صادرات امر حیاتی برای تولیدکنندگان محصولات نورد است
حسن بخشی، مدیرمالی شرکت فولاد تیکمه داش:

صادرات امر حیاتی برای تولیدکنندگان محصولات نورد است

خبرنگار پایگاه خبری-تحلیلی فلزات آنلاین به سراغ حسن بخشی مدیر مالی شرکت صنایع فولاد تیکمه داش رفت. بخشی می‌گوید: صادرات امری حیاتی برای ادامه فعالیت شرکت‌های تولید محصولات نورد در کشور است اما قوانین و مصوبات دولت امکان صادرات را از تولیدکنندگان نورد سلب کرده است. وی ادامه می‌دهد: هرچند برخی از این مصوبات منطقی به‌نظر می‌رسد و حتی در سایر کشورها نیز وجود دارد، اما شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای است که اینگونه مصوبات روند تداوم فعالیت شرکت‌ها را کند و یا متوقف خواهد کرد.

حسن بخشی در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری فلزات آنلاین گفت: متاسفانه سیاست قیمت گذاری نرخ ارز در سنوات قبل (نرخ غیر واقعی) سبب رشد بی رویه واردات کالاها به کشور و تضعیف بازار تولید کننده‌های داخلی و عدم توجیه و امکان رقابت واحدهای تولیدی برای صادرات گردیده بود ولی از دی ماه سال قبل بدلیل افزایش نرخ ارز در کشور، صادرات روند افزایشی یافت.

وی در ادامه به سامانه نیما اشاره کرد و گفت: متاسفانه نرخ ارز در این سامانه اختلاف فاحش با نرخ بازار داشته به‌نحوی که واحدهای تولیدی به سختی و در بعضی مواقع غیر ممکن می‌توانند ارز مورد نیاز خود را از بازار ثانویه خریداری نمایند و در صورتی که ارز حاصل از صادرات را در این بازار عرضه کنند عملا بدین معنی خواهد بود که قیمت فروش محصولات را بالا ببرند. در این صورت امکان رقابت در بازارهای هدف عملا غیر ممکن می‌شود.

حسن بخشی در ادامه بحث تعهد ارزی را مشکل دیگر صادرکنندگان اعلام کرد، وی افزود: براساس مصوبه قبلی دولت معاملات با کشورهای عراق و افغانستان به‌صورت ریالی صورت می‌گرفت اما با وضع مصوبه‌ای جدید این امکان به یکباره لغو شد. وی افزود: در مصوبه قبل که اجازه معاملات با 2 کشور عراق و افغانستان به‌صورت ریالی داده شده بود، قسمت اعظمی از  ارز به‌صورت غیر مستقیم از طریق صرافی‌ها برای نیازهای ارزی کشور مصرف می‌شد و به کشور بازمی‌گشت و وارد چرخه اقتصاد می‌شد. هرچند در این میان امکان داشت عده‌ای نیز کارشکنی کرده و قسمت کمتری از ارز به کشور برنگردد، اما تغییر این مصوبه امکان صادرات را از تولید کننده گرفت. با این مصوبه جدید دیگر ارزی تولید نمی‌شود که به چرخه اقتصاد کشور بازگردد و کارخانه‌هایی که به واسطه صادرات امکان فعالیت و اشتغالزایی داشتند نیز با مشکلات و زیان مواجه و نهایتا مجبور به توقف و بیکاری کارکنان خود خواهد شد.

مدیر مالی شرکت صنایع فولاد تیکمه داش در ادامه مشکل بعدی بر سر راه صادرات را عدم پذیرش اظهارنامه فروش توسط گمرک ایران اعلام کرد و گفت: متاسفانه گمرک ایران اظهارنامه قیمت فروش صادرکنندگان را نمی‌پذیرد. گمرک ایران براساس قیمت اعلام شده در بازارهای بین المللی قیمت فروش هرتن میلگرد را 540 دلار درنظر می‌گیرد و براین اساس ما باید برای هر تن صادرات 540 دلار را در سامانه نیما عرضه کنیم. درحالیکه قیمت عمده فروشی میلگرد برای بازار عراق 400 تا 420 دلار است و کشورهای ترکیه، چین، اکراین و... میلگرد را با این قیمت به تجار عراقی می‌فروشند بنابراین در این شرایط دیگر امکان صادرات نداریم.  درحالیکه گمرک باید انعطاف داشته باشد و اظهارنامه صادرکننده را بپذیرد.

بخشی در ادامه گفت در این شرایط مجبور هستیم قید صادرات محصول را بزنیم و تنها به بازار داخل اکتفا کنیم اما در اثر رکود اقتصادی و کاهش فعالیت پروژه‌های عمرانی و کاهش ساخت‌وساز در کشور، بازار داخل نیز رونقی ندارد. و این امر موجب زیان سرمایه گذاران و عدم انگیزه کافی برای توسعه واحدهای تولیدی خواهد بود.  

بخشی در ادامه به مشکلات خرید ماده اولیه (شمش) برای تولیدکنندگان نورد اشاره کرد و گفت: دولت در زمان اعطای مجوز مجوز تاسیس واحدهای تولیدی باید مطالعات نیازسنجی و سرمایه های وارده را در مسیر نیازمندی‌های کشور مدیریت کند تا هم نیاز داخل برطرف شده و هم از خروج ارز جلوگیری شود ولی متاسفانه به‌دلیل عدم توجه کافی مدیران میزان تولید شمش فولادی (مواد اولیه واحدهای نورد) پاسخگوی نیاز واحدهای تولیدی نبوده و از طرف دیگر با عرضه مازاد محصولات و مقاطع فولادی در داخل مواجه هستیم که این امر موجب بالارفتن قیمت مواد اولیه و قیمت تمام شده محصولات نهایی این صنعت و نهایتا عدم رقابت‌پذیری در بازارهای بین‌المللی شده است.

بخشی مدیر مالی فولاد تیکمه داش در پایان این گفت‌وگو افزود: در شرایط تحریمی و سخت اقتصادی امید است تصمیم گیرندگان در نهادهای تصمیم گیری همواره با استفاده از نظرات فعالین اقتصادی و تصویب قوانین و مصوباتی موجب سهولت و رونق و رشد شاخص‌های اقتصادی و نهایتا گذر از این شرایط باشد اقدام نماید تا شاهد پیشرفت و بهبود وضعیت کسب و کار و متعاقب آن رفاه اجتماعی برای کشور عزیزمان ایران باشیم.

وی در ادامه افزود: امیدوارم دولت شرایط و سختی که تحریم برتولیدکنندگان وارد می‌کند را درک کرده و باتوجه به این شرایط تصمیمی را اخذ کند که موجب تضعیف هرچه بیشتر تولیدکنندگان نشود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تولیدکننگان نیازمند شفاف‌سازی و ثبات در قوانین هستند
خود رقابتی در بازارهای بین‌المللی عامل تضعیف کالای ایرانی
تامین مواد اولیه، اصلی‌ترین چالش صنعت فولاد استان آذربایجان
شفاف‌سازی قوانین و حمایت از تولیدکنندگان صادرات محور، اولویت وزیر جدید صمت باشد
اولویت اصلی دولت دوازدهم، رفع مشکلات حوزه اقتصاد است
بخشنامه جدید ارزی در راه است
تولید و مصرف محصولات نورد و اکستروژنی آلومینیوم امارات
نداشتن تفکرملی و سیستمی عامل شکست در بازارهای صادراتی است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: