​رشد 2.8 درصدی تقاضای فولاد در منا در سال 2018
افزایش قیمت نفت، تقاضای فولاد را در منطقه منا افزایش می‌دهد

​رشد 2.8 درصدی تقاضای فولاد در منا در سال 2018

طبق اطلاعات انجمن جهانی فولاد (World Steel) انتظار می‌رود تا پایان سال 2018 منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا رشد تقاضایی تا 2.8 درصد برای محصولات فولادی نهایی و نیمه نهایی داشته باشد. این موضوع به معنای تقاضای 73.7 میلیون تنی در این منطقه است.

به گزارش پایگاه خبری – تحلیلی «فلزات آنلاین» رشد امسال تقاضای فولاد در منطقه منا در حالی اتفاق می‌افتد که کشورهای این منطقه در سال 2017 کاهش 1.1 درصدی را در تقاضا شاهد بودند. میزان مصرف فولاد نهایی در منطقه در سال گذشته چیزی در حدود 71.7 میلیون تن بوده است. اطلاعات انجمن جهانی فولاد نیز نشان می‌دهد که در سال 2019 نیز میزان تقاضا با 2.2 درصد رشد به 75.3 میلیون تن خواهد رسید.

اصلاحات ساختاری و رشد قیمت نفت به‌عنوان منبع اصلی درآمد کشورهای منطقه منا، به افزایش تقاضای فولاد و مخصوصا فولاد نهایی در منطقه منا و نیز کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس (Persian Gulf Cooperation Council) کمک شایانی خواهد کرد؛ چرا که با افزایش درآمدها، بودجه‌های عمرانی برای بهبود و توسعه زیرساخت‌ها افزایش یافته و با رونق اقتصادی شکل گرفته، تقاضای بسیاری از فلزات اساسی، در صدر آن‌ها فولاد رخ خواهد داد. این در حالی است که انجمن جهانی فولاد تقاضای فولاد برای ایران را ناشی از تحریم‌های آمریکا با کاهشی نسبی پیش‌بینی کرده است.

شرکت Emirates Steel به‌عنوان تنها مجتمع تولید فولاد در کشور امارات که در زمینه تولید محصولات نورد مانند میلگرد، سیم و مقاطع سنگین مشغول فعالیت است نیز اعلام داشته که توجه دولت به توسعه زیرساخت‌ها منجر به افزایش تقاضای فولاد در این کشور و نیز منطقه خاور میانه در سال جاری شده است. در منطقه شمال آفریقا نیز شرایط اقتصادی مصر در حال بهبود است و این موضوع به افزایش تقاضا برای کالاهای اساسی مانند فولاد منجر خواهد شد.

در مورد ترکیه اما شرایط متفاوت است؛ کاهش ارزش لیر ترکیه منجر به کاهش میزان مصرف و تقاضا کالاهای اساسی در این کشور خواهد شد. میزان کاهش تقاضای فولاد تا پایان سال میلادی جاری برای ترکیه 2.3 پیش‌بینی می‌شود که به معنای تقاضای  35.2 میلیون تنی است. این در حالی است که میزان مصرف فولاد ترکیه در سال 2017 بیش از 36 میلیون تن بود و این کشور در سال گذشته رشد 5.8 درصدی را در تقاضای فولاد در سال گذشته شاهد بود.

انجمن جهانی فولاد انتظار دارد تا تلاش دولت ترکیه برای ایجاد ثبات در اقتصاد (با وجود کاهش ارزش لیر) منجر به ایجاد فضای پایدارتری در بخش ساخت‌و‌ساز شود و دولت بتواند با ایجاد تسهیلات لازم تا سال 2019، منجر به افزایش تقاضای فولاد تا 1.5 درصد و مصرف 35.8 میلیون تنی شود. در هر صورت، افزایش ظرفیت‌های تولید فولاد در منطقه خاورمیانه در راستای سیاست کاهش وابستگی به نفت توسط کشورها با سرعت در حال پیگیری است. شایان ذکر است که کشورهای خاورمیانه نقش موثری را در بازار صادراتی محصولات خام معدنی و نیز فولادهای نهایی و نیمه نهایی ایفا می‌کنند.

نکته جالب توجه آنکه تلاش کشورهای خاورمیانه برای خودکفایی هر چه بیشتر در زمینه کالاهای اساسی می‌تواند باعث تغییر نگرش جهانی نسبت به صادرات محصولات خود به این منطقه استراتژیک شود؛ چرا که منطقه منا بیش از 60 درصد از منابع نفتی جهان و 50 درصد از گاز دنیا را در خود جای داده است. پیش‌بینی‌های جهانی حاکی از افزایش نرخ رشد تولید ناخالص داخلی در منطقه منا طی سال‌های آتی است که یقینا صنعت فولاد این کشورها یکی از پارامترهای افزایش‌دهنده آن است. نمودار 1 پیش‌بینی از نرخ رشد تولید ناخالص داخلی منطقه منا نشان می‌دهد.​

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
هفته آتی دومین عرضه نفت خام در بورس انجام خواهد شد
افزایش 20 درصدی تولید فولاد خام ایران
اقبال بازار فولاد به برداشتن سقف رقابت
عرضه‌های سنگین فولادسازان بازار را دوباره جذاب کرد
سطح تقاضای فولاد کاهش یافت
ارز، معادلات بازار را برهم زد
تب تقاضای فولاد کاهش یافت
تقاضای یک میلیون تنی فولاد در یک هفته
فصل داغ صنعت فولاد فرا رسید
انرژی خورشیدی، محرک تقاضای فولاد است
مبارکه و ذوب آهن از فرصت افزایش تقاضا استفاده کردند
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: