تحقق 100 درصدی تولید کاتد در مجتمع مس سرچشمه
مدیر پالایشگاه و ریخته‌گری مجتمع مس سرچشمه خبر داد

تحقق 100 درصدی تولید کاتد در مجتمع مس سرچشمه

مدیر پالایشگاه و ریخته‌گری مجتمع مس سرچشمه از تحقق 100 درصدی تولید کاتد در مجتمع مس سرچشمه طی امسال خبر داد و گفت:دستگاه فیلتراسیون الکترولیت هم تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از کرمان آنلاین، امین اسماعیل‌زاده مدیر پالایشگاه و ریخته‌گری مجتمع مس سرچشمه با مقایسه عملکرد شش‌ماهه نخست امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل، اظهار کرد: این مقایسه می‌تواند از چند منظر انجام شود که یکی از آن‌ها بخش تولید است، بخش تولید با توجه به اینکه مشکل ذوب حل شد و آند افزایش تولید داشته، تولید کاتد نیز به‌تبع آن افزایش پیدا کرده است که خبر خوشی برای مجموعه صنعت مس است که بتوانیم تولید کاتد را افزایش دهیم.

وی ادامه داد: هم‌زمان با اورهال پالایشگاه، تغییر تکنولوژی نیز صورت می‌گرفت و دستگاه CSM را نصب می‌کردیم که نصب آن مشکلات خاص خود را داشت و حضور کارشناسان خارجی که هر از گاهی برای نصب آن می‌آمدند ما را دچار برخی محدودیت‌ها کرده بود.

مدیر پالایشگاه و ریخته‌گری مجتمع مس سرچشمه گفت: در اسفندماه سال گذشته به این نتیجه رسیدیم که ماشین CSM باید توسط پرسنل پالایشگاه راه‌اندازی شود به همین دلیل اعلام کردیم نیازی به حضور کارشناسان خارجی نیست.

وی گفت: هنگامی‌که دستگاه CSM را در اسفندماه تحویل گرفتیم، دستگاهی با ایرادات بسیار، چه در بخش نرم‌افزار و سخت‌افزار و مکانیک بود اما خوشبختانه با همکاری، هماهنگی و پشتکار پرسنل پالایشگاه، ماشین در حال حاضر به ظرفیتی رسیده است که تقریباً 50 درصد تولید مجتمع مس سرچشمه را دستگاه CSM انجام می‌دهد و به نقطه‌ای رسیده که شاید خود ما نیز به این قضیه باور نداشتیم.

مدیر پالایشگاه و ریخته‌گری مجتمع مس سرچشمه تأکید کرد: با اصلاحات بخش مکانیک این دستگاه، مطمئن هستم تا پایان سال نقاط بسیار روشن‌تری در این زمینه خواهیم داشت به‌نحوی‌که از مجموع 21 سکشن که برای تولید کاتد در مجتمع مس سرچشمه زیر بار قرار دارد، حداقل 70 درصد آن با دستگاه CSM و تکنولوژی جدید تولید شود.

وی ادامه داد: این در حالی است که سال گذشته و علیرغم حضور کارشناسان خارجی حتی یک سکشن هم با زحمت زیاد به این ماشین می‌شد اختصاص داد.

مدیر پالایشگاه و ریخته‌گری مجتمع مس سرچشمه به موضوع فیلتراسیون الکترولیت در این بخش اشاره و اظهار داشت: سیستم پالایشگاه مجتمع مس سرچشمه حدود 35 سال قدمت دارد و فیلتراسیون الکترولیت در آن مشکل داشت که با بررسی که انجام دادیم متوجه شدیم پالایشگاه‌های دنیا از تجهیزی به نام «پولیشینگ فیلتر» استفاده می‌کنند که ذرات جامد معلق در الکترولیت را حذف کرده و هم راندمان و هم کیفیت تولید را بالا می‌برد.

وی ادامه داد: با تکیه و اعتماد به توان داخلی همکاران بخش پالایشگاه موفق شدند بخشی از این کار را انجام دهند و ذرات معلق جامد در الکترولیت را کنترل کرده و پایین بیاوریم و تا پایان امسال علاوه بر جلوگیری از خروج 600 هزار یورو ارز که هزینه هنگفتی به شمار می‌رود با هزینه بسیار پایین و ناچیز این کار در داخل کشور انجام می‌شود و پایان سال دستاورد بزرگ در این زمینه خواهیم داشت که در این زمینه نیز از همکاران تشکر می‌کنم.

مدیر پالایشگاه و ریخته‌گری مجتمع مس سرچشمه همچنین به بخش ریخته‌گری مجتمع اشاره کرد و گفت: با حمایتی که انجام گرفت و با تأمین بخشی از نیروی انسانی این مجموعه، در حال حاضر معادل دو برابر سال گذشته در ریخته‌گری مفتول تولید کردیم و بخش قابل‌توجهی از نیاز بازار را تأمین کردیم.

به گفته اسماعیل‌زاده اصلاحات در بخش ریخته‌گری نیز در حال انجام است و معتقدم این واحد نیز با توان داخلی اصلاح خواهد شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تولید بیش از انتظار در کارخانجات تغلیظ سرچشمه
ارسال ۷۵۰۰۰۰ تن ماده معدنی به کارخانجات تغلیظ طی یک هفته
رشد تولید 19 درصدی آند و 12 درصدی کاتد مس
دولت موظف به برون‌سپاری اختیارات به تشکل‌هاست
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: