تصمیمات غیرکارشناسی دولت عامل تضعیف صادرکنندگان است
یوسف مرادلو رئیس انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران

تصمیمات غیرکارشناسی دولت عامل تضعیف صادرکنندگان است

شمش روی یکی از محصولاتی است که به‌علت تولید مازاد نیاز مصرف صنایع پایین دست روی در داخل کشور، حجم عمده‌ای از این محصول سالانه صادر شده و همین امر درکنار رونق تولید و اشتغال‌زایی ارزآوری خوبی را برای کشور به‌همراه داشته است. اما مدتی است که تولیدکنندگان و صادرکنندگان شمش روی کشور متاثر از شرایط اقتصادی و تصمیم‌گیری‌های غیر منطقی دولت دچار مشکلاتی شده‌اند. همین امر سبب شد تا خبرنگار پایگاه خبری-تحلیلی فلزات آنلاین به سراغ رئیس انجمن صنایع و معادن سرب و روی کشور برود تا وضعیت کنونی صادرات این صنعت را جویا شود.

یوسف مرادلو رئیس انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران در پاسخ به خبرنگار پایگاه خبری-تحلیلی فلزات آنلاین درخصوص مشکلات تولیدکنندگان و صادرکنندگان شمش روی کشور گفت: .متاسفانه دولت با سیاست و تصمیم‌گیری غلط از طرفی امکان صادرات محصول را و از طرف دیگر با دستورالعمل‌های غیرمنطقی و غیرمعقول امکان فروش داخلی را نیز از تولیدکنندگان  سلب کرده است.

مرادلو در ادامه گفت: طی سال‌های قبل انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران تلاش بسیاری کرد تا فلز روی را به بورس کالا ببرد و در ادامه نیز تلاش زیادی داشت تا تولیدکنندگان سرب و روی از بورس کالا برای عرضه محصول خود استقبال کنند اما متاسفانه خریداران به‌ندرت به بورس آمدند که تایید صحت این امر کار دشواری نیست و با مراجعه به اطلاعات سازمان بورس به وضوح مشخص است. نه‌تنها شرکت‌های خصوصی مصرف‌کننده شمش روی طی این سال‌ها استقبالی از خرید محصول از بورس کالا نداشتند بلکه حتی شرکت‌های دولتی نیز تمام خرید خود را از بورس انجام نمی‌دادند.

وی افزود: باتوجه به آنکه تولید شمش روی کشور حدود 4 برابر نیاز بازار داخلی است و اغلب خریدران داخلی نیز به دلایل متعددی تمایلی به خرید از بورس کالا ندارند درنتیجه بورس مکانی شفاف برای رقابت این محصول نیست.  

مرادلو در ادامه گفت: طبق آخرین بخشنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت، تولیدکنندگان شمش روی موظف هستند محصول خود را با قیمتی کمتر از قیمت تمام شده در بورس کالا عرضه کنند. مسئولین دولتی درنظر نمی‌گیرند که اقتصاد با دستور کنترل نمی‌شود. قیمت دستوری موجب رانت می‌شود و یا تولیدکننده مجبور است که قضیه را دور بزند و به‌هرحال اجرای چنین دستوری بدون مشکل و به‌درستی امکان‌پذیر نخواهد بود.

وی افزود: در شرایط فعلی تنها راه حل، درک متقابل خریدار و فروشنده از وضعیت یکدیگر و راضی نشدن به ضرر و زیان دیگری و حل منطقی مشکلی است که توسط تصمیم غیرکارشناسی دولت به‌وجود آمده است.

مرادلو در ادامه تصریح کرد: طی 12 سال گذشته تولیدکنندگان شمش روی کشور بدون هیچ قانون، تهدید و فشاری نیاز بازار داخل را مرتفع کرده‌اند به‌گونه‌ای که مصرف‌کنندگان شمش روی هیچ نیازی به واردات نداشتند. درواقع تولیدکنندگان شمش روی برحسب وظیفه ملی طی این سال‌ها به خوبی بازار داخل را تنظیم کرده‌اند به‌گونه‌ای که هیچ مصرف‌کننده به‌هیچ وجه به واردات نیاز نداشته باشد.

باوجود تمامی این شرایط بازهم شاهد هستیم که دولت دخالت‌های غیرکارشناسی در این صنعت انجام می‌دهد. یک واحد تولیدی با مسایل و مشکلات متعددی از قبیل حقوق کارگران، اقساط بانک و... مواجه است.

رئیس انجمن صنایع و معادن سرب و روی ایران در ادامه گفت: متاسفانه دولت تنها به‌دنبال آن است که ببیند کدام صنعتی به هرعلتی در شرایط سوددهی است تا به‌نحوی صنعت را از سوددهی خارج کند. مگر زمانی که تولیدکنندگان شمش روی به‌علت کاهش جهانی قیمت‌ها ضررهای هنگفتی دیدند دولت یادی از این صنعت کرد که در شرایط فعلی که به‌علت افزایش جهانی قیمت این صنعت جانی دوباره به‌خود گرفته به‌دنبال راهی است تا این سود را از این صنعت بگیرد. وی افزود: سایر تولیدکنندگان و رقبای ما در جهان با کاهش جهانی قیمت ضرر کردند، اما در زمان افزایش جهانی نیز سود کرده و توانستند مجدد روی پای خود بایستند. اما متاسفانه دولت چنین اجازه‌ای را به ما نمی‌دهد.

یوسف مرادلو در ادامه تصریح کرد: تصمیمات اقتصادی باید عاقلانه و هوشمندانه گرفته شود. باید دولت اجازه  دهد تا بخش خصوصی خود بازار را تنظیم کند. عرضه و تقاضا بهترین و منطقی‌ترین راه برای تعریف قیمت بوده و تعیین قیمت دستوری راه به‌جایی نخواهد برد. 

مرادلو تاکید کرد عدم اجازه صادرات به تولیدکنندگان شمش روی موجب می‌شود تمامی تولیدکنندگان این حوزه زمین بخورند. وی در ادامه افزود: عدم امکان صادرات و عدم وجود قیمت مناسب برای فروش محصول در بازار داخل سبب شده که تولید چند ماه اخیر در کارخانه‌ها انبار شود و حال شاهد هستیم که تولیدکننده‌ای که امکان فروش محصول خود را نداشته متهم به اهتکار شده است.

مرادلو در ادامه گفت: تولیدکننده وظیفه تامین نیاز بازار داخل را دارد، اگر تولیدکننده‌ای تصمیم بگیرد محصول صادراتی خود را در انبار نگه دارد تا در شرایط بهتری به فروش برساند، مرتکب اهتکار نشده است. اهتکار به‌معنی عدم عرضه محصول موردنیاز مصرف مردم در انبار است. صادرکننده برای موفقیت باید همواره هوشیار عمل کند و محصول خود را در بهترین زمان به بازار دنیا عرضه کند. 

دولت می‌تواند انتظار داشته باشد که تولیدکننده محصول خود را به مصرف‌کننده داخل با قیمت معقول و منطقی بفروشد اما نمی‌تواند درباره زمان فروش صادرات برای تولیدکننده تصمیم‌گیری کند.

مرادلو در پایان گفت: شرایط تحریم تولیدکنندگان و صادرکنندگان کشور را با مشکلات متعددی روبرو کرده و امیدواریم دولت با تصمیمات غیرمنطقی صادرکننده‌ای که به سختی توانسته است سهمی از بازارهای رقابتی دنیا کسب کند را تضعیف نکند و موجب تعطیلی واحدهای تولیدی نشود. 

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تلاش برای افزایش صادرات سرب و روی
تنظیم بازار روی به‌دور از واقعیت‌ها
توسعه مناسبات تجاری ایران و عراق از مسیر بورس کالا
امور بخش خصوصی را به خودشان واگذار کنید
روند روبه رشد بورس کالا در تامین مالی صنایع
تشکل‌ها بازوی مشورتی دولت هستند
اولویت اصلی دولت دوازدهم، رفع مشکلات حوزه اقتصاد است
دولت راهکاری سریع و قاطع جهت خروج صنعت سرب از بحران، ارایه دهد
این ابلاغ، زمینه آغاز فعالیت دلالان و سودجویان در بازار محصولات سرب و روی است
الزام تولیدکنندگان سرب و روی به عرضه محصول در بورس کالا
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: