نفت و پتروشیمی، بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان شمش نیکل ایران
بازار نیکل ایران

نفت و پتروشیمی، بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان شمش نیکل ایران

ایران از تولیدکنندگان فولاد زنگ‌نزن به‌شمار نمی‌رود؛ بنابراین، مصارف شمش نیکل در ایران در صنایع مختلف متفاوت از میانگین جهانی است. در جایی که در مقیاس جهانی تولید فولاد زنگ‌نزن بزرگ‌ترین مصرف‌کننده شمش نیکل است، در ایران صنعت نفت و پتروشیمی، بیشترین سهم از مصرف شمش نیکل را دارد. البته ایران از مصرف‌کنندگان محصولات تخت و محصولات طویل نیکل نیز به‌شمار می‌رود، اما مهم‌ترین محصول در بازار نیکل ایران، شمش نیکل خالص است.

نیکل از جمله عناصر استراتژیک محسوب می‌شود. خواص ویژه این فلز کاربردهای آن را چه به صورت خالص و چه به صورت آلیاژی در صنایع با فناوری پیشرفته از قبیل ساخت توربین‌های حرارتی و ساخت باتری‌ها به همراه داشته است. در حالی که منابع نیکل در جهان محدود هستند. کشورهای چین، ژاپن و روسیه بزرگ‌ترین تولیدکنندگان نیکل در جهان هستند. در ایران نیز نیکل به اشکال مختلف مصرف می‌شود که از این میان شمش نیکل خالص با سهم 46 درصدی بیشترین سهم از مصرف نیکل کشور را در اختیار دارد. همچنین محصولات تخت نیکل (اعم از غیر آلیاژی و آلیاژی) حدود 27 درصد از کل مصرف را شامل می‌شوند. به گزارش فلزات آنلاین، طی سال‌های 2010 الی 2016 واردات محصولات تخت نیکل در ایران نرخ رشد سالانه 36 درصد را محقق کرد و به 656 تن در سال 2016 رسید. محصولات تخت، دومین محصول پرمصرف نیکل در بازار ایران به‌شمار می‌روند. با توجه به اهمیت مصرف شمش نیکل خالص، به لحاظ حجم مصرف و صنایع مصرف‌کننده، در گزارش حاضر به بازار شمش نیکل خالص ایران پرداخته شده است.

در نمودار 1 سهم صنایع از مصرف شمش نیکل در ایران نشان داده شده است. بیشتر از 60 درصد نیکل جهان برای تولید فولاد زنگ‌نزن به مصرف می‌رسد؛ اما در ایران به‌دلیل عدم تولید فولاد زنگ‌نزن، این بخش سهمی از مصرف نیکل ندارد. البته صنعت فولاد همچنان از مصرف‌کنندگان نیکل به‌شمار می‌‌رود. کاتالیست‌های مورد استفاده در ریفورمر‌ واحدهای احیای مستقیم، کاتالیست‌های پایه نیکل هستند. 11 درصد از کل مصرف نیکل به تولید این دست از کاتالیست‌ها اختصاص دارد، اما پر مصرف‌ترین صنعت ایران، صنعت نفت و پتروشیمی است. بسیاری از کاتالیست‌های این صنعت نیز بر پایه نیکل هستند که تولید این کاتالیست‌ها در ایران 68 درصد از مصرف نیکل را به‌خود اختصاص داده است. در حالی که در جهان تولید کاتالیست‌ها کمتر از یک درصد مصرف جهانی نیکل را در اختیار دارند. همچنین سهم تولید آلیاژ‌های مس- نیکل از مصرف شمش نیکل در ایران به‌عنوان دومین مصرف‌کننده، 20 درصد است. بخش کوچکی از مصرف هم صرف آبکاری می‌شود که در مقایسه با سایر مصارف بسیار ناچیز است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
هفته آتی دومین عرضه نفت خام در بورس انجام خواهد شد
آیا انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا اثرات جنگ تجاری را کاهش می‌دهد؟
پیشتازی نیکل، در افزایش گنجایش باتری‌ها
نیکل فیلیپین از اندونزی بازماند
استخراج نیکل در قلمرو بومیان فیلیپین
نگاهی به تولید نیکل و کبالت کشور اندونزی
باتری‌ها؛ امید بخش رونق بیشتر بازار نیکل هستند
قیمت نیکل اوج می‌گیرد
بزرگترین تولید‌کنندگان نیکل در سال 2017
پیش‌بینی بروز کسری نیکل در بازار جهانی سال 2018
افت قیمت نیکل در بازار جهانی شتاب گرفت
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 64 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: