سبب شد تا از نوسازی و توسعه شبکه برق‌رسانی در این سال نسبت به سال‌های پیشین کاسته شود که متعاقبا سبب افت تقاضای سیم و کابل آلومینیومی شد. در نمودار 1، میزان عرضه و تقاضای داخلی مفتول آلومینیومی ترکیه طی سال‌های گذشته قابل مشاهده است.

به گزارش فلزات آنلاین، پس از آغاز ساخت زیرساخت‌های برخی از نیروگاه‌های مهم در این کشور، از اواخر سال 2015، به‌تدریج به تقاضای سیم و کابل و متعاقبا تقاضای مفتول آلومینیومی افزوده شد تا جایی که در سال 2017 که مراحل پایانی ساخت بسیاری از نیروگاه‌ها سپری می‌شد، اوج‌گیری تقاضای سیم و کابل را در پی داشت. از آن‌جا که در این رخدادها، رشد شدید تقاضا حاصل شد، طرف عرضه که عموما با شدت کمتری نوسان می‌کند، نتوانست به‌طور کامل تقاضا را پوشش داده و حدود 25 هزار تن آن از محل واردات تأمین شد. لازم به اشاره است که در سال 2017، بیش از 5.8 مگاوات ظرفیت تولید برق جدید به شبکه تولید برق ترکیه اضافه شد.

ترکیه در سال 2017، تعداد قابل توجهی از پروژه‌های احداث نیروگاه‌های تولید برق خود را به‌بهره‌برداری رساند. هر چند که این امر سب اوج‌گیری تقاضای سیم و کابل و متعاقبا مفتول آلومینیومی در این سال شد، ولی انتظار می‌رود که تقاضای این محصول در سال‌های آتی از بیشینه مقدار سال 2017، کاهش یابد. با این حال، افزایش ظرفیت‌های تولید برق نه‌تنها توسعه شبکه برق‌رسانی را نیز می‌طلبد، بلکه مقدار سیم و کابل لازم برای تعویض و نوسازی شبکه‌ها نیز افزایش خواهد یافت. از این رو انتظار می‌رود که تقاضای مفتول پس از افتی که انتظار می‌رود در سال پس از 2017 شاهدش باشد، به‌تدریج روندی صعودی را بپیماید. این امر محرک افزایش تولید و توسعه ظرفیت‌های مفتول‌سازی در سال‌های آتی نیز خواهد بود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
جایگاه تشکل‌های بخش خصوصی کجاست؟
واحدهای اکستروژن، در جایگاه نخست مصرف آلومینیوم ترکیه
افت تولید محصولات نوردی با کاهش صادرات و افت تقاضای داخلی
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: