زنجان هفتمین استان در برخورداری از ارزش افزوده معدنی است

زنجان هفتمین استان در برخورداری از ارزش افزوده معدنی است

به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از ایرنا، راضیه لک روز چهارشنبه در آیین گشایش چهارمین همایش ملی انمجن رسوب شناسی ایران که در دانشگاه زنجان برگزار شد، از تهیه نقشه راه علوم زمین و معدن برای کل کشور و نیز استان‌ها خبر داد.

وی با بیان اینکه زنجان از تنوع زمین شناسی و معدنی مناسبی برخوردار است، اظهار داشت: 1.5درصد از سهم تولید مواد معدنی کشور به این استان اختصاص دارد.

لک با بیان اینکه زنجان از جهت مخاطرات زمین شناختی رتبه 21 را در بین استان‌ها دارد، گفت: بخش شمال شرق این استان جزو مناطق پر مخاطره در بروز زمین لرزه است.

رئیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور اظهار داشت: زنجان در میزان ذخیره برخی مواد معدنی از شرایط مناسبی برخوردار است به‌طوری در زمینه ذخیره طلا رتبه ششم، سیلیس دوم، فلدسپات سوم، گرانیت ششم و در میزان ذخیره خاک صنعتی رتبه هفتم را در بین استان‌های کشور دارد.

لک خاطر نشان کرد: زنجان تنها استان دارای ذخیره مواد معدنی 'بر' در کشور است.

وی با بیان اینکه استان زنجان 1.3 درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده است، اظهار داشت: این استان از لحاظ میانگین بارش تا حدودی از میانگین میزان بارش کشور برخوردار است.

لک افزود: استان زنجان از لحاظ وضعیت منابع آب زیرزمینی همچون سایر مناطق کشور جزو استان‌هایی است که حجم تخلیه آب زیرزمینی در آن بالا است به‌طوری که از هفت دشت این استان پنج دشت به‌عنوان دشت‌های ممنوعه برای حفر چاه کشاورزی معرفی شده است.

وی ادامه داد: از لحاظ نقشه راه‌ها، استان زنجان نسبت به وسعت خود شرایط مناسبی دارد به‌طوری 2.4 درصد راه‌های جاده‌ای کشور در آن قرار دارد و 2.4 خطوط ریلی نیز در این استان فراهم است، بنابراین در بخش حمل‌ونقل پتانسیل توسعه مناسبی دارد.

لک اظهار داشت: استان زنجان از لحاظ پراکندگی جمعیت شرایط خوبی ندارد و توزیع عادلانه‌ای در این زمینه در سطح استان مشاهده نمی‌شود به‌طوری که شهر زنجان و جاهایی دیگری همچون خرمدره نسبت به دیگر مناطق از جمعیت‌های زیادی برخوردار هستند.

رئیس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در بخش دیگری از سخنان خود به نقش علوم زمین در تحقق اهداف کلان توسعه کشور اشاره کرد و گفت: با تلاش و نقش آفرینی پژوهشگران، علوم زمین می تواند در دست‌یابی به اقتصاد داشن بنیان، شناسایی فرصت‌های سرمایه‌گذاری، مطالعه تهدیدهای محیطی، پایش نحوه بهره‌برداری از منابع محیطی و آینده‌نگری منابع نقش موثری ایفا کند.

دکتر سید رضا موسوی حرمی، رئیس انجمن رسوب‌شناسی ایران نیز در این مراسم به ضورت توجه به جنبه‌های کاربردی 'رسوب شناسی' برای اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: پنجمین همایش ملی انمجن رسوب شناسی ایران بهمن سال آینده به میزبانی دانشگاه شهید باهنر کرمان برگزار می‌شود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: