حضور وزیر جدید صمت در دومین روز نمایشگاه ایران کان‌مین 2018
افتتاح چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن و صنایع معدنی (کان‌مین)

حضور وزیر جدید صمت در دومین روز نمایشگاه ایران کان‌مین 2018

چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن و صنایع معدنی (کان‌مین 2018) با حضور اعضای هیات مدیره خانه معدن ایران در روز جمعه 11 آبان ماه افتتاح شد. در روز دوم چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن و صنایع معدنی رضا رحمانی، وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت در این نمایشگاه حضور پیدا کرد و از این نمایشگاه بازدید به عمل آورد. در ادامه وزیر جدید صمت به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: از ابتدای کارم حضور در بخش خصوصی را در دستور کار قرار دادم و با بخش دانش بنیان، صادرکنندگان و معدنکاران دیدار داشتم.

رحمانی وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت در سخنرانی خود در چهاردهمین نمایشگاه بین‌المللی معدن و صنایع معدن اظهار داشت: معدن یکی از پتانسیل‌هایی است که اقتصاد را از وابستگی نجات می‌دهد و از آنجا که از بخش‌های پیشران به شمار می‌رود در صادرات نیز نقش اساسی دارد .

وزیر جدید صمت در ادامه از اجرای نقشه راه معدن در آینده نزدیک خبر داد و افزود: همه ذی‌نفعان از مجلس، دولت و بخش خصوصی بر آن تفاهم توافق داشتند و حتما دوباره با همه ذی‌نفعان مطرح می‌‍‌شود تا همه پای کار باشند و از ظرفیت‌های موجود مجلس شورای اسلامی نیز به طور قطع استفاده خواهد شد.

رحمانی با تاکید بر اینکه کار را باید مردم انجام دهند، افزود: دولت نیز باید تسهیلگر باشید و موانع کمتری ایجاد کند و برای بهبود فضای کسب‌وکار تلاش کند و حتما یکی از کارهای اصولی بنده همفکری با صنعتگران و معدنکاران است و بدون مشورت با این بخش تصمیمات اساسی گرفته نخواهد شد .

وی ادامه داد: حتما همکاری دو طرفه خواهد بود و فعالیت‌های قابل واگذاری را به تشکل‌ها تفویض می‌کنیم، نظارت برمعادن نیز از بخش‌های قابل واگذاری است تا مردم و تشکل‌ها کار را پیش ببرند و این مدل را باید در حوزه بازرگانی و اصناف هم پیاده کنیم .

رحمانی یادآور شد: بدون تردید کار معدن بدون توجه به اکتشاف بی معنی است و توسعه اکتشافات معدنی در کشور برای مناطق محروم و کمتر برخوردار در اولویت است و این در حالی است که در ژئوفیزیک هوایی در 6 سال اخیر معادل کل اکتشافات قبلی کار را پیش برده است و کار دولت این است که هزینه‌های ریسک را پوشش دهد تا مردم به فعالیت بپردازند.

وی با اشاره به طرح پهنه‌بندی یادآور شد: در این طرح اکتشافات 133 پهنه تعریف و 109 پهنه واگذار و 400 محدوده امید بخش نیز شناسایی شده است .

وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر انجام فعالیت و تمرکز بر معادن مگا سایز گفت: بیشتر اکتشافات سطحی بوده و این در حالی است که دنیا هم به سمت اکتشاف عمقی پیش می‌رود و در این زمینه به سازمان زمین‌شناسی و نیز ایمیدرو ماموریت می‌دهد که بحث اکتشاف را جدی بگیرند، در این زمینه منابع مالی خوبی هم داریم و باید درآمدها را به سمت اکتشاف زیر ساخت‌ها سوق دهیم .رحمانی اظهار کرد: اکتشاف سالیانه 300 هزار کیلومتر خطی ژئوفیزیک را در برنامه می‌گذاریم چراکه باید از وضعیت فعلی خارج شد و این بخش متحول شود .

وی تصریح کرد:‌ درحوزه بهره‌برداری از معادن دو کار اساسی باید صورت گیرد که یکی فعال‌سازی معادن است که امسال در پروژه‌های ویژه تعریف شده و بحث دیگر توجه به جغرافیای کشور خصوصا در مناطق محروم است .

وی افزود: ارتقای سهم معدن از تولید ناخالص داخلی از 1.2 فعلی به 1.4 و تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی نظیر فولاد، آلومینیوم و مس با شناسایی گلوگاه‌ها از جمله هدفگذاری‌های ما در بخش معدن است .رحمانی اضافه کرد: ‌در زمینه مباحث مربوط به محیط زیست و منابع طبیعی چه در بخش بهره‌برداری و چه صنایع معدنی، حتما تعامل خواهیم داشت .

استارت آپ‌ها و کسب‌وکارهای نوین معدنی دیگر مبحثی بود که رحمانی به آن پرداخت و گفت: اگر این بخش را جدی نگیریم فرصت‌های معدنی از دست می‌رود .

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
استفاده از تجهیزات ساخت داخل، نیازمند فرهنگ‌سازی است
انقلاب معدنی را محقق می‌کنیم
حفظ زنجیره تولید بهترین راه مقابله با تحریم
نمایشگاه ایران کانمین، فرصتی برای حضور شرکت‌های کوچک و متوسط
توجه شرکت مس به معادن کوچک قابل تقدیر است
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: