فعالان بخش خصوصی از وزیر جدید صمت انتظار اتخاذ تصمیمات عاقلانه دارد
بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدن اتاق ایران

فعالان بخش خصوصی از وزیر جدید صمت انتظار اتخاذ تصمیمات عاقلانه دارد

پس از کش و قوس‌های فراوان، رضا رحمانی به‌عنوان وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران از سوی مجلس رای اعتماد گرفت و بر مسند وزارت نشست. بهرام شکوری به‌عنوان رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی انتظاراتی از وزیر دارد. وی در مصاحبه با سایت خبری تحلیلی فلزات آنلاین درخصوص انتظارات فعالان بخش خصوصی از وزیر گفت: انتظار نخست فعالان معدن و بخش خصوصی از وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت به‌کارگیری عقلانیت است و انتظار می‌رود همواره با این بخش‌ها مشورت کند. در کشور ما شعار استفاده از تجربیات را می‌دهند، اما در عمل اتفاقی نمی‌افتد. متاسفانه از تاریخ درس نمی‌گیریم. به‌عنوان نمونه می‌توان از سیاست‌گذاری‌های ارزی در 6 ماه اخیر نام برد که به تجربه مشخص شد همه اشتباه بوده‌اند. متاسفانه در این 6 ماه بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی به‌دلیل اتخاذ سیاست‌های ارزی اشتباه دچار مشکل شدند.

شکوری یکی از توقعاتی که از وزیر انتظار می‌رود مشورت با تشکل‌ها و صاحبان خرد و کارآفرینان دانست و ابراز امیدواری کرد تصمیمات پشت درهای بسته اتخاذ نشود. رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی گریزی به تصمیم‌گیری‌های دولت در 6 ماه گذشته زد و افزود: همگان به دولت برای افزایش ناگهانی نرخ ارز اعلان خطر کرده بودند. اما دولتمردان توجهی نکردند. متاسفانه پس از 6 ماه توجه شد که کار از کار گذشته است.

وی خاطرنشان کرد: واقعیت آن است کشور ما به‌لحاظ سیاست‌گذاری‌های غلط پیش از تحریم‌های آمریکا، خسارتی بیش از تحریم‌ها متحمل شده است. آثار این سیاست‌ها تعطیلی تولید، رکود، توقف صادرات و... بود. در حال حاضر قیمت ارز در سامانه نیما با بازار آزاد 70 درصد اختلاف دارد. کاهش نرخ ارز در همه کشورها ابزاری برای توسعه صادرات است، اما کشور ما نتوانست از این ابزار به‌خوبی استفاده کند. در صورت آزادسازی نرخ ارز، به‌تدریج تعدیل اتفاق خواهد افتاد و به‌طور حتم به کمتر از 10 هزار تومان افت خواهد کرد.

شکوری از دولت خواست قوانین اشتباه را اصلاح کند و در این رابطه بیان داشت: قانون جدید که وضع شده، صادرکنندگان را ملزم به بازگرداندن ارز به داخل می‌کند. در حالی که نمی‌توان نسخه واحدی را برای تمام صنایع پیچید. به‌طور مثال برخی از کالاها 2 ماه در کشتی تا زمان تخلیه باقی می‌مانند. برخی از کالاها نیز قابلیت فروش نقدی ندارند و تنها خریداران نسیه دارد. همچنین به‌دلیل تحریم‌ها علیه ایران، برخی به‌ناچار محصول خود را پایین‌تر از قیمت معمول صادر می‌کنند. طبیعی است که با این شیوه ارز به داخل کشور بازنمی‌گردد. در صورت اصلاح این سیاست‌گذاری‌ها به‌طور حتم ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به کشور بازخواهد گشت.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آقازاده
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
سمپوزیوم فولاد
اذرنبش تبریز
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سپاس از صد شماره همراهی شما

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران/ میزان تاثیرپذیری سیاست‌گذاران از تشکل‌های بخش خصوصی، کم است

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ رضا رحمانی/ معاون طرح و برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ اتابک خلیلی/ چرا به مشاوره اقتصادی نیاز نداریم!

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ مهری علیدوستی/ تعاملات بین‌المللی راهگشای ایران برای خروج آمریکا از برجام

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: