چهار وزیر پیشنهادی در مجلس شورای اسلامی رای اعتماد آوردند

چهار وزیر پیشنهادی در مجلس شورای اسلامی رای اعتماد آوردند

به گزارش پایگاه خبری فلزات آنلاین در روز شنبه 5 آبان ماه حسن روحانی، رئیس جمهور کشور در مجلس شورای اسلامی حاضر شد و به دفاع از 4 وزیر پیشنهادی برای وزارتخانه‌های اقتصاد و امور دارایی؛ راه، مسکن و شهرسازی صنعت، معدن و تجارت و تعاون، کار و رفاه اجتماعی پرداخت. رئیس جمهور در این جلسه عنوان کرد: بیش از هر زمانی به رای نمایندگان به وزرای پیشنهادی و تکمیل کابینه نیاز داریم.

رئیس جمهور در ابتدای این جلسه عنوان کرد: برای انتخاب 4 وزیر پیشنهادی زمان زیادی صرف شد. برخی برای کار دعوت شدند، اما گفتند استخاره کردیم و خوب نیامد. به برخی پیشنهاد دادیم، پذیرفتند اما شک داشتند. در نهایت افرادی را انتخاب کردیم که در کنار تحصیلات و سابقه کاری، اراده بر دوش گرفتن این وظیفه خطیر را در شرایط حساس کنونی داشتند.

وی ادامه داد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست‌های خود را از وزرای پیشنهادی بگویند. نمایندگان مجلس در کنار سوال پرسیدن و نقد وزرا که حق مسلم آن‌هاست وظیفه همکاری و روحیه دادن به وزیران را نیز برعهده دارند. زمانی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی به وزرای پیشنهادی رای اعتماد می‌دهند، فرد انتخاب شده وزیر دولت، مجلس و تمامی مردم کشور است. پس همه موظفیم وزیران را در راستای انجام وظایف یاری کنیم.

تمام مردم از هر جناحی باید درکنار یکدیگر باشیم تا بتوانیم در مقابل دشمنان بایستیم. درحال حاضر رقابت جناحی به نفع کشور نیست. باید با دوستی و اتحاد کنار یکدیگر بایستیم و امور را به بهترین شکل پیش ببریم. امروز، اروپا در کنار ایران و در مقابل آمریکا ایستاده است و این به معنی موفقیت سیاسی ایران است. وی افزود: طی مدت اخیر، ایران در دادگاه لاهه در مقابل آمریکا به پیروزی رسید و همین امر نشان از موفقیت ایران در جلب افکار عمومی دنیا دارد. روسیه، چین، هند، اتحادیه اروپا، برخی کشورهای آفریقا و آمریکای لاتین دوست ما هستند و زمینه همکاری با این کشورها وجود دارد.

در پایان حسن روحانی از تمامی وزرای پیشین و سرپرستان فعلی وزارتخانه‌ها تشکر کرد و افزود: وزرای جدید بایستی تلاش خود را 2 برابر کنند تا به موفقیت دست یابند.

 

وزارت اقتصاد متولی کنترل تورم است

در ادامه حسن روحانی در دفاع از وزیر پیشنهادی برای وزارتخانه اقتصاد و امور دارایی گفت: وزارت اقتصاد و امور دارایی از وزارتخانه‌های مهم کشور است که بخش عمده‌ای از درآمد دولت از این وزارتخانه تامین می‌شود. آقای دژپسند امروز مسئولیت بسیار سنگینی را به‌دست می‌گیرند.

وی ادامه داد: زمانی مقام معظم رهبری می‌گفتند پرداخت مالیات بر مردم واجب شرعی و فرار مالیاتی یک عمل ناصحیح و حرام شرعی است. بسیاری از کشورهای دنیا با مالیات اداره می‌شوند.  بایستی درآمد مالیاتی را گسترش دهیم اما این امر نباید از طریق افزایش مالیات صورت گیرد بلکه باید به‌دنبال جلوگیری از فرار مالیاتی و گسترش پایه‌های مالیاتی باشیم.

وزارت اقتصاد و دارایی متولی مالیات، گمرک، تنظیم بازار واردات و صادرات کشور و یکی از ارکان اصلی کنترل تورم و رشد اقتصادی کشور است.

در ادامه حسن روحانی به نقش بانک‌ها اشاره کرد و گفت: بانک‌ها نقش ارزشمندی در توسعه اقتصادی کشور دارند و سرمایه‌گذاری و روابط پولی و مالی بدون بانک‌ها امکان‌پذیر نیست اما متاسفانه امروز بانک‌ها تبدیل به معضل اقتصاد کشور شده‌اند. وی افزود: رشد نقدینگی مشکل امروز کشور نیست، از پیش از انقلاب نیز کشور با این مشکل مواجه بوده است. در سال‌های قبل رشد نقدینگی به‌علت استقراض دولت از بانک مرکزی ایجاد می‌شد، اما رشد نقدینگی امروز کشور به‌علت استقراض بانک‌های دولتی و خصوصی و موسسات مالی و اعتباری از بانک مرکزی ایجاد شده است.  وی افزود: بایستی بانک‌های کشور دست از بنگاه‌داری بردارند.

 

اگر مجلس شورای اسلامی به دژپسند به‌عنوان وزیر اقتصاد و امور دارایی رای دهد ایشان وظیفه خطیری را بردوش خواهند گرفت. از نمایندگان می‌خواهیم انتظارات خود را مستقیم به وزرای انتخابی بگویند و آن‌ها را در انجام وظایف خود یاری رسانند.

در ادامه حسن روحانی به دفاع از وزیر پیشنهادی راه، مسکن و شهرسازی پرداخت و گفت: آقای اسلامی امروز مسئولیتی مهم را بر دوش خواهند گرفت و باید در زمینه حل مشکل مسکن بیش از پیش تلاش کنند. طی این‌سال‌ها اقدامات قابل قبولی توسط این وزارتخانه در زمینه حمل‌ونقل در حوزه‌های راه آهن، بنادر و کشتیرانی انجام شد، اما در زمینه مسکن دولت بدهکار مردم است.

وی افزود: باید نقدینگی جامعه به سمت بازار مسکن هدایت شود. بدین ترتیب مشکل نقدینگی برطرف می‌شود و موجب اشتغالزایی شده و بخش بزرگی از صنعت کشور به حرکت خواهد درآمد و زمینه ایجاد رشد اقتصادی فراهم خواهد شد. وی ادامه داد: کامیون‌داران کشور امروز با مشکلاتی روبرو هستند و به وضعیت خود معترض هستند. وزیر جدید باید این مشکلات را در سریع ترین زمان برطرف کند.

 

وزارت صمت وزارتخانه‌ای کلیدی است

در ادامه حسن روحانی رئیس جمهور کشور در دفاع از رضا رحمانی وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: رحمانی از جنس مجلس شورای اسلامی است و بسیاری از نمایندگان وی را از نزدیک می‌شناسید و می‌دانید فردی سالم، دلسوز و پرتلاش است. وزارت صنعت، معدن و تجارت علاوه بر بخش صنعت و تولید وظیفه تنظیم بازار و برطرف کردن نیازهای مردم را نیز برعهده دارد و همین امر سبب می‌شود که بار سنگینی بر دوش وزیر این وزارتخانه قرار گیرد و این وزارتخانه جزو وزارتخانه‌های کلیدی و مهم کشور محسوب شود.

در ادامه روحانی گفت: به آقای رحمانی در جلسه‌ای خصوص گفتم، برخی سمت‌ها در این وزارتخانه به‌قدری حساس و کلیدی هستند که هر فردی را برای آن انتخاب کردید هر سال فرد انتخاب شده را تغییر دهید؛ زیرا عده‌ای افراد مقرض همواره به‌دنبال آن هستند که به نحوی به سیستم نفوذ کرده و در امور اخلال ایجاد کنند.

 

عزم جدی برای حمایت از اقشار ضعیف در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی

رئیس جمهور در دفاع از محمد شریعتمداری وزیر پیشنهادی تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: وزیر انتخابی برای این وزارتخانه عزم جدی برای حمایت از کارگران و اقشار ضعیف دارد. در ابتدای دولت یازدهم تعداد افراد شاغل کشور 20 میلیون و 600 هزار نفر بود که در سال جاری تعداد افراد شاغل به 23 میلیون و 300 هزار نفر رسید. این آمار به معنی آن نیست که در کشور مشکل اشتغال نداریم. اما نشان از تلاش و موفقیت دولت در حل معضل بیکاری دارد.

وی افزود: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی وظیفه مهم ایجاد اشتغال و حمایت از کارگران را برعهده دارد.

روحانی در ادامه گفت: صندوق‌های بازنشستگی کشور از صندوق بودن خارج شده‌اند و مسئولیت مهم دیگر وزیر این وزارتخانه ساماندهی به این صندوق‌ها است. وزیر انتخابی برای وزرات کار، رفاه و تعاون باید اقدامی جدی در زمینه ایجاد مهارت‌آموزی برای جوانان در جامعه انجام دهد.

 

رای اعتماد نمایندگان به وزرای پیشنهادی

در ادامه این جلسه نمایندگان موافق و مخالف وزرای پیشنهادی ایراد سخنرانی کردند و 4 وزیر پیشنهادی نیز به دفاع از برنامه‌های خود پرداختند و در ادامه صلاحیت 4 وزیر پیشنهادی به رای گذاشته شد و مجلس تکلیف گزینه‌های پیشنهادی دولت برای ۴ وزارتخانه را مشخص کرد و هر ۴ وزیر پیشنهادی، رای اعتماد آوردند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: