رشد تقاضای جهانی فولاد تا 2.1 درصد
تغییرات عرضه و تقاضای فولاد جهان در سال 2018

رشد تقاضای جهانی فولاد تا 2.1 درصد

تقاضا برای فولاد در جهان در حال تجربه یک رشد مثبت است. به‌نظر می‌رسد که این تقاضا برای سال 2019 نیز رشد مثبت 1.4 درصدی را شاهد باشد. در این گزارش نگاهی به تقاضای جهانی فولاد طی سال‌های 2018 و 2019 در برخی مناطق جهان انداخته می‌شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی «فلزات آنلاین»، طبق اطلاعات انجمن جهانی فولاد (Worldsteel)، تا پایان سال 2018 تقاضای جهانی برای فولاد به عدد یک میلیارد و 658 میلیون تن خواهد رسید که بیانگر افزایش 2.1 درصدی نسبت به سال 2017 است. پیش‌بینی می‌شود که حجم تقاضای فولاد در جهان طی سال 2019 با رشد 1.4 درصدی به یک میلیارد و 681 میلیون تن برسد. رشد تقاضای جهانی برای فولاد در سال میلادی جاری را می‌توان به افزایش فعالیت افتصادهای بیشتر توسعه یافته و نیز کشورهای درحال توسعه  نسبت داد. می‌توان انتظار داشت تا این رشد در سال 2019 نیز ادامه‌دار باشد.

البته در این بین نمی‌توان از ریسک‌های حاکم بر جوامع بین‌المللی چشم‌پوشی کرد. افزایش تنش‌های تجاری و نیز ناپایداری بازار ارز در بسیاری از اقتصادهای کمتر توسعه یافته دیده می‌شود. عادی‌سازی سیاست‌های پولی در آمریکا و نیز اتحادیه اروپا اثرات قابل توجهی بر اقتصادهای نوظهور داشته‌ است.

در سال 2018، در منطقه خاورمیانه نیز تقاضای فولاد تا 2.1 درصد افزایش داشته و به عدد 54 میلیون و 500 هزار تن رسیده است. به‌نظر می‌رسد که در سال آتی نیز این رشد ادامه‌دار بوده و با افزایش حدود 1.2 درصدی به 55 میلیون و 100 هزار تن برسد. افزایش قیمت نفت و نیز رشد ساخت‌و‌سازها به افزایش آرام و پیوسته تقاضای فولاد در منطقه کشورهای حوزه خلیج فارس کمک کرده است.

 

برخی اتفاقات حاکم بر تقاضای فولاد در سال 2018 و 2019

 1 – چین:

در نیمه نخست سال 2018، تقاضای فولاد چین ناشی از افزایش ساخت‌وسازها افزایش یافت. با این حال تلاش‌ها برای حفاظت از محیط زیست در این کشور می‌تواند تا پایان سال و نیز سال آینده منجر به کاهش تولید و تقاضای فولاد در این کشور شود. در هر صورت ریسک‌های درونی و بیرونی برای چین همچنان وجود دارند. جنگ تجاری با آمریکا موضوعی است که می‌توان گفت بر تمام صنعت چین سایه انداخته است. تصمیم دولت چین مبنی بر پاسخگویی‌های تلافی‌جویانه در جنگ اقتصادی اثر قابل توجهی بر صنایع مادر و فلزات اساسی خواهد دارد.

 

 2 – آمریکا:

تقاضای فولاد در اقتصادهای توسعه یافته می‌تواند تا یک درصد در سال 2018 و تا 1.2 درصد در سال 2019 افزایش یابد. تقاضای فولاد آمریکا در سال 2017 رشد مشخصی را تجربه کرد که ناشی از افزایش سرمایه‌گذاری و نیز حمایت‌های مالیاتی بود. با توجه به افزایش تولید خودرو در سال آتی انتظار می‌رود که تقاضای فولاد در آمریکا افزایشی نسبی داشته باشد.

 

3 – اتحادیه اروپا:

طی سال آتی انتظار می‌رود که افزایش تقاضای فولاد در اتحادیه اروپا همچنان ادامه‌دار باشد. رشد تقاضا برای صنایع ساخت‌وساز و نیز خودرو بازار فولاد این اتحادیه را با رشد مواجه خواهد کرد. البته تقاضای فولاد در سال 2019 در این اتحادیه همچنان تحت تأثیر اثرات جنگ تجاری خواهد بود.

 

4 – هند:

انتظار می‌رود که تقاضای فولاد هند در سال آتی رشد بیشتری را شاهد باشد، حمایت دولت هند از صنعتگران این کشور با کاهش مالیات بر تولید دلیلی بر افزایش تقاضای فولاد خواهد بود.

 

5 - انجمن ملل آسیای جنوب شرقی (آسه‌آن):

به صورت کلی کاهش فعالیت‌های ساخت‌و‌ساز باعث کاهش رشد تقاضای فولاد در این منطقه در سال 2017 و 2018 شد. انتظار می‌رود تقاضای فولاد ناشی از طرح‌های توسعه‌ای در مناطق آسیایی به استثنای چین در سال‌های 2018 و 2019 به‌میزان 5.9 و 6.8 درصد افزایش یابد.

 

6- ترکیه و روسیه:

 حتی با افزایش قیمت نفت، رشد تقاضای فولاد در روسیه دستخوش تغییرات بزرگی نخواهد شد. انتظار می‌رود تقاضای فولاد ترکیه در انتهای سال 2018 با بحران ارزی مواجه شود، اما اقدامات پیشگیرانه دولت و بازنگری در قوانین در بخش تولید، به بهبود تقاضا در سال 2019 کمک خواهد کرد.

 

7 - آمریکای لاتین:

برای دومین سال است که تقاضای فولاد در اقتصادهای آمریکای لاتین رشد در تقاضا را تجربه می‌کند. تقاضای فولاد در برزیل رشد پایدار خود را در سال 2018 ادامه داده است. به‌نظر می‌رسد این تقاضا در سال 2019 نیز ادامه خواهد یافت. در مکزیک موضوعات سیاسی بر سر تقاضای فولاد سایه انداخته بود. توافق آمریکا-مکزیک-کانادا (USMCA) که به نفتای 2 موسوم است، با معافیت‌های تعرفه‌ای برای طرفین همراه بوده که به رشد بازار فولاد کمک خواهد کرد.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
مکانیسم عرضه و تقاضا در کشور تعادل ندارد
افزایش 20 درصدی تولید فولاد خام ایران
تولید فولاد جهان، در مسیر نزولی
ویتنام، پتانسیل رشد صنعت فولاد در آسیا
تولید فولاد جهان، در مسیر نزولی
دورخیز فولاد هند برای تصاحب مقام دوم ژاپن
آغاز جنگ تجاری فولاد به ضرر کیست؟
رشد آرام و پیوسته فولاد در سال 2018
تنها از دو سوم ظرفیت فولاد جهان برای تولید استفاده می‌شود
گروه فولادی بائووو دومین تولیدکننده بزرگ فولاد دنیاست
روسیه سومین صادرکننده بزرگ فولاد جهان است
ایران در رتبه 14 تولید فولاد جهان قرار دارد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
فولاد سیرجان ایرانیان
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هشتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 70 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هفتمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و هفتمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 78 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و ششمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و ششمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 84 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

هفتاد و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 72 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: