عرضه‌کنندگان بوکسیت جهان، محدود هستند
تفاوت جغرافیای عرضه و تقاضا در بازار بوکسیت

عرضه‌کنندگان بوکسیت جهان، محدود هستند

تمرکز معادن غنی بوکسیت در نواحی معدود، مانع از گسترش بازار عرضه بوکسیت در سطح جهان شد. در حال حاضر کشورهای گینه، استرالیا، هند و برزیل مجموعا نزدیک به 70 درصد کل بوکسیت خارج از چین را تولید می‌کنند، در حالی که تنها 44 درصد از بوکسیت تولیدی خود را مصرف می‌کنند و مابقی را برای مصرف به بازار سایر کشورها صادر می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی فلزات آنلاین، بوکسیت ماده معدنی اصلی تولید آلومینیوم است؛ به‌طوری که تقریبا بیش از 90 درصد بوکسیت تولیدی کل جهان برای تولید آلومینیوم مصرف می‌شود. رشد تولید آلومینیوم اولیه در جهان تقاضا برای بوکسیت را افزایش داده است. در نمودار 1، روند تقاضای جهانی بوکسیت به‌همراه نسبت مصرف به تجارت آن در چین و در سایر کشورهای جهان نشان داده شده است. میزان تقاضای بوکسیت در جهان در سال 2001 حدود 140 میلیون تن بود که در سال 2017 به بیش از 350 میلیون تن افزایش یافت. این میزان از افزایش تقاضای بوکیست، تا حد بسیار زیادی مرهون رشد و توسعه صنعت آلومینیوم در چین بوده است. چین در اوایل دوره مورد بررسی، قسمت عمده‌ای از نیاز خود به بوکسیت را از معادن داخلی این کشور تامین می‌کرد، ولی به تدریج با کاهش عیار معادن آن و همچنین رقابتی‌تر شدن بازار، نیاز به واردات در این کشور افزایش یافت؛ چرا که بوکسیت تولیدی این کشور، عموما عیار پایینی از آلومینا داشته و حاوی سیلیس نسبتا بالایی است. بدین ترتیب، واردات که در سال 2001 تنها حدود 2 درصد از کل تقاضای این کشور را تشکیل می‌داد، در سال 2017 به بیش از 33 درصد افزایش یافت.

تقاضای بوکسیت در سایر نقاط جهان نیز روندی افزایشی را طی کرد و همین امر محرک افزایش تجارت آن شد؛ به‌طوری که هر ساله سهم بوکسیت تجارت شده در کل جهان نسبت به کل مصرف روندی افزایشی را طی کرد. این امر عمدتا از آن‌جا ناشی می‌شود که جغرافیای تولید بوکسیت، عموما در نواحی محدودی وجود دارد در حالی که جغرافیای بازار مصرف در سطح جهان، پراکندگی بیشتری دارد؛ هر چند همان‌طور که در ادامه به آن اشاره می‌شود، عمده ظرفیت‌های پالایش آلومینا، متعلق به شرکت‌های معدودی است که در نواحی مختلف جهان گسترده شده‌اند.

بدین ترتیب، توسعه ظرفیت‌های مصرف‌کننده بوکسیت در نواحی مختلفی رخ داد، در حالی که تمرکز معادن غنی بوکسیت در نواحی معدود، مانع از گسترش بازار عرضه بوکسیت در سطح جهان شد. گفتنی است در حال حاضر کشورهای گینه، استرالیا، هند و برزیل درمجموع نزدیک به 70 درصد کل بوکسیت خارج از چین را تولید می‌کنند، در حالی که تنها 44 درصد از بوکسیت تولیدی خود را مصرف می‌کنند و مابقی را برای مصرف به بازار سایر کشورها صادر می‌کنند.

لازم به اشاره است که روند سهم واردات در مصرف بوکسیت طی سال‌های اخیر در جهان به‌جز چین شتاب متوسط بیشتری نسبت به این شاخص در چین داشته است؛ چرا که در بسیاری از کشورهای مهم مصرف‌کننده بوکسیت، منابع عرضه داخلی وجود ندارد که در این میان می‌توان به کشورهای ایرلند، اسپانیا و اوکراین اشاره کرد. گفتنی است که امارات متحده عربی نیز به‌زودی به جمع یکی دیگر از مهم‌ترین مصرف‌کنندگان بوکسیت اضافه خواهد شد که تمامی نیاز خود را از محل واردات تامین خواهد کرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تمایل به انحصار طلبی آلومینا در حال افزایش است
عمده بازار بوکسیت و آلومینا، در اختیار شرکت‌های معدودی است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آقازاده
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
سمپوزیوم فولاد
اذرنبش تبریز
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سپاس از صد شماره همراهی شما

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران/ میزان تاثیرپذیری سیاست‌گذاران از تشکل‌های بخش خصوصی، کم است

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ رضا رحمانی/ معاون طرح و برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ اتابک خلیلی/ چرا به مشاوره اقتصادی نیاز نداریم!

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 96 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ مهری علیدوستی/ تعاملات بین‌المللی راهگشای ایران برای خروج آمریکا از برجام

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: