کاهش تبعات معدنکاری با استفاده از تکنولوژی‌های روز
در نشست‌ تخصصی معدن و صنایع معدنی بامحوریت منطقه‌گرایی و معدن‌کاری سبز مطرح شد:

کاهش تبعات معدنکاری با استفاده از تکنولوژی‌های روز

دوازدهمین دوره از نشست‌های تخصصی معدن و صنایع معدنی بامحوریت منطقه‌گرایی و معدن‌کاری سبز با حضور محمدرضا بهرامن رییس خانه معدن ایران، ظهرابی نماینده سازمان محیط زیست، منصور معاون سازمان منابع طبیعی، بهرام شکوری رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران و اردشیر سعدمحمدی عضو هیات عامل ایمیدرو برگزار شد.

در ابتدای این نشست محمدرضا بهرامن رییس خانه معدن ایران گفت: خانه معدن ایران خود را مسئول می‌داندکه در عملیاتی شدن نهضت فرآوری نگاه ویژه‌ای به مباحث زیست محیطی داشته باشد. در نهضت فرآوری باید تمرکز داشت و در کنار همکاری و هماهنگی با متخصصان در محیط زیست و منابع طبیعی به یک دستورالعمل استاندارد و در نهایت خروجی رسید.

 

عدم استفاده از تکنولوژی‌های روز معدنکاری عامل تخریب محیط زیست

در ادامه این نشست ظهرابی نماینده سازمان محیط زیست به ارائه سخنرانی پرداخت و بیان داشت: معدن و محیط زیست دو حوزه مرتبط با یکدیگر هستند زیرا فعالیت‌های معدنی و صنایع معدنی بر محیط زیست اثرگذار هستند. وی ادامه داد: عدم استفاده از تکنولوژی‌های نو در معدنکاری کشور موجب تخریب محیط زیست کشور شده است.

فعالیت‌های معدنکاری فرسایش خاک، تغییر آب راه‌های طبیعی، ایجاد گردوغبار و... را به همراه دارند و فعالیت صنایع معدنی گردوغبار ذرات معلق و گاهی فلزات سنگین و... را ایجاد می‌کنند. نماینده سازمان محیط زیست در ادامه افزود: می‌پذیریم که معدنکاری فعالیتی سودده و اقتصادی و لازمه توسعه برای جامعه است. دوستان معدنکار در کنار فعالیت معدنکاری با رعایت الزامات زیست محیطی تلاش کنند تا آسیب زیست محیطی را به حداقل برسانند.

 

توسعه پایدار در حوزه معدن امری اجرایی است

در ادامه این همایش منصور معاون سازمان منابع طبیعی به سخنرانی پرداخت و گفت: امکان حیات سالم و ایجاد توسعه و اشتغال پایدار جزو حقوق اصلی تمامی مردم است، بنابراین باید فعالیت‌های معدنی و صنعتی در کنار حفظ منابع طبیعی صورت گیرد. وی افزود: طبق اصل ۵۰ قانون اساسی هرگونه فعالیتی که منجر به تخریب غیرقابل جبران منابع طبیعی شود ممنوع است.

منصور معاون سازمان منابع طبیعی افزود: توسعه پایدار امری ممکن است و برای ایجاد توسعه پایدار در کشور باید از نگاه تک قطبی جلوگیری شود. همچنین لازم است معدنکاری به نحوی انجام شود که حداقل تخریب را داشته باشد و معدنکاران بر امر احیا توجه ویژه داشته باشند.

 

بحران مدیریت منابع آب جدی‌تر از بحران آب در کشور است

در ادامه دکتر بهرام شکوری رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران به ارائه گزارش پرداخت و گفت: ارزش منابع طبیعى در دنیا به میزان ٦ هزار تریلیون دلار است که از این میزان سهم معدن ٥ درصد، سوخت‌هاى فسیلى ٩ درصد، جنگل‌ها و مراتع ٤ درصد و ٨٢ درصد مربوط به آب است. درواقع سهم ٨٢ درصدى آب در میان منابع طبیعى باعث اهمیت بیشتر آن شده است. وى ادامه داد: از ١٢۰ میلیارد مترمکعب نزولات آسمانى تنها ٩٢ تا ٩٣ میلیارد مترمکعب آن مورد استفاده قرار مى‌گیرد که از این میزان سهم صنعت ٢ درصد، شرب خانگى ٦ درصد و کشاورزى ٩٢ درصد است.

وی در ادامه افزود: بحران آب در دنیا و کشور جدی است، اما در کشور بیش از  بحران آب، بحران مدیریت وجود دارد. تنها ۲ درصد از آب مصرفی کشور به معدن و صنعت تعلق دارد، با این حال حوزه معدن و صنایع معدنی کشور امروز امروز به فکر شیرین سازی و انتقال آب دریا افتاده است و برای این کار هزینه سنگینی را نیز متقبل می‌شود.

عمده مصرف آب کشور مربوط به حوزه کشاورزی است و تقریبا رایگان دراختیار این حوزه قرار می‌گیرد و ۷۰ درصد از آب مصرفی در بخش کشاورزی هدر می‌رود. درحالی‌که اگر سیستم آبیاری کشور تغییر و اصلاح شود از هدر رفت این آب جلوگیری می‌شود. وی افزود: تغییر شیوه آبیاری کشاورزی کشور هزینه کمتری نسبت به شیرین‌سازی و انتقال آب داشت.

در ادامه بهرام شکوری افزود: طبق قانون ۱۲ درصد حقوق دولتی که معادن می‌پردازند باید پس از اتمام کار معدن صرف احیا شود، متاسفانه این امر صورت نمی‌گیرد، می‌توان مانند تمام دنیا احیا معادن را به معدنکاران سپرد.

 

پیشرفت بدون پذیرفتن تبعات امکان‌پذیر نیست

در ادامه این جلسه اردشیر سعدمحمدی عضو هیات عامل ایمیدرو به ایراد سخنرانی پرداخت: در صنعت و معدن هدف اصلی تولید سرب و روی، فولاد و سایر فلزات نیست. تمامی این فعالیت‌ها ابزاری برای ارتزاق مردم جامعه است. وی ادامه داد: نمی‌شود گفت می‌خواهیم شنا کنیم اما خیس نشویم؛ پیشرفت بدون پذیرفتن تبعات آن امکان پذیر نیست.

وی افزود: دانش روز دنیا به سمتی حرکت کرده است که تبعات زیست محیطی فعالیت‌های معدن و صنایع معدنی به حداقل برسند. شرکت ایروبیس در شهر هامبورگ و در مجاورت بندر واحد ذوبی تولید مس دارد  و هیچ‌گونه آلودگی برای محیط زیست ایجاد نمی‌کند. امروز بخش معدن کشور نیازمند آموزش هدفمند است و خانه معدن می‌تواند به‌عنوان یک برنامه‌ریز این امر را برعهده بگیرد. در مجموع می‌توان گفت: ورود تکنولوژی روز به کشور و آموزش هدفمند دو نیاز فعلی جامعه معدن و صنایع معدنی است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
واحد تحقیق و توسعه، قلب تپنده تولید کشور
صنعت کشور ملزم به استفاده از گارنت داخلی در راستای اهداف خود است
شرایط ارزی، سرمایه‌گذاری در تکنولوژی را دشوار کرده است
استفاده از تجهیزات ساخت داخل، نیازمند فرهنگ‌سازی است
نمایشگاه ایران کانمین، فرصتی برای حضور شرکت‌های کوچک و متوسط
توجه شرکت مس به معادن کوچک قابل تقدیر است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: