نقش انجمن‌ها در طرح احیای معادن کوچک و متوسط
در نشست فعال‌سازی و به ظرفیت رسانی معادن با تاکید بر کنسرسیوم‌سازی، مشوق‌ها و بازار سرمایه مطرح شد:

نقش انجمن‌ها در طرح احیای معادن کوچک و متوسط

نشست فعال‌سازی و به ظرفیت رسانی معادن با تاکید بر کنسرسیوم سازی، مشوق‌ها و بازار سرمایه در حاشیه نمایشگاه کان مین ۲۰۱۸، با حضور محمدرضا بهرامن رئیس خانه معدن ایران؛ وجیه اله جعفری، مدیرعامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران؛ اردشیر سعدمحمدی عضو هیات عامل ایمیدرو؛ بهرام شکوری رئیس کمیسیون معدن اتاق ایران و جعفر سرقینی معاون معدنی وزارت صمت برگزار شد.

در ابتدای این نشست وجیه اله جعفری، مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی ایران اظهار کرد: معادن کوچک و متوسط کشور در تامین نقدینگی، زیرساخت‌های مورد نظر و فروش محصول تولیدی خود مشکلاتی دارند که طرح احیای معادن کوچک و متوسط بایستی این مشکلات را رفع کند. وی افزود: طرح احیای معادن کوچک ابتدا بر روی معادنی که ارزش افزوده بیشتری ایجاد می‌کنند متمرکز شود.

مدیر عامل شرکت تهیه و تولید مواد معدنی گفت: در طرح فعالسازی معادن کوچک و متوسط انجمن‌ها نقش اعتمادسازی میان صاحبان پروانه بهره‌برداری از معادن کوچک و شرکت‌های بزرگ را برعهده دارند. وی افزود: تکمیل فرآیند اکتشاف جزو برنامه‌های اصلی فعال سازی معادن کوچک و متوسط باشد.

 

14 هزار شغل مستقیم ناشی از بخش معدن است

در ادامه سعدمحمدی عضو هیات عامل ایمیدرو به بیان گزارشی از عملکرد ایمیدرو پرداخت وگفت: سازمان ایمیدرو درحال حاضر ۳۹ طرح فعال در کشور را پیگیری می‌کند که مجموع سرمایه‌گذاری این طرح‌ها برابر ۱۵۱۳ میلیارد تومان و ۴.۸ میلیارد دلار و ۲.۵ میلیارد یورو است. پروژه آلومینای جاجرم تا پایان سال و پروژه آلومینیوم لامرد تا ابتدای سال آتی به بهره‌برداری می‌رسد. وی افزود: با به بهره‌برداری رسیدن طرح‌های سازمان ایمیدرو ۱۴ هزار شغل مستقیم ایجاد خواهد شد.

در ادامه سعدمحمدی عضو هیات عامل ایمیدرو گفت: سازمان ایمیدرو طبق برنامه بودجه سال ۱۳۹۷ در اجرای طرح‌های معدن و صنایع معدنی بخش خصوصی تا ۴۹ درصد سرمایه‌گذاری انجام می‌دهد اما هر زمانی که بخش خصوصی بخواهد سهم خود را واگذار می‌کند.

وی در ادامه افزود: برای نوسازی تجهیزات معادن در حال انعقاد قراردادی با کشور بلاروس هستیم که شرکت‌های معدنی بتوانند تجهیزات موردنیاز خود را از طریق فاینانس ۲ ساله با بهره کم به کشور وارد کنند.

 

۸۰ درصد اشتغال آفرینی بخش معدن کشور مربوط به معادن کوچک و متوسط است

در ادامه این نشست بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معدن اتاق ایران گفت: طبق آمار بانک جهانی از هر ۵ شغل دنیا، ۴ مورد مربوط به smeها است. وی افزود: رشد و توسعه صنعت و معدن اروپا در سایه  smeها بوده است. شکوری در ادامه تصریح کرد: در دنیا، معادن کوچک به‌صورت خوشه‌ای عمل می‌کنند اما این اتفاق در کشور نیفتاده است.

رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق ایران در ادامه گفت: ۹۸ درصد معادن کشور کوچک و متوسط هستند و ۸۰ درصد اشتغال آفرینی بخش معدن کشور به معادن کوچک و متوسط تعلق دارد. وی در ادامه افزود: متاسفانه اطلاعات و آمار معادن کوچک و متوسط کشور به صورت یکجا وجود ندارد. برای ساماندهی معادن کوچک ابتدا باید اطلاعات این معادن تکمیل شود.

شکوری در ادامه تصریح کرد: پیش خرید محصولات معادن کوچک راه‌حلی مناسب برای حمایت از این معادن است و افزود: در حال حاضر معدنکاران با مشکلات متعددی روبرو هستند. تحریم‌ها موجب افزایش قیمت تمام شده می‌شود، بنابراین بایستی از تولیدکنندگان معدن و صنایع معدنی حمایت شود تا قدرت رقابت خود در بازارهای دنیا را از دست ندهد.

وی افزود: گفته می‌شود سهم معدن در تولید ناخالص داخلی ۱ درصد و سهم بخش معدن و صنایع معدنی درمجموع ۷ درصد است، اما اگر سهم معدن در محصولات نهایی درنظر گرفته شود این رقم بسیار بیشتر خواهد شد.

 

اشتغال‌آفرینی معادن در سرتاسر کشور پراکنده است

در ادامه این نشست جعفر سرقینی معاون معدنی وزارت صمت به اشتغالزایی بخش معدن اشاره کرد و گفت: اشتغالزایی حاصل از بخش معدن پایدار است. وی افزود: خوشبختانه معادن کشور در سرتاسر کشور پراکنده هستند و همین امر سبب شده است که درسراسر کشور شاهد اشتغال آفرینی بخش معدن باشیم؛ وی در ادامه گفت: معادن در مناطقی اشتغال‌آفرینی کرده‌اند که نه دولت و نه بخش خصوصی سرمایه گذاری در این مناطق نداشتند.  

معاون معدنی وزارت صمت در ادامه تصریح کرد: در تحریم‌های چندسال گذشته بخش معدن کمترین آسیب را دید و در شرایط فعلی نیز معدن و صنایع معدنی کمترین آسیب را خواهند دید. وی افزود: خوشبختانه با اجرای طرح‌های زنجیره فولاد در کشور امروز معادن سنگ آهن کشور مشکلی برای فروش محصول خود در بازار داخل ندارند. این امر در زمینه مس نیز وجود دارد و تمامی معادن کوچک مس امکان فروش محصول تولیدی خود در بازار داخل را دارند.

سرقینی در ادامه گفت: 7 درصد GDPکشور حاصل از معدن و صنایع معدنی است و طی سال گذشته ۲۴ درصد صادرات غیرنفتی مربوط به بخش معدن و صنایع معدنی بوده است و این اعداد نشان از سهم بالای بخش معدن دارد. وی افزود: همانگونه که هزینه تولید بالا رفته است، قیمت فروش محصولات نیز افزایش پیدا کرده است.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
فعال‌سازی و توسعه معادن کوچک مقیاس با حمایت و استفاده از توان بخش خصوصی امکان‌پذیر است
کارآمدی دولت در سایه تشکل‌های بخش خصوصی
دولت موظف به برون‌سپاری اختیارات به تشکل‌هاست
نمایشگاه ایران کانمین، فرصتی برای حضور شرکت‌های کوچک و متوسط
توجه شرکت مس به معادن کوچک قابل تقدیر است
توسعه صنایع پایین‌دستی، رشد اشتغال صنعت مس را در پی دارد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و پنجمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و چهارمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و سومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 68 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و دومین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 64 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد

شصت و یکمین شماره هفته‌نامه الکترونیکی پایگاه خبری، تحلیلی فلزات آنلاین منتشر شد.هفته‌نامه فلزات آنلاین این هفته در 62 صفحه منتشر شد. متن هفته‌نامه در پیوست این مطلب قابل مشاهده است.

کلیه حقوق این سایت متعلق به پایگاه خبری و تحلیلی فلزات آنلاین بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: