مسائل ایمنی نیروی انسانی، مهم‌ترین موضوع در واحدهای تولیدی
همایش HSE (ممیزی عملکرد) در سازمان ایمیدرو برگزار شد

مسائل ایمنی نیروی انسانی، مهم‌ترین موضوع در واحدهای تولیدی

اول ایمنی، بعد کار! این شعاری است که همه ما در تمامی نقاط واحدهای صنعتی و تولیدی مشاهده می‌کنیم. اما آیا به‌راستی تا چه میزان به آن عمل می‌شود و تا چه اندازه رعایت آن، توانسته است از جان پرسنل و کارکنان مواظبت کند. ایران یکی از معدود کشورهای دارای تلفات بالای انسانی در جهان به‌شمار می‌رود. کشورهای توسعه‌یافته موفق شدند تا با فائق آمدن بر مشکلات و معضلات موجود در حوزه بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست تا حد زیادی میزان تلفات انسانی خود چه در محیط کار و چه در زندگی شخصی خود را کاهش دهند. در این راستا، سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) با برگزاری همایش و جلسات و برنامه‌های آموزشی سعی در تقویت حوزه HSE و نهایتا کاهش نیروی انسانی به‌عنوان بزرگ‌ترین سرمایه‌ هر کشوری دارد.

 هر یک از حوزه‌های سازمانی اهداف متعددی را دنبال می‌کنند. یکی از این حوزه‌های مذکور، مربوط به مبحث بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست بوده که با کلمه مخفف HSE شناخته می‌شوند. هدف از این حوزه، یکپارچه‌سازی فعالیت حوزه‌های بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست است. اقدامات انجام شده در راستای ممیزی و نظارت در صورت عدم تاثیر و نتیجه‌بخشی، بیهودگی فعالیت‌های این حوزه را نشان می‌دهد. رتبه‌بندی واحدهای تابعه و بررسی عملکرد از مهم‌ترین تاثیرات ناشی از ممیزی به‌شمار می‌روند. سازمان ایمیدرو به‌عنوان یکی از بازوهای اجرایی و نظارتی کشور اقدامات موثری را در راستای اعمال وظایف HSE خود انجام داده است که یکی از مهم‌ترین این اقدامات، ارائه بخشنامه در مورخ 06/08/1392 بود به‌نحوی که تامین زیرساخت در طرح‌های توسعه‌ای، از اولویت‌های سازمان در سال 1400 به‌شمار می‌آید.

 

HSE مبحثی تخصصی است

پیاده‌سازی نظام مدیریت سبز در آینده با برگزاری جلسات آموزشی برای مدیران بالادستی و میانی HSE توسط این سازمان برگزار خواهد شد. در این راستا، اقداماتی مانند قانون هوای پاک با پایش لحظه‌ای آلایندگی و احداث فضای سبز در واحدهای تولیدی و صنعتی در سال جاری انجام گرفت. واحد HSE بسیاری تخصصی بوده و نباید به حیات خلوت مدیران بازنشسته و کارشناسان نالایق مبدل شود.

واحد HSE صرفا به مسائل محیط‌زیست محدود نشده و شامل امنیت در تمامی فعالیت‌های زندگی پرسنل و افراد جامعه می‌شود. اولین حفظ بقای هر واحد تولیدی در افزایش سود نبوده بلکه باید در راستای اجتناب و کاهش ضرر و زیان باشد. ایران در مقایسه با سایر کشورهای دنیا در کنار کشور ونزوئلا بالاترین میزان فوت جاده‌ای را دارد. این آمار در سوانح واحدهای معدنی و صنعتی کشور نباید تکرار شوند. بزرگ‌ترین سرمایه هر کشور، نفرات و نیروی کار است بنابراین نباید با عدم رعایت مسائل و نکات ایمنی، کشور سرمایه‌های خود را از دست دهد. ایمنی باید در راستای کار انجام شده به‌هیچ عنوان به‌معنای توقف کار تلقی شود. مدیران و مسئولان ملزم به همکاری و همیاری کارشناسان HSE هستند و نباید موجبات عدم رعایت مسائل ایمنی را فراهم کنند.

 

هزینه ایمنی امروز، صرفه‌جویی هزینه‌های کلان فردا

طبق آمار و بررسی‌های انجام‌شده توسط متخصصان و کارشناسان حوزه‌های معدنی، بیشترین حوادث این حوزه در کشورهای در حال توسعه اتفاق می‌افتند. تکرار حوادث دنیا به‌هیچ عنوان قابل اتمام نیست اما می‌توان با تمهیدات ویژه‌ای این میزان را کاهش داد. بخشی از مهم‌ترین تمهیدات مذکور در زیر نام برده شده است:

 • افزایش آموزش هدفمند
 • ساختار صحیح حوزه HSE
 • نظارت مدون و پیوسته

تمامی این موارد باید توسط مسئولان و کارشناسان حوزه بهداشت، ایمنی و محیط‌زیست به‌صورت دقیق رعایت شوند. از دیگر مسائل قابل توجه موضوع مسائل ایمنی در معادن روباز کشور مانند چادرملو و گل‌گهر بوده که با الگوبرداری از ایمن‌سازی معادن کشورهایی مانند آمریکا و هند قابل پیاده‌سازی در کشور است.

مشاهده مطلب
نظر شما
 • 0
 • 0
 • 0
 •  
 •  
مطالب مرتبط
 هیچ تحریمی نمی‌تواند فعالیت حوزه معدن کشور را متوقف کند
دولت موظف به برون‌سپاری اختیارات به تشکل‌هاست
بازار سهام، امن‌ترین مکان برای سرمایه‌گذاری
تولید آهن اسفنجی در کشور 19 درصد افزایش یافت
همکاری با مدیرعامل جدید مبارکه، جهت اعتلای صنعت فولاد کشور
مدیران برگزیده
ساختارهای کنونی پاسخگوی نیاز صنعت نیستند
مجمع عمومی عادی سالیانه ایمیدرو با حضور شریعتمداری برگزار می‌شود
بخش خصوصی، کمک حال دولت در پروژه‌های آلومینیوم
اعلام فراخوان عمومی ارزیابی کیفی مشاوران ایمیدرو
فاز نخست دهکده نمکی در خور و بیابانک افتتاح می‌شود
تصمیمات سیاسی، مانع استفاده از نظرات مشاوران می‌شود
رشد 21درصدی صادرات 4 ماه معدن و صنایع معدنی، کاهش 17درصدی واردات
اطلاع رسانی و توسعه از پنجره قلم
750هزار تن به ظرفیت تولید زغالسنگ خام در طبس افزوده می شود
تدوین استراتژی جدید، لازمه عبور از بحران تحریم
آمادگی ایمیدرو برای حمایت از ایده‌های نوآورانه بخش معدن و صنایع معدنی
ایمیدرو 9 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری می کند
عضویت در خبرنامه
 • گروه خبرنامه
 • نام
 • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: