کشور در علوم زمین‌شناسی دچار عقب‌ماندگی شدیدی است
اکبر ترکان، رئیس هیات مدیره شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی

کشور در علوم زمین‌شناسی دچار عقب‌ماندگی شدیدی است

علوم زمین‌شناسی و اطلاعات مربوط به حوزه معدنی از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای در دنیا برخوردار هستند. کشورهای توسعه‌یافته توانستند با پیشرفت و توسعه این حوزه، موجبات استفاده از منابع سایر کشورها را فراهم آوردند. ایران علی‌رغم ذخایر وسیع خود در مواد معدنی و نفت، از تکنولوژی و علم موضوع زمین‌شناسی بهره‌مند نبوده؛ بنابراین سازمان‌های معدنی و سازمان اکتشافات کشور وظیفه دارند تا با آموزش صحیح و تهیه تجهیزات موردنیاز، زمینه‌ این پیشرفت و توسعه را بیش از پیش فراهم کنند.

در سال 1280 هجری شمسی، فردی به‌نام ویلیام ناکس‌دارسی از انگلستان به ایران آمد و به شرق خوزستان و منطقه مسجد سلیمان رفت و جستجوی نفت را در این ناحیه آغاز کرد. حال این سوال مطرح می‌شود که ویلیام ناکس‌دارسی با توجه به علم و تکنولوژی آن زمان چگونه این منطقه را انتخاب کرده است؟ در آن زمان نه تصاویر ماهواره‌ای وجود داشت و نه اقداماتی در زمینه اکتشافات و زمین‌شناسی انجام می‌گرفت. چگونه این فرد با حفاری‌های متعدد، موفق به استخراج اولین چاه نفتی مسجد سلیمان در سال 1287 شد؟

درواقع باید اذعان کرد که این ماجرا، حکایت از پیشرفت متخصصان انگلیسی در زمینه اکتشاف طی سال‌های گذشته دارد. اما آیا ایران در حال حاضر توانایی انجام این‌کار را با توجه به پیشرفت و توسعه تکنولوژی دارد؟

  کشور ما از ابتدا نیز در علوم زمین‌شناسی ضعیف بود و علی‌رغم تمامی تلاش‌های سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات مبنی بر توسعه و پیشرفت این علم، شاهد نتایج خوبی در این زمینه نیستیم. روش‌های اکتشاف در ایران پر ریسک هستند بنابراین سرمایه‌گذاران خصوصی به سراغِ این حوزه نمی‌روند. اکتشاف با هزینه‌های بسیار برای سرمایه‌گذاران، منجر به عدمِ سرمایه‌گذاری در این حوزه و در نتیجه، عقب‌ماندگی مجدد ایران در حوزه زمین‌شناسی خواهد شد. 

عدمِ درک درست کارشناسان از حوزه علوم زمین، سبب شد تا سفره‌های آبی زیرزمینی کشور نیز مدیریت نشوند. همان‌طور که می‌دانید در حال حاضر، شاهد بحران سفره‌های آبِ زیرزمینی در ایران هستیم که متاثر از بی‌اطلاعی در علوم مذکور است. مشکل بزرگتر تشکیل مهندسی نفت در دانشکده‌های مهندسی شیمی به‌شمار می‌رود. چراکه موضوعات مهندسی نفت درخصوص علوم زمین و مباحث زیرزمین نادیده‌ گرفته شده و تنها به مسائل سطحی زمین پرداخته می‌شود که این موارد به حوزه پالایش و پتروشیمی تعلق دارد. این در حالی است که دو موضوع مذکور بعد از فرآیند استخراج نفت و تولید نفت قرار دارد بنابراین استقرار رشته مهندسی نفت در دانشگاه‌های شیمی امری اشتباه و غیرکارشناسی محسوب می‌شود. در بسیاری از کشورهای دنیا، مهندسی نفت در کنار مهندسی معدن قرار دارد؛ که دلیل آن مرتبط‌ بودن این 2 رشته به علوم زمین است. در دانشگاه‌ها و سازمان‌ها باید علوم مربوط به زمین تقویت شوند.

توصیه بنده این است که مهندسی نفت یا مخازن نفتی را در دانشکده‌های معدن و علوم زمینی انتقال دهند تا این 2 مقوله با در کنارِ هم قرار گرفتن موجبات توسعه حوزه معدنی کشور را فراهم کنند. عدمِ انتقال ریسک استخراج به کارشناسان و سرمایه‌گذاران، باید از مهم‌ترین وظایف سازمان زمین‌شناسی باشد؛ این ریسک باید توسط دولت انجام گیرد تا با گسترش سفارشات اکتشافی، شاهد نتایج بهتری در راستای گسترش اطلاعات زمین‌شناسی و توسعه در بخش معدن باشیم. پس از احداث ایمیدرو، امیدهای بسیاری مبنی بر انجام این اتفاقات ایجاد شد اما دلیل عدمِ تحقق این امر، جایگزینی وظایف این سازمان با شرکت ملی فولاد بود. ایمیدرو باید فعالیت‌های مربوط به فولاد را به شرکت ملی فولاد واگذار کند، معادن و کارخانه‌های فولادی را رها کند و در زمینه معدن و زمینه‌های زمین‌شناسی فعالیت کند. فولاد به مرحله بلوغ در کشور رسیده و واحدهایی اجرایی در زمینه زمین‌شناسی و معدن باید بر ماموریت اصلی خود یعنی حوزه‌های معدنی بپردازند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
انجام 18 پروژه اکتشافات معدنی به وسعت 12670 کیلومتر مربع در سال 97
دولت الکترونیک، موثرترین روش برای جلوگیری از بروز فساد
صنعت کشور ملزم به استفاده از گارنت داخلی در راستای اهداف خود است
استفاده از تجهیزات ساخت داخل، نیازمند فرهنگ‌سازی است
سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی محدوده‌های داری گواهی کشف خود را به مزایده می‌گذارد
عدم شفافیت داده‌های اکتشافی، چالش سرمایه‌گذاری در معدن
حاکمیت باید به توسعه زیرساخت‌های تأمین مالی کمک کند
چشمه‌های آب شیرین در بخش بستری خلیج‌فارس قابل شناسایی است
رشد اکتشافات معدنی در گرو صندوق بیمه سرمایه‌گذاری
گلوگاه صنعت روی، معدن‌کاری و استخراج ماده معدنی است
آمادگی سازمان زمین‌شناسی در شناسایی پتانسیل‌های ژئوپارکی ایران
اکتشافات کشور از فقدان مدیریت صحیح رنج می‌برد
ضرورت فعالیت های زمین شناسی گیلان در کاهش مخاطرات طبیعی
تجهیزات مدرن برای اکتشافات معدنی وارد کنید
بودجه سازمان زمین‌شناسی تناسبی با وظایف آن ندارد
بحران آب را در ایران جدی بگیرید
تدوین استراتژی اکتشاف از اولویت‌های سازمان زمین‌شناسی است
اکتشافات معدنی در 16 هزار کیلومتر مربع تکمیل شد
رییس جدید سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور منصوب شد
سازمان زمین‌شناسی به وظایف اصلی خود بازگردد
طراحی روش نوین برداشت لیتیوم از شورابه‌ها
فعالیت‌های اکتشافی، هسته زنجیره تولید صنایع معدنی و فلزی
فعالیت‌های اکتشافی، هسته چرخه معدنکاری است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتادمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و نهمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 66 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: