عرضه‌کنندگان بوکسیت جهان، محدود هستند
تفاوت جغرافیای عرضه و تقاضا در بازار بوکسیت

عرضه‌کنندگان بوکسیت جهان، محدود هستند

تمرکز معادن غنی بوکسیت در نواحی معدود، مانع از گسترش بازار عرضه بوکسیت در سطح جهان شد. در حال حاضر کشورهای گینه، استرالیا، هند و برزیل مجموعا نزدیک به 70 درصد کل بوکسیت خارج از چین را تولید می‌کنند، در حالی که تنها 44 درصد از بوکسیت تولیدی خود را مصرف می‌کنند و مابقی را برای مصرف به بازار سایر کشورها صادر می‌کنند.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی فلزات آنلاین، بوکسیت ماده معدنی اصلی تولید آلومینیوم است؛ به‌طوری که تقریبا بیش از 90 درصد بوکسیت تولیدی کل جهان برای تولید آلومینیوم مصرف می‌شود. رشد تولید آلومینیوم اولیه در جهان تقاضا برای بوکسیت را افزایش داده است. در نمودار 1، روند تقاضای جهانی بوکسیت به‌همراه نسبت مصرف به تجارت آن در چین و در سایر کشورهای جهان نشان داده شده است. میزان تقاضای بوکسیت در جهان در سال 2001 حدود 140 میلیون تن بود که در سال 2017 به بیش از 350 میلیون تن افزایش یافت. این میزان از افزایش تقاضای بوکیست، تا حد بسیار زیادی مرهون رشد و توسعه صنعت آلومینیوم در چین بوده است. چین در اوایل دوره مورد بررسی، قسمت عمده‌ای از نیاز خود به بوکسیت را از معادن داخلی این کشور تامین می‌کرد، ولی به تدریج با کاهش عیار معادن آن و همچنین رقابتی‌تر شدن بازار، نیاز به واردات در این کشور افزایش یافت؛ چرا که بوکسیت تولیدی این کشور، عموما عیار پایینی از آلومینا داشته و حاوی سیلیس نسبتا بالایی است. بدین ترتیب، واردات که در سال 2001 تنها حدود 2 درصد از کل تقاضای این کشور را تشکیل می‌داد، در سال 2017 به بیش از 33 درصد افزایش یافت.

تقاضای بوکسیت در سایر نقاط جهان نیز روندی افزایشی را طی کرد و همین امر محرک افزایش تجارت آن شد؛ به‌طوری که هر ساله سهم بوکسیت تجارت شده در کل جهان نسبت به کل مصرف روندی افزایشی را طی کرد. این امر عمدتا از آن‌جا ناشی می‌شود که جغرافیای تولید بوکسیت، عموما در نواحی محدودی وجود دارد در حالی که جغرافیای بازار مصرف در سطح جهان، پراکندگی بیشتری دارد؛ هر چند همان‌طور که در ادامه به آن اشاره می‌شود، عمده ظرفیت‌های پالایش آلومینا، متعلق به شرکت‌های معدودی است که در نواحی مختلف جهان گسترده شده‌اند.

بدین ترتیب، توسعه ظرفیت‌های مصرف‌کننده بوکسیت در نواحی مختلفی رخ داد، در حالی که تمرکز معادن غنی بوکسیت در نواحی معدود، مانع از گسترش بازار عرضه بوکسیت در سطح جهان شد. گفتنی است در حال حاضر کشورهای گینه، استرالیا، هند و برزیل درمجموع نزدیک به 70 درصد کل بوکسیت خارج از چین را تولید می‌کنند، در حالی که تنها 44 درصد از بوکسیت تولیدی خود را مصرف می‌کنند و مابقی را برای مصرف به بازار سایر کشورها صادر می‌کنند.

لازم به اشاره است که روند سهم واردات در مصرف بوکسیت طی سال‌های اخیر در جهان به‌جز چین شتاب متوسط بیشتری نسبت به این شاخص در چین داشته است؛ چرا که در بسیاری از کشورهای مهم مصرف‌کننده بوکسیت، منابع عرضه داخلی وجود ندارد که در این میان می‌توان به کشورهای ایرلند، اسپانیا و اوکراین اشاره کرد. گفتنی است که امارات متحده عربی نیز به‌زودی به جمع یکی دیگر از مهم‌ترین مصرف‌کنندگان بوکسیت اضافه خواهد شد که تمامی نیاز خود را از محل واردات تامین خواهد کرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تمایل به انحصار طلبی آلومینا در حال افزایش است
عمده بازار بوکسیت و آلومینا، در اختیار شرکت‌های معدودی است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: