عمده بازار بوکسیت و آلومینا، در اختیار شرکت‌های معدودی است
بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده بوکسیت جهان کدامند؟

عمده بازار بوکسیت و آلومینا، در اختیار شرکت‌های معدودی است

بین شرکت‌های آلکوا، ریوتینتو و شرکت آلومینای استرالیا هر ساله حدود 60 درصد کل عرضه بوکسیت در خارج از چین را به‌خود اختصاص دادند تا از غول‌های حوزه تولید بوکسیت برشمرده شوند. عمده فعالیت معدنی تولید بوکسیت این 3 شرکت، در کشور استرالیا متمرکز است، همین امر سبب شده تا استرالیا به بزرگ‌ترین تولیدکننده بوکسیت جهان بدل شود.

همان‌طور که در گزارش روند تجارت و مصرف بوکسیت اشاره شد، جغرافیای تولید بوکسیت، عموما در نواحی محدودی وجود دارد در حالی که جغرافیای بازار مصرف در سطح جهان، پراکندگی بیشتری دارد؛ هر چند همان‌طور که در ادامه به آن اشاره می‌شد، عمده ظرفیت‌های پالایش آلومینا، متعلق به شرکت‌های معدودی است که در نواحی مختلف جهان گسترده شده‌اند.

به گزارش فلزات آنلاین، توسعه ظرفیت‌های مصرف‌کننده بوکسیت در نواحی مختلفی رخ داد، در حالی که تمرکز معادن غنی بوکسیت در نواحی معدود، مانع از گسترش بازار عرضه بوکسیت در سطح جهان شد. گفتنی است در حال حاضر کشورهای گینه، استرالیا، هند و برزیل مجموعا نزدیک به 70 درصد کل بوکسیت خارج از چین را تولید می‌کنند، در حالی که تنها 44 درصد از بوکسیت تولیدی خود را مصرف می‌کنند و مابقی را برای مصرف به بازار سایر کشورها صادر می‌کنند.

همان‌طور که اشاره شد که عمده بوکسیت جهان در کشورهای محدودی تولید می‌شوند، شرکت‌های معدودی نیز عمده بوکسیت جهان را تولید و عرضه می‌کنند؛ به‌نحوی که 7 شرکت بزرگ تولیدکننده بوکسیت و آلومینا در جهان، طی‌سال‌های اخیر بیش از 75 درصد کل عرضه بوکسیت خارج از چین را برعهده داشته‌اند.

در این بین شرکت‌های آلکوا، ریوتینتو و شرکت آلومینا هر ساله حدود 60 درصد کل عرضه بوکسیت در خارج از چین را به‌خود اختصاص دادند تا از غول‌های حوزه تولید بوکسیت برشمرده شوند. با این حال، در سال 2017، با افزایش تولید بوکسیت شرکت‌هایی همچون شرکت بوکسیت گینه که عمدتا روی معادنی به‌صورت انتفاعی با سایر شرکت‌های بزرگ فعالیت می‌کند، سبب شد تا از سهم بزرگ‌ترین شرکت‌های غیر چینی جهان در بازار عرضه بوکسیت کاسته شود. لازم به‌ذکر است که این شرکت بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده بوکسیتی است که تمامی تولید خود را به‌فروش می‌رساند.

در نمودار 1، سهم هر یک از شرکت‌های مذکور در عرضه بوکسیت در بازار خارج از چین طی سال‌های 2016 و 2017 نشان داده شده است. همان‌طور که در این نمودار قابل مشاهده است، شرکت‌های آلکوا و ریوتینتو، بیشترین سهم را در عرضه بوکسیت داشته‌اند. پس از آن شرکت آلومینا، سهم قابل توجهی از این بازار را از آن خود کرد. گفتنی است که است که عمده فعالیت معدنی تولید بوکسیت این 3 شرکت، در کشور استرالیا متمرکز است، همین امر سبب شده تا استرالیا به بزرگ‌ترین تولیدکننده بوکسیت جهان بدل شود. پس از آن، روسال و نورسک‌هیدرو بخش قابل توجهی از بوکسیت جهان را تولید کردند که عمدتا برای تولید آلومینای مورد نیاز خود مصرف کردند. در نهایت شرکت‌های هندی نالکو و ودانتا در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تمایل به انحصار طلبی آلومینا در حال افزایش است
عرضه‌کنندگان بوکسیت جهان، محدود هستند
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آقازاده
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
سمپوزیوم فولاد
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
همایش اکتشافات معدنی
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سپاس از صد شماره همراهی شما

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران/ میزان تاثیرپذیری سیاست‌گذاران از تشکل‌های بخش خصوصی، کم است

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ رضا رحمانی/ معاون طرح و برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ اتابک خلیلی/ چرا به مشاوره اقتصادی نیاز نداریم!

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: