حال و هوای صنعت کشور خوب نیست
فعالان بخش خصوصی در نشست اتاق ایران با وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت مطرح کردند:

حال و هوای صنعت کشور خوب نیست

فعالان بخش خصوصی چالش‌های پیش روی حوزه‌های تولید و بازرگانی را با «رضا رحمانی» وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت، در میان گذاشتند و خواستار خروج این وزارتخانه از روزمرگی و اتخاذ تصمیم‌های راهبردی در این بخش شدند.

به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از ایرنا، رضا رحمانی وزیر پیشنهادی رییس جمهوری برای وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت بعد از وزیر پیشنهادی امور اقتصادی و دارایی در اتاق بازرگانی ایران، در جمع فعالان بخش خصوصی حاضر شد.

این نشست با سخنان «غلامحسین شافعی» رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران آغاز شد و سپس فعالان بخش خصوصی انتظارات خود را از وزیر پیشنهادی صنعت مطرح کردند.

«حسین سلاح ورزی» نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران در این نشست، گفت: در سال‌های اخیر، عمده موضوعاتی که در شورای گفت‌وگو مطرح می‌شود، مربوط به وزارت صنعت است اما با وجود اینکه وزیر صنعت عضو ثابت شورای گفت‌وگو است، ما تقریباً در بیشتر جلسات با کم لطفی وزیران سابق صنعت روبرو بودیم.

وی اظهار امیدورای کرد که وزیر پیشنهادی صنعت بعد از اخذ رای اعتماد در جلسات شورای گفت‌وگو حضور مستمر داشته باشد.

 

حال و هوای صنعت خوب نیست

«ابوالفضل روغنی گلپایگانی» رئیس کمیسیون صنایع اتاق ایران نیز در این نشست گفت: وزیر پیشنهادی صنعت خوشبختانه در حوزه‌های مختلف قانونگذاری و اجرایی تجربه دارد که این مساله برای بخش صنعت مفید است.

وی با اشاره به اینکه وزارت صنعت به روزمرگی افتاده و برنامه مدونی ندارد، گفت: امروز حال و هوای صنعت خوب نیست؛ هیجان‌ها و نوسان‌های نرخ ارز، ناهماهنگی در تیم اقتصادی دولت و تصمیم‌گیری‌های فاقد برنامه در وزارت صنعت، از جمله مسایل امروز صنعت کشور است.

 

جای خالی واردات در برنامه وزیر پیشنهادی

«مجیدرضا حریری» رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین نیز در این نشست سخنان خود را انتقادی شروع کرد و گفت: «اگر جفا در حق صنعت شده، شما (رضا رحمانی) حداقل 6 سال شریک این جفا هستید».

وی ادامه داد: من برنامه 27 صفحه‌ای شما را خواندم و چند نقص در آن وجود دارد؛ نخست اینکه تیم شما مشخص نیست و دوم اینکه نگاه شما نگاهی صنعتی است و کل برنامه شما به موضوع صنعت و معدن پرداخته است و برای خالی نبودن عریضه، اشاره‌ای به صادرات غیرنفتی داشته‌اید.

حریری با طرح این پرسش که چرا در برنامه‌ها به واردات اشاره نشده است، گفت: نگاه به بخش واردات مانند نگاه به آدم‌های اضافی است؛ «اگر این طور است یک بار اعلام کنید تا به شغل آبرومندی کوچ کنند».

 

صادرات، مهمترین مسیر ورود اکسیژن به اقتصاد

«عدنان موسی پور» رئیس اتاق مشترک ایران و قطر نیز در این نشست خطاب به رحمانی گفت: حتما با نظر ما موافق هستید که قصد نهایی تحریم‌ها این است که ورود اکسیژن به اقتصاد را محدود کند و حتما باور دارید که مهمترین مسیر ورود اکسیژن به اقتصاد، صادرات است؛ عقل سلیم می‌گوید این کانال را تنگ کنیم یا اجازه دهیم خون به راحتی در این شریان حرکت کند؟

وی ادامه داد: مدیریت قبلی چند خصوصیت در صادرات داشت که خواهش می‌کنم شما نداشته باشید؛ مدیریت قبلی فرصت‌سوز بود؛ همه جای دنیا کاهش ارزش ملی منجر به جهش صادرات می‌شود و به کمک این جهش ضربه‌های دیگر جبران می‌شود اما مدیریت قبلی خلاف قانون عمل می‌کرد و با لحن تهدیدی با صادرات صحبت می‌گفت.

موسی پور اظهار داشت: مدیریت قبلی وزارت صنعت با بخش خصوصی واقعی که از آن به‌عنوان سربازان اقتصادی نام می‌برند، مشورت نمی‌کرد که امیدواریم این روند تغییر کند.

وی در پایان گفت: بخش خصوصی و دولت یک گزینه بیشتر ندارند و آن چیزی جز فهم مشترک نیست؛ پیمان سپاری ارزی از نظر صادرکنندگان به معنی حذف فعالان اقتصادی شناسنامه دار کشور است؛ پیمان سپاری ارزی نتیجه‌ای جز افزایش بیکاری و واگذاری بازارهای منطقه ای مثل عراق و افغانستان ندارد.

موسی پور در پایان از وزیر پیشنهادی صنعت خواست که در جلسه رای اعتماد اعلام کند همزمان با 13 آبان (زمان اعمال دور جدید تحریم‌های ظالمانه آمریکا علیه ایران) قصد دارم تمام بخشنامه‌های علیه صادرات را حذف کنم.

 

برنامه وزیر برای صنعت خودرو روشن باشد

فرهاد احتشام زاد رئیس کمیسیون واردات اتاق ایران در این جلسه اظهار داشت: در برنامه وزیر پیشنهادی چیزی در خصوص صنعت خودرو و به ویژه واردات خودرو وجود ندارد و شاهد بودیم در دوران دو وزیر پیشین صنعت تصمیم‌های غلط و غیرقانونی در حوزه بازار خودروهای خارجی گرفته شد.

وی بیان داشت: در زمینه خصوصی‌سازی صنعت خودروسازی نیز برنامه‌ای از سوی وزیر پیشنهادی ارایه نشده است.

احتشام‌زاد همچنین خواستار اعلام نظر وزیر پیشنهادی صنعت در خصوص ۱۹ نفر از افراد این وزارتخانه شد که تا بیست و چهارم آبان ماه جزو نیروهای بازنشسته اند و باید از این وزارتخانه خارج شوند.

در ادامه سلطانی یکی دیگر از اعضای اتاق ایران در خصوص وضعیت بنگاه‌های کوچک و متوسط و مگا پروژه‌ها و تضادهای ساختاری آن‌ها به طرح سوال پرداخت و گفت: انتظار داریم وزیر پیشنهادی صنعت اولویت اصلی خود را در این زمینه‌ها اعلام کند.

مظفری یکی دیگر از فعالان اقتصادی در این جلسه بیان داشت: در ۴۰ سال گذشته هیچ گاه تولید در شرایط بد و بلاتکلیف امروزی نبوده، به‌طوری که نمی‌دانیم آیا به تولید بپردازیم؟ با چه قیمتی بفروشیم؟ و تکلیف فردای ما چیست؟

وی خواستار آن شد که وزیر پیشنهادی صنعت برنامه خود را برای رفع همه مشکلات بخش تولید اعلام کند.

صمد حسن‌زاده عضو اتاق بازرگانی تبریز نیز به تدوین لایحه رفع موانع تولید در مجلس اشاره کرد و گفت: متاسفانه در اجرای آن هیچ توفیقی نداشتیم.

وی همچنین به برنامه‌های وزیر پیشنهادی صنعت اشاره کرد و گفت: اگر ۲۰درصد برنامه‌های شما اجرایی شود، ایران به یکی از پیشرفته‌ترین کشورهای جهان بدل خواهد شد.

این فعال اقتصادی ادامه داد: چندین دوره به دلیل سیاست‌های اشتباه، سرمایه‌های بخش خصوصی از دست رفت.

علیرضا اشرف دیگر فعال اقتصادی در این جلسه به ایجاد تشکل‌ها و سامانه‌های موازی انتقاد کرد که در روند خدمات اتاق بازرگانی ایجاد اشکال می‌کند.

وی اضافه کرد: عده‌ای به دنبال حجیم کردن وزارتخانه صنعت هستند و تاکید کرد ارسال ابلاغیه‌ها و نامه‌های که ناقض آیین‌نامه‌های موجود است برای فعالان اقتصادی اشکال ایجاد خواهد کرد.

یکی دیگر از فعالان اقتصادی حاضر در این جلسه از وزیر پیشنهادی صنعت خواست تا جلوی صدور بخشنامه‌های مختلف که اغلب اوقات با یکدیگر متضاد هستند و از بین برنده صادرات غیرنفتی‌اند گرفته شود.

وی خواستار آن شد تا وزارتخانه در صدور هر بخشنامه از تنی چند از فعالان اقتصادی دعوت به همکاری کند.

محمدباقر مجتبایی مشاور مالیاتی اتاق اصناف نیز در این جلسه گفت: با وجود اینکه ۹۹ درصد بنگاه‌های اقتصادی کشور بنگاه‌های کوچک و متوسط هستند، اما در مجموع برنامه‌ای برای کل تولید نداریم.

وی بیان داشت: متاسفانه هیچ استراتژی برای بنگاه‌های کوچک و متوسط و همچنین هیچ استراتژی برای رابطه آن‌ها با بنگاه‌های بزرگ تعریف نشده است.

مجتبایی خواستار توجه به کل زنجیره تولید و همچنین بنگاه‌های خدماتی که ۵۷ درصد از تولید ناخالص داخلی را تشکیل می‌دهند، شد.

باید خاطرنشان ساخت، انتقاد از وزارت صنعت در علاقه‌مندی به امور تصدی‌گری و همچنین ایجاد ممنوعیت‌ها و محدودیت‌ها برای تجارت فرامرزی، افتادن مردم در تله خودروسازان و جمع آوری نقدینگی‌های جامعه از سوی آنان، ایجاد سردرگمی با تجمیع سه وزارتخانه در وزارت صنعت، معدن و تجارت، همچنین نداشتن اشراف به وظایف از سوی رایزنان بازرگانی در خارج از کشور و تشکیل نشدن شورای راهبردی محصولات حلال از سال ۹۵ تاکنون، از جمله دیگر انتقادات وارده توسط فعالان اقتصادی و به وزارت صنعت بود که فعالان اقتصادی خواستار بررسی آن‌ها شدند.

در جلسه امروز اتاق ایران با وزیران پیشنهادی رئیس جمهوری قرار است وزیران پیشنهادی وزارتخانه های امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی هر کدام به مدت یک ساعت دیدگاه‌ها و برنامه‌های خود را با فعالان بخش خصوصی در میان بگذارند.

جلسه رای اعتماد به چهار وزیر پیشنهادی رئیس جمهوری شامل فرهاد دژپسند برای تصدی وزارت امور اقتصادی و دارایی، محمد شریعتمداری برای وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، رضا رحمانی برای وزارت صنعت، معدن و تجارت و محمد اسلامی برای وزارت راه و شهرسازی پنجم آبان برگزار شود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تمرکز آلومتک بر تولید محصولات هادی است
استفاده از تجهیزات ساخت داخل، نیازمند فرهنگ‌سازی است
همکاری‌های مشترک تهران و آنکارا توسعه و تعمیق می‌یابد
بخش خصوصی را تقویت کنید
عبور از شرایط جدید با همراهی بخش خصوصی
خط ویژه ترخیص گمرکی برای تولید
پیش بینی «برنامه های اجرایی خاص»در شرایط تحریم
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
نمایشگاه آلومینیوم
بنر صبانور
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 94 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصد و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

یکصدمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

نود و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 80 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: