احیای پیمان‌سپاری ارزی، تقابل یا تعامل دولت با صادرکنندگان

احیای پیمان‌سپاری ارزی، تقابل یا تعامل دولت با صادرکنندگان

یکی از مهمترین چالش‌هایی که صادرکنندگان کالاهای تولید داخل با آن مواجه هستند مصوبه اخیر بانک مرکزی مبنی بر پیمان سپاری‌ارزی است و این سیاست قدیمی به دهه 60 و 70 بر می‌گردد ولی کمتر کسی انتظار اجرایی شدن مجدد آن را داشت.

به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از ایرنا از نیمه دوم شهریور ماه سال جاری رئیس جدید بانک مرکزی بخشنامه‌ای را به گمرک ابلاغ کرد که بر اساس آن همه صادر کنندگان باید تعهد بدهند که ارز حاصل از صادرات را به بانک‌ها و یا صرافی‌های مورد تایید این بانک ارائه کنند.

دولت اعتقاد دارد که با اجرای این مصوبه از سرمایه‌های ارزی کشور حفاظت می‌شود این در حالی است که بازرگانان و صادرکنندگان با اجرایی شدن پیمان‌سپاری ارزی با چالش جدی در زمینه صادرات کالاهای تولید داخل مواجه هستند.

علاوه بر این نیز استان‌های مرزی که بیشترین تجارت را با کشورهای عراق و افغانستان دارند تحت تاثیر این مصوبه که تاریخچه آن به دهه‌های 60 و 70 برمی‌گردد، قرار گرفته‌اند و عملا صادرات کالا کاهش یافته است.

 

صادرات به عراق با ریال ایران

یک صادرکننده کالا به کشور عراق در این خصوص با تاکید بر اینکه عمده تجارت صادرکنندگان به کشورهای عراق و افغانستان با ریال ایران انجام می‌شود، گفت: با این وجود گمرک پیرو بخشنامه پیمان‌سپاری ارزی بانک مرکزی از صادرکنندگان تعهد گرفته که باید مبالغ فروش کالاهای صادراتی به صورت ارز و در سامانه نیما به کشور بازگردانده شود.

ایرج فعال خاطرنشان کرد: استان خوزستان به‌عنوان یک استان مرزی بیشترین ارتباط تجاری را با کشور عراق دارد و این موضوع در حال حاضر بر صادرات کالاهای داخلی به شدت تاثیرگذار است.

وی یادآور شد: این مصوبه دولت زمینه را برای ورود شرکت‌های بازرگانی غیرتخصصی به امر صادرات فراهم کرده است و عملا تجارت کالا شکل دیگری به خود گرفته تاجایی که فعالان این عرصه ناگزیر اصطلاحا کارت‌های بازرگانی را کرایه می‌دهند.

 

منابع و مصارف ارزی کشور باید ثبت شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری خوزستان با حمایت از مصوبه پیمان‌سپاری ارزی، گفت: سامانه نیما باعث ایجاد شفافیت در بازار ارز می‌شود و این مصوبه بانک مرکزی در این راستا بوده است.

یداله مهرعلیزاده ادامه داد: اگر به دنبال شفافیت بازار ارز هستیم باید منابع و مصارف ارزی کشور ثبت شود و در این صورت می‌توان مطلع شد که ارز وارد شده و خارج شد چگونه هزینه و یا به دست آمده است.

این مقام مسئول در استانداری خوزستان پیمان سپاری ارزی را یکی از عوامل موثر در انتقال پول دانست و گفت: با ارائه مبالغ حاصل از صادرات در سامانه نیما مجددا این مبالغ به خود تجار برای فعالیت بازرگانی بازگردانده می‌شود.

وی در پاسخ به این سوال که وقتی معاملات تجار ایرانی با کشورهایی مانند عراق و افغانستان با ریال انجام می‌شود چه ضرورتی به پیمان سپاری ارزی است، گفت: این ادعا درست نیست به این دلیل که تنها بخشی از این معاملات با ریال ایران انجام می‌شود.

مهرعلیزاده خاطرنشان کرد: یکی از جنبه‌های مهم پیمان سپاری ارزی حمایت از تجار است به این خاطر که معامله نقدی و سنتی تجار ایرانی و برای مثال عراقی امنیت این افراد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 

 درخواست برای مستثنی شدن تجارت با عراق و افغانستان از پیمان‌سپاری

رئیس اتاق بازرگانی اهواز اما نگاه متفاوتی در این رابطه دارد و می‌گوید: مصوبه پیمان سپاری‌ارزی بانک مرکزی به یک چالش جدی برای صادرات کالاهای تولیدی در استان خوزستان تبدیل شده است.

شهلا عموری با تاکید بر اینکه عمده تجارت صادرکنندگان به کشورهای عراق و افغانستان با ریال ایران انجام می‌شود، گفت: با این وجود گمرک از صادرکنندگان تعهد گرفته که باید مبالغ فروش کالاهای صادراتی به‌صورت ارز در سامانه نیما بازگردانده شود.

وی یادآور شد: وقتی گمرک پروانه صادراتی برای یک کالا صادر می‌کند، قطعا ارزش پایه صادراتی آن پروانه با فروش کالا متفاوت است و برای مثال یک صادرکننده، ماهی را کیلویی 1.5 دلار می‌فروشد ولی در اصل گمرک برای او 2.5 دلار ارزش تعیین کرده و در این بین عملا شاهد اختلاف قیمت هستیم.

او بیان داشت: بنابراین اگریک صادر کننده با پروانه‌ای به ارزش دو هزار دلار، یک هزار دلار فروخته باشد، چگونه می‌تواند دو هزار دلار را به سامانه برگرداند به این معنا که سامانه تعهد بازگرداندن دو هزار دلاری را برای صاحب این پروانه ایجاد کرده، در حالی که وی عملا هزار دلار کالا فروخته است.

عموری با اشاره به اینکه پیمان‌سپاری ارزی برای صادر کننده معضلات متعددی به وجود آورده است، تصریح کرد: همین موضوع باعث می‌شود که صادر کننده از کارت بازرگانی برای صادرات استفاده نکند و در نتیجه عده‌ای که کارت بازرگانی گرفته‌اند و شغل خاصی هم ندارند به تجار پیشنهاد کنند تا در قبال یک مبلغ توافقی، صادرات به نامشان انجام شود.

رئیس اتاق بازرگانی اهواز یادآور شد: این رویکرد علاوه بر اینکه باعث ضربه زدن به فعالیت تجاری می‌شود عملا مانع بازگشت ارز به چرخه اقتصاد کشور می‌شود.

وی سیاست پیمان‌سپاری ارزی را اقدامی همراه با ریسک خواند و افزود: علاوه بر این دولت ارز وارد شده در سامانه را با قیمت پایین‌تر از ارز آزاد خریداری می‌کند و همین امر نوعی چالش جدی برای تجار و فعالیت اقتصادی به حساب می‌آید.

عموری همچنین با اشاره به آخرین نشست اتاق‌های بازرگانی استان‌های مرزی کشور، عنوان کرد: بر اساس بررسی‌های صورت گرفته مستثنی شدن تجارت با کشورهای عراق و افغانستان از پیمان سپاری ارزی مهم ترین راهکار برون رفت از این چالش تعیین شد.

وی گفت: اتاق بازرگانی کشور این پیشنهاد را به دولت داد تا صادرات به این دو کشور بدون پیمان‌سپاری ارزی انجام شود و از این طریق روند تولید کالای ایرانی و تجارت با عراق و افغانستان با ریسک کمتری مواجه باشد.

رئیس اتاق بازرگانی اهواز خاطرنشان کرد: در صورتی که دولت با این پیشنهاد اتاق بازرگانی موافقت کند، صادرکننده دیگر نیاز نیست ارز حاصل از فروش خود را به سامانه اعلام کند.

 

اجتناب از بخشنامه‌های پیمانی

تجربه نشان داده که بخشنامه‌ها و سیاست‌های پیمانی بدون توجه به سازوکارهای اجرایی آن‌ها چالش‌ها و مشکلات جدی را در مقابل پای تولیدکننده و صادرکنندگان ایجاد می‌کند.

محدودیت‌‌های سیستم بانکی کشور برای نقل و انتقالات کارآمد پولی و همچنین نبود بستر لازم برای اجرای دستورالعمل طرح پیمان ‌سپاری ارزی از جمله مواردی است که در این زمینه باید به آن توجه کرد و لازم است تا تجربه‌های ناموفق سیاست پیمان‌سپاری ارزی در گذشته برای تصمیم‌گیران مجددا مرور شود به این دلیل که ایجاد چنین سیاست‌هایی ناشی از عدم اعتماد جامعه و سیستم برنامه‌ریزی دولت به فعالیت‌های اقتصادی، تجاری و ارزی است، لذا به‌نظر می‌رسد که دولت باید در شرایط فعلی برای فعالان اقتصادی و تجار آزادی عمل بیشتری فراهم کند.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: