تصویب لایحه CFT، ضرورتی سیاسی و اقتصادی برای کشور است
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه:

تصویب لایحه CFT، ضرورتی سیاسی و اقتصادی برای کشور است

یکی از لوایح چهارگانه FATF با نام CFT که جنجال بسیاری را نیز ایجاد کرد، در دست بررسی توسط شورای نگهبان است و به زودی نتیجه این بررسی اعلام خواهد شد. بر همین اساس پایگاه خبری تحلیلی فلزات آنلاین با بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه به گفت‌وگو نشسته و نظر وی را درخصوص این لایحه جویا شده است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه اعتقاد دارد رویکرد و سیاست کلان کشور بر توسعه همه‌جانبه پایه‌گذاری شده است. بر همین اساس نیز باید در راستای نیل به اهداف متعالی، نیاز به سرمایه‌گذاری در حوزه‌های مختلف، ایجاد رفاه بیشتر برای مردم، توسعه بنگاه‌های تولیدی و اشتغال‌زایی، تعاملات جهانی را گسترش دهیم. تحقق اهداف یاد شده به رعایت الزاماتی که توسط جامعه جهانی مطرح شده نیاز دارد. چراکه این الزامات از منظر جامعه جهانی حائز اهمیت هستند و به‌عنوان یک شاخص بررسی می‌شوند. به علاوه آن‌که زمینه‌ساز ایجاد و یا توسعه همکاری در سطح بین‌المللی خواهند بود.

در موقعیت کنونی، چگونگی نمایش وجهه و جایگاه ایران در جوامع بین‌المللی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. ما باید از مکانیزم‌هایی که سهولت ارتباط با جهانیان را فراهم می‌کند، استفاده کنیم. FATF نیز نقش بسیار اثرگذاری در تداوم روابط بانکی و پولی ایران با طرف‌های خارجی دارد.

جمهوری اسلامی ایران، از شفافیت بالایی برخوردار است و افزایش این شفافیت را دنبال می‌کند؛ بنابراین نباید از اجرای چنین مکانیزم‌هایی نگران باشیم. کما اینکه اغلب کشورهای دنیا نیر به این مکانیزم پیوسته‌اند و آن را اجرا می‌کنند.

در مواردی مشاهده می‌شود که عده‌ای بی جهت نگران هستند و ناآگاهانه صحبت می‌کنند. اما این دست اقدامات بدون شک به ضرر منافع ملی خواهد بود. با توجه به اهداف توسعه‌ای در نظر گرفته شده برای کشور باید در این مسیر حرکت کنیم. البته هر اقدامی حتما مخالفانی دارد اما نباید نگران آن بود؛ چراکه با گذشت زمان، از این ناآگاهی و نگاه بدبینانه کاسته خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوال خبرنگار فلزات آنلاین مبنی برنتیجه رد این لایحه افزود: بدون شک با رد شدن لایحه یاد شده، ارتباط ایران با سایر کشورها به شدت محدود خواهد شد. تا جایی که ارتباط ایران با چین و روسیه که متحدان جدی ما در طول سال‌های گذشته بودند نیز قطع می‌شود. به علاوه آن‌که ایالات متحده آمریکا از آن به‌عنوان فرصتی جهت افزایش فشار بر اروپا و سایر کشورها در جهت قطع همکاری با ایران استفاده خواهد کرد. بنابراین باید اذعان کرد که تصویب لایحه یاد شده نیازی مبرم و جدی برای کشور است.

وی خاطرنشان ساخت: در حال حاضر تمامی کشورها حتی سوریه و لبنان نیز این قانون را پذیرفته‌اند. لذا نگرانی‌هایی که مطرح می‌شود، موضوعیت ندارد. تروریسم دشمن جدی ایران است و تاکنون از سوی ایران مورد حمایت قرار نگرفته و نخواهد گرفت.

در این میان، برخی دلواپسان سخن از حزب‌الله لبنان به میان می‌آورند. توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که حزب‌الله یک گروه تروریستی نیست، بلکه یک حزب است که یک پنجم پارلمان این کشور را در اختیار دارد. گویی موارد یاد شده تنها به بهانه‌ای برای دعوای جناحی بدل شده‌اند و اصل موضوع برطرف شده است.

بهرام قاسمی در ادامه گفت: ما برای فعالیت در جهان، باید قوانینی را بپذیریم و چاره‌ای جز آن نداریم. اگر چهارچوب‌ها را رعایت کنیم، امکان فعالیت در سطوح بین‌المللی برای ما فراهم خواهد شد.

کلید واژه ها:
مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: