بزرگ‌ترین تولیدکنندگان بوکسیت، خود بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان آن هستند
مصرف شرکت‌های بزرگ تولیدکننده بوکسیت

بزرگ‌ترین تولیدکنندگان بوکسیت، خود بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان آن هستند

حاشیه سود بسیار زیاد پالایش آلومینا در مقایسه با تولید بوکسیت، سبب شده تا بزرگ‌ترین تولیدکنندگان بوکسیت در جهان، جز بزرگ‌ترین تولیدکنندگان آلومینا نیز باشند؛ به‌نحوی که در 2 سال اخیر به‌طور متوسط حدود 95 درصد کل آلومینای تولید شده خارج از چین، توسط 7 شرکت مورد بررسی تولید شد.

همان‌طور که در گزارش معرفی شرکت‌های بزرگ تولیدکننده بوکسیت جهان بیان شد، 7 شرکت بزرگ تولیدکننده بوکسیت و آلومینا در جهان، طی‌سال‌های اخیر بیش از 75 درصد کل عرضه بوکسیت خارج از چین را برعهده داشته‌اند. در این بین شرکت‌های آلکوا، ریوتینتو و شرکت آلومینا هر ساله حدود 60 درصد کل عرضه بوکسیت در خارج از چین را به‌خود اختصاص دادند تا از غول‌های حوزه تولید بوکسیت برشمرده شوند. با این حال، در سال 2017، با افزایش تولید بوکسیت شرکت‌هایی همچون شرکت بوکسیت گینه که عمدتا روی معادنی به‌صورت انتفاعی با سایر شرکت‌های بزرگ فعالیت می‌کند، سبب شد تا از سهم بزرگ‌ترین شرکت‌های غیر چینی جهان در بازار عرضه بوکسیت کاسته شود. همچنین، شرکت‌های روسال و نورسک‌هیدرو که در جایگاه‌های چهارم و پنجم از لحاظ حجم تولید بوکسیت قرار داشتند، عمدتا بوکسیت تولیدی خود را برای تولید آلومینای مورد نیاز خود مصرف کردند. در نهایت شرکت‌های هندی نالکو و ودانتا در جایگاه‌های بعدی قرار گرفتند.

به گزارش فلزات آنلاین، شرکت بوکسیت گینه جز معدود شرکت‌هایی است که تمامی بوکسیت تولیدی خود را به سایر شرکت‌ها می‌فروشد. حاشیه سود بسیار زیاد پالایش آلومینا در مقایسه با تولید بوکسیت، سبب شده تا بزرگ‌ترین تولیدکنندگان بوکسیت در جهان، جز بزرگ‌ترین تولیدکنندگان آلومینا نیز باشند؛ به‌نحوی که در 2 سال اخیر به‌طور متوسط حدود 95 درصد کل آلومینای تولید شده خارج از چین، توسط 7 شرکت مورد بررسی تولید شد. در نمودار 1، متوسط تولید و مازاد بوکسیت بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده بوکسیت در خارج از چین طی 2 سال گذشته نشان داده شده است. همان‌طور که در این نمودار مشاهده می‌شود، شرکت‌هایی نظیر روسال و نورسک‌هیدرو نیز که از جمله بزرگ‌ترین تولیدکنندگان بوکسیت در جهان به‌حساب می‌آیند، تقاضایی بیشتر از حجم تولید خود دارند. از این رو نه‌تنها تمامی بوکسیت تولیدی خود را مصرف کرده، بلکه بخشی را نیز از سایر شرکت‌ها خریداری می‌کنند. در مجموع شرکت‌های بزرگ مورد بررسی در 2 سال اخیر به‌طور متوسط تنها 18 درصد کل بوکسیت تولیدی خود را به فروش رساندند و مابقی را خود برای تولید آلومینا مصرف کردند که حاشیه سود تقریبا 6 برابری تولید بوکسیت دارد.

گفتنی است ریوتینتو یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان بوکسیت در خارج از چین بود که سهم کمتری از بوکسیت تولیدی را مصرف کرد. بر همین اساس، این شرکت در 2 سال اخیر به بزرگ‌ترین عرضه‌کننده بوکسیت در جهان بدل شد و به‌طور متوسط طی 2 سال گذشته بالغ بر 25 میلیون تن بوکسیت در بازارهای بین‌المللی عرضه کرد. پس از آن شرکت‌های آلکوا و آلومینای استرالیا از بزرگ‌ترین عرضه‌کنندگان بوکسیت خارج از چین بودند که طی 2 سال اخیر به‌ترتیب حدود 7 و 2.5 میلیون تن (بدون در نظر گرفتن تولید مشترک بین این 2 شرکت) عرضه بوکسیت داشتند.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تمایل به انحصار طلبی آلومینا در حال افزایش است
عمده بازار بوکسیت و آلومینا، در اختیار شرکت‌های معدودی است
عرضه‌کنندگان بوکسیت جهان، محدود هستند
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: