تمایل به انحصار طلبی آلومینا در حال افزایش است
مهم‌ترین طرح‌های آتی آلومینا در سراسر جهان

تمایل به انحصار طلبی آلومینا در حال افزایش است

بازار بوکسیت و آلومینا، در انحصار چند شرکت بزرگ قرار دارد؛ به‌طوری که در 2 سال گذشته حدود 82 درصد کل بوکسیت تولید شده در خارج از چین توسط تنها 7 شرکت صورت پذیرفت. این امر در بازار آلومینا که حاشیه سود 6 برابری نسبت به تولید بوکسیت دارد برقرار است و 7 شرکت برتر تولیدکننده بوکسیت مورد بررسی، بالغ بر 95 درصد کل تولید آلومینای خارج از چین را نیز برعهده داشتند. با توجه به طرح‌های آتی آلومینا، انتظار می‌رود که انحصار آلومینا همچنان ادامه داشته باشد.

در گزارش‌های پیشین، مقدار تولید و مازاد بوکسیت بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده این ماده معدنی در کشورهای خارج از چین مورد بررسی قرار گرفتند. همان‌طور که در این گزارش‌ها اشاره شد، 7 شرکت بزرگ تولیدکننده بوکسیت و آلومینا در جهان، طی‌سال‌های اخیر بیش از 75 درصد کل عرضه بوکسیت خارج از چین را برعهده داشته‌اند.

به گزارش فلزات آنلاین، سهم بسیار زیاد شرکت‌های مورد بررسی در تولید جهانی آلومینا، انحصار این شرکت‌ها را در حوزه آلومینا بیش از بوکسیت گسترش داده است و تاثیر عملکرد آن‌ها را در قیمت‌گذاری جهانی این محصول به اوج خود رسانده است. بر همین اساس، وقفه‌های تولید آلومینا در شرکت نورسک‌هیدرو سبب اوج‌گیری قیمت آلومینا حتی تا نزدیکی سطح 470 دلار بر تن در اوایل سال 2018 شد.

با توجه به همین امر که قیمت آلومینا تحت سلطه شرکت‌های معدودتری نسبت به بوکسیت است، قیمت این محصول در سال‌های گذشته شاهد تغییرات کمتری نسبت به قیمت بوکسیت بود؛ به‌نحوی که قیمت بوکسیت از سال 2010 تا سال 2017، حدود 33 درصد کاهش داشت، در حالی که این رقم برای آلومینا تنها  معادل 5 درصد کاهش بود. این امر تمایل برای مصرف بوکسیت و تبدیل آن به آلومینا را بیش از پیش افزایش داده است. در راستای همین امر، از 15.65 میلیون تن طرح توسعه یا احداث پالایشگاه آلومینا در خارج از چین، 8.85 میلیون تن آن (معادل 57 درصد)، یعنی بیش از نیمی از ظرفیت‌های آتی، از نوع توسعه‌ای است.

در جدول 1، برخی از مهم‌ترین پروژه‌های قطعی و محتمل احداث یا توسعه ظرفیت‌های پالایش آلومینا در کشورهای خارج از چین نشان داده شده است. همان‌طور که در این جدول قابل مشاهده است، از 15.65 میلیون تن ظرفیت آتی پالایش آلومینا در خارج از چین، تنها 2.8 میلیون تن آن (طرح‌های آلومینای امارات متحده عربی و ایران) وابسته به واردات بوکسیت خواهد بود و مابقی تقریبا تمامی نیاز خود به بوکسیت را از منابع محلی تامین خواهند کرد. لازم به اشاره است که پروژه 2 میلیون تنی احداث پالایشگاه الطویله در امارات متحده عربی، در نیمه ابتدایی سال 2019 به بهره برداری خواهد رسید. بوکسیت مورد نیاز این طرح از طریق گینه تامین خواهد شد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عمده بازار بوکسیت و آلومینا، در اختیار شرکت‌های معدودی است
عرضه‌کنندگان بوکسیت جهان، محدود هستند
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
آقازاده
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
سمپوزیوم فولاد
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
همایش اکتشافات معدنی
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 100 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سپاس از صد شماره همراهی شما

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 99 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ پدرام سلطانی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران/ میزان تاثیرپذیری سیاست‌گذاران از تشکل‌های بخش خصوصی، کم است

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 98 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ رضا رحمانی/ معاون طرح و برنامه‌ریزی وزارت صنعت، معدن و تجارت

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 97 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ اتابک خلیلی/ چرا به مشاوره اقتصادی نیاز نداریم!

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: