سود حاصل از مس، زیان بخش‌های دیگر جیانگژی را جبران کرد
رشد سود خالص بخش مس جیانگژی به 3.6 درصد

سود حاصل از مس، زیان بخش‌های دیگر جیانگژی را جبران کرد

بررسی صورت‌های مالی غیر تلفیقی شرکت جیانگژی کاپر (بخش مس) نشان می‌دهد که سود خالص بزرگترین واحد ذوب مس در چین، طی سال 2017، با 2 برابر رشد به 3.6 درصد رسیده و رکورد بیشترین سرعت رشد سود خالص طی 7 سال اخیر را در کارنامه عملیاتی خود به ثبت رسانده است. گفتنی است که مهم‌ترین علت رشد سود خالص این مجموعه، صعود قیمت مس پس از یک دوره افول 5 ساله ذکر شده است. رشد حجم تولید کاتد مس این شرکت طی سال 2017 نسبت به 2016 نیز دیگر عامل رشد سود خالص بخش مس شرکت جیانگژی به‌حساب می‌آید. باید خاطرنشان ساخت که سود خالص کل شرکت جیانگژی کاپر (بر اساس صورت‌های مالی تلفیقی) طی سال 2017 برابر با 0.8 درصد بود که حاکی از ضرر این شرکت در سایر فعالیت‌ها (بجز مس) بود.

شرکت جیانگژی کاپر اعلام کرده که در نظر دارد تا برنامه تولید مس سال 2018 را افزایش دهد؛ این شرکت بزرگ‌ترین واحد تولید مس تصفیه شده چین را به نام واحد مس گویژی در اختیار دارد که سالانه بالغ بر یک میلیون تن کاتد از کنسانتره و قراضه مس تولید می‌کند. با توجه به عدم وجود اطلاعات مالی مجتمع ذوب و پالایش گویژی به‌طور مجزا، صورت‌های مالی مجموعه جیانگژی مورد بررسی قرار گرفته است. باید خاطرنشان ساخت که شرکت جیانگژی کاپر، فعالیت‌های تولید مس، سرب و روی (اعم از معدنی و تصفیه شده) به همراه محصولات جانبی آن را در دست دارد.

بر اساس صورت‌های مالی تلفیقی، سود خالص گروه جیانگژی در سال 2017، به 1.7 میلیارد یوان (معادل 272.13 میلیون دلار) رسید که رشد 83 درصدی نسبت به رقم 935.1 میلیون یوانی (معادل 148.6 میلیون دلاری) سال 2016 داشت. شایان ذکر است که سود خالص این شرکت در 2017، حدود 0.8 درصد درآمد این شرکت را شامل شد که حدود 4 برابر کمتر از سود خالص فعالیت‌های بخش مس این شرکت است. به عبارتی، سودآوری فعالیت مس این شرکت، ضرر ایجاد شده در فعالیت‌های دیگر را جبران کرده است.

بررسی متوسط هزینه نقدی تولید مس بدون احتساب درآمد حاصل از محصولات جانبی مجتمع ذوب و پالایش گویژی نشان می‌دهد که طی سال‌های اخیر این شاخص برابر با 400 دلار بر تن مس محتوی بوده است. متوسط جهانی هزینه نقدی تولید مس بدون احتساب درآمد جانبی نیز در سطح 400 دلار بر تن مس قرار دارد. با این تفاوت که از منظر هزینه نقدی تولید، عملکرد واحد ذوب گویژی 12 درصد بالاتر از سطح جهانی و فعالیت پالایشگاه آن، تقریبا 31 درصد بهتر از نرم جهانی است. نکته حایز اهمیت این است که حدود 44 درصد از هزینه نقدی تولید با درآمد حاصل از فروش اسید سولفوریک، سنگ گچ و انرژی برق، پوشش داده می‌شود. این امر موجب بهبود سودآوری مجتمع گویژی در مقایسه با واحدهای ذوب مس در مقیاس جهانی شده است. درآمد حاصل از فروش گوگرد (به شکل اسید سولفوریک و سنگ گچ)، بیشترین سهم از کاهش هزینه تولید را به خود اختصاص می‌دهد که معادل 33 درصد از کل هزینه نقدی است.

44 درصد از هزینه نقدی تولید مس مجتمع ذوب گویژی در چین، با درآمد حاصل از فروش اسید سولفوریک و انرژی برق، پوشش داده می‌شود.

نمودار 1، سود ناخالص، عملیاتی و خالص بخش مس شرکت جیانگژی کاپر (غیر تلفیقی) را برای دو سال 2016 و 2017 نشان می‌دهد. با توجه به این نمودار، حاشیه سود ناخالص فعالیت بخش مس در سال 2017 با رشد 1.5 واحدی نسبت به 2016، رقم 9.3 درصد را ثبت کرد و حاشیه سود خالص نیز با افزایش 0.2 واحدی طی دوره مورد بررسی، به 3.6 درصد رسید. بهبود عملکرد مالی این شرکت در بخش مس، علاوه بر رشد حجم تولید، به صعود قیمت مس در بازارهای جهانی نیز مرتبط می‌شود.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
کارآمدی دولت در سایه تشکل‌های بخش خصوصی
دولت موظف به برون‌سپاری اختیارات به تشکل‌هاست
استراتژی‌های موفق مس جیانگژی در کاهش هزینه‌های تولید
تنوع محصولات مجتمع ذوب و پالایش مس بیرلا
بیرلا کاپر؛ حاشیه سود 5 درصدی تولید کاتد مس
استراتژی شرکت پان پاسیفیک کاپر برای رهایی از زیان
بزرگ‌ترین تولیدکننده کاتد ژاپن، چشم‌انتظار سوددهی سرمایه‌گذاری معدنی
پان پاسیفیک کاپر؛ بزرگترین تولیدکننده کاتد مس در ژاپن
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: