نمایشگاه ایران کانمین، فرصتی برای حضور شرکت‌های کوچک و متوسط
نشست خبری هیات مدیره خانه معدن ایران پیش از نمایشگاه ایران کانمین برگزار شد

نمایشگاه ایران کانمین، فرصتی برای حضور شرکت‌های کوچک و متوسط

نمایشگاه ایران کانمین 2018 از 11 تا 14 آبان ماه سال جاری همچون سال‌های گذشته در محل دائم نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می‌شود. به همین مناسبت نشست خبری هیات مدیره خانه معدن ایران با حضور مهندس محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران و دکتر بهرام شکوری از اعضای هیات مدیره برگزار شد. در این نشست خبری اهداف و ویژگی‌های نمایشگاه سال جاری مورد بررسی قرار گرفت.

محمدرضا بهرامن با تاکید بر شرایط سخت کشور طی 7 ماه گذشته گفت: شرایط کنونی کشور بسیار خاص و سخت است و از 14 آبان دور جدید تحریم‌ها آغاز می‌شود. بنابراین برگزاری نمایشگاه ایران کانمین ریسک بزرگی است که خانه معدن آن را قبول کرده است.

رئیس خانه معدن افزود: در این شرایط قلم رسانه‌ها بسیار مهم است. باید تعصبات را کنار بگذاریم. ایران از 14 آبان تحریم می‌شود. باید به‌عنوان یک ایرانی تابع اصول اخلاقی خود باشیم. قلم خبرنگاران مسئولین را هوشیار خواهد کرد. مسئولین باید به‌صورت روزانه و فعال در نمایشگاه حضور داشته باشند.

وی به اشاره به موفقیت‌های نمایشگاه سال گذشته در زمینه برگزاری نشست‌های تخصصی بیان داشت: همانند سال گذشته، در نمایشگاه سال جاری بازهم نشست‌های تخصصی خواهیم داشت تا با ایجاد محتوای بیشتر، مسئولین را در کنار خود داشته باشیم. مسائل زیست محیطی و نوآوری‌ها کماکان جزو مباحث تخصصی خواهند بود.

بهرامن یکی از محورهای اصلی برگزاری این نمایشگاه را فعال‌سازی معادن کوچک عنوان کرد و افزود: بین خانه معدن، انجمن سنگ آهن و شرکت ملی مس فعالسازی معادن کوچک مطرح شده است تا از این پتانسیل ها برای ایجاد اشتغال استفاده کنیم. حضور خارجی ها در این نمایشگاه نه فقط برای بازدید، بلکه برای مذاکره و سرمایه‌گذاری خواهد بود. خوشبختانه یک شرکت استرالیایی برای سرمایه‌گذاری در معادن کوچک ایران وارد شده است.

رئیس خانه معدن گریزی به نمایشگاه‌های متعدد معدنی نیز زد و ادغام را راه حل مناسب در برگزاری این نمایشگاه‌ها توصیف کرد. وی در این رابطه ادامه داد: بهتر است این نمایشگاه با رویدادهای مشابه ادغام شود. نمایشگاه کانمین قدمت 14 ساله دارد و در تقویم نمایشگاه‌های بین‌المللی ثبت شده است. ضمن اینکه بهترین فضا در محل نمایشگاه بین‌المللی قرار دارد.

بهرام شکوری نیز در ادامه سخنان رئیس خانه معدن ایران برای ادغام نمایشگاه‌ها گفت: اگر نمایشگاه‌های مشابه در یک نمایشگاه ادغام شوند، حضور خارجی‌ها پررنگ‌تر خواهد شد و برنامه‌ریزی را برای آن‌ها آسان می‌کند.

وی در این رابطه افزود: برگزاری دو نمایشگاه معدنی در فاصله زمانی کمتر از یک ماه، وقت و انرژی بسیاری را از شرکت‌ها و سازمان‌های برگزارکننده می‌گیرد. تلاش خواهیم کرد که در سال آینده نمایشگاه‌ها ادغام شوند.

شکوری هدف اصلی این نمایشگاه را نشان دادن و استفاده از توانمندی شرکت‌های کوچک و متوسط عنوان کرد و افزود: شرکت‌های کوچک و متوسط در نمایشگاه ایران کانمین حضور فعالی دارند. اما به این شرکت‌ها در کشور ما طی سالهای گذشته اهمیت چندانی داده نشده است.

عضو هیات مدیره خانه معدن خاطرنشان کرد: آمارها حاکی از آن است که از هر 5 شغل در دنیا، 4 شغل مربور به شرکت‌های کوچک و متوسط است. در دنیا شرکت‌های بزرگ مانند بنز، ده‌ها شرکت کوچک و متوسط را پوشش می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه در ایران بیش از 90 درصد از معادن کوچک مقیاس هستند، بیان داشت: سرمایه‌گذاری در یک واحد بزرگ سال‌های زیادی طول می‌کشد و به سرمایه زیادی نیاز دارد، در حالی که راه‌اندازی یک معدن کوچک کمتر از یک سال طول می‌کشد و سرمایه بسیار کمتری از واحدهای بزرگ نیاز دارد. حتی حاشیه سود این معادن از واحدهای بزرگ بیشتر است.

شکوری گریزی به شرکت‌های خارجی حاضر در نمایشگاه زد و گفت: در نمایشگاه کانمین شرکت‌های کوچک و متوسط خارجی حضور بیشتری دارند، زیرا شرکت‌های بزرگ از ترس تحریم‌ها حضور ندارند. ارتباط با شرکتهای کوچک و متوسط باعث مقابله با تحریم‌ها و کاهش فشارها می‌شود. این تحریم‌ها موفقیتی به همراه نخواهد داشت، زیرا دنیا در حال یافتن راهکارهای جدید برای همکاری با ایران است. تصویب لایحه مبارزه با پولشویی کمک بزرگی به حل مسائل بانکی خواهد کرد.

وی در ادامه نشست خبری در پاسخ به خبرنگار فلزات آنلاین در خصوص نتیجه برگزاری نشست‌های تخصصی سال گذشته نمایشگاه ایران کانمین بیان داشت: یکی از نتایج بارز این نشست‌ها تحولات معدن مهدی‌آباد در رابطه با محیط زیست بود. معدن مهدی‌آباد نشان داد که می‌توان با تعامل مثبت با محیط زیست و حفظ حیات وحش با وارد کردن کمترین خسارت به طبیعت، فعالیت معدنکاری را در منطقه ممنوعه انجام داد.

شکوری افزود: در مهدی‌آباد عملیات‌های آتشباری به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌شود که دقیقا در زمان مقرر صورت گیرد. در این زمان حیوانات پس از به صدا درآمدن آژیر خطر، منطقه را ترک می‌کنند و پس از انفجار دوباره به منطقه بازمی‌گردند. این اوج تعامل یک معدن با محیط زیست اطراف خود است. این نوع همزیستی مسالمت‌آمیز را می‌توان به کل معادن و پهنه‌های معدنی کشور تعمیم داد.

بهرامن در ادامه صحبت‌های شکوری مبنی بر توجه به محیط زیست گفت: از سال گذشته تا کنون جلسات مستمر کارشناسی در خانه معدن با حضور اساتید دانشگاه و سازمان حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی برگزار شد. همچنین به‌صورت موردی بازدیدهای در خارج از کشور برای تعامل معدن با محیط زیست صورت گرفت. این تعاملات حاصل برگزاری نشست‌های تخصصی در نمایشگاه ایران کانمین 2017 بود. خانه معدن قصد دارد به‌جای فرار و انتقاد غیرکارشناسی، راهکار و برنامه ارائه دهد

رئیس خانه معدن افزود: دیگر موضوع نشست‌های سال گذشته استارت‌آپ‌های معدنی بودند که حرکت‌هایی نیز در این رابطه صورت گرفت. مهم‌ترین مساله آموزش بود که خانه معدن توانست آن را اجرایی کند. به‌صورت همزمان در تمام استان‌های معدنی کلاس‌های آموزشی استارت‌آپ برگزار شد. در این زمینه با اتاق تهران نیز یک تفاهم‌نامه به امضا رسید. استارت‌آپ‌ها برای بخش معدن نیاز هستند و این امر به‌ویژه در زمینه حمل‌ونقل بسیار مورد نیاز است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
حقوق دولتی بر مبنای استخراج، واقعی شود
مشکلات سازمان نظام مهندسی معدن آذربایجان شرقی
استفاده از تجهیزات ساخت داخل، نیازمند فرهنگ‌سازی است
نقش انجمن‌ها در طرح احیای معادن کوچک و متوسط
کاهش تبعات معدنکاری با استفاده از تکنولوژی‌های روز
حضور وزیر جدید صمت در دومین روز نمایشگاه ایران کان‌مین 2018
حضور ۲۱ کشور در نمایشگاه بین المللی ایران متافو
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: