تشکیل کارگروه‌های تخصصی در ستاد تحریم‌
رحمانی خبر داد:

تشکیل کارگروه‌های تخصصی در ستاد تحریم‌

مراسم معارفه دکتر رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن‌ و تجارت و تکریم از خدمات محمد شریعتمداری، وزیر سابق صمت با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار شد.

به گزارش فلزات آنلاین و به نقل از شاتا، وزیر صنعت، معدن و تجارت دراین مراسم که با حضور جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، تشکل‌های صنعتی و معدنی و فعالان اقتصادی برگزار شد، از تشکیل کارگروه‌های تخصصی در ستاد تحریم وزارت متبوع خود تحت عنوان حفظ جریان اشتغال موجود و نیز تامین کالاها و مایحتاج عمومی خبر داد .

رحمانی افزود: با بخش خصوصی و تشکل‌های صنفی و صنعتی در زمینه چگونگی مدیریت ارز و تامین و توزیع و نظارت بر کالاها نشستی برگزار کرده‌ایم و این کارگروه‌ها در حال حاضر تشکیل شده است.

وی تاکید کرد: امروز راه مقابله با تحریم حتما توجه به بخش خصوصی، معدن، صادرات، صنایع دانش بنیان و حفظ جریان تولید است .

رحمانی با بیان اینکه به مدیرانی با ریسک پذیری بالا نیازمندیم، افزود: در شرایط جدید به مدیرانی سالم و با مدیریت جهادی نیازمندیم و حتما یکی از پتانسیل‌های مهم مجموعه وزارت صمت سرمایه انسانی آن است.

وی تصریح کرد: در شرایط تحریم محدودیت‌هایی بر ما تحمیل می‌شود. اما تحریم‌ها فرصت‌هایی را نیز به همراه دارد که بخش معدن یکی از آن فرصت‌ها در حوزه اقتصاد غیرنفتی بوده و بسیار تاثیرگذار است.

رحمانی به ممنوعیت واردات 1300 قلم کالا اشاره کرد و افزود: این ممنوعیت‌ها قبلا با مقاومت‌هایی همراه بود اما امروز این اتفاق افتاده و مبحث تولید این کالاها در داخل بسیار پررنگ‌تر شده است. همچنین در حوزه صادرات نوسانات نرخ ارز ممکن است در بخش‌هایی آسیب‌زا باشد اما فرصتی جهشی نیز ایجاد می‌کند.

وی با تاکید بر توجه بیشتر و تمرکز بر بخش صادرات و معدن اضافه کرد:‌ در این موارد جلسات متعددی برگزار شده و روز گذشته (14 آبان) نیز در شورای گفت‌وگو تمرکز بر این مباحث بود اما در جاهایی باید تسهیل‌گر باشیم، گره‌ها را باز کنیم و در بخشی که اشتغال آسیب دیده می‌توان در بخش‌های دیگر اشتغال جدید ایجاد کرد.

وی با تاکید ویژه بر پتانسیل‌های سرمایه انسانی و فعالان بخش اظهار کرد: در دوره جدید بر این بخش‌ها توجه جدی‌تری خواهم داشت و اعتقاد دارم همه عوامل موفقیت در تولید، صادرات و اقتصاد کشور نهایتا به سرمایه‌های انسانی بر‌می‌گردد و محور کار خواهد بود .

 

طراحی مرکز جامع همفکری و اتاق‌های فکر

رحمانی در ادامه با اعلام خبر طراحی مرکز جامع همفکری و اتاق‌های فکر افزود: بحث ایجاد اتاق فکر، علاوه بر ساختارهای موجود نظیر اتاق تعاون بازرگانی، اصناف، کمیسیون‌های مجلس و ... مطرح شد و شامل اتاق‌های فکر صنعت، معدن و صنایع معدنی، بازرگانی و تجارت، صادرات و ارز فن‌آوری و آینده پژوهی می‌شود.

وی ادامه داد: محور این اتاق‌های فکر با توجه به شرایط موجود و تحریم‌های یک جانبه جدید از سوی آمریکا اتاق فکر صنعت بازرگانی بود که زودتر از سایر بخش‌ها آن‌را تشکیل دادیم و در این اتاق فکر از نظرات صاحبان فکر و صنایع از بخش‌های خصوصی استفاده کردیم و این در حالی بود که خودشان هم بسیار استقبال کردند و این را سرمایه هستی خود می‌دانیم و می‌توانیم هر مشکلی را با این جمع حل و فصل کرد .

 

پیشانی برنامه آینده مبارزه با فساد است

وزیر صنعت، معدن و تجارت در ادامه این مراسم تصریح کرد: پیشانی برنامه آینده مبارزه با فساد است و اعتقاد دارم رشد هر صنعتی وابسته به عواملی است که مبارزه با فساد از مهمترین آن‌ها است و اعتقاد دارم فساد سیستمی نداریم اما به خاطر شرایط جدید باید با هر گونه فساد مبارزه کنیم و بهترین راه مبارزه نیز دقت در تصمیمات و مشورت با صاحبان فکر و صنعت است که فساد را به حداقل می‌رساند.

 

توسعه دولت الکترونیک و شفاف سازی

رحمانی با اشاره به سامانه‌های موجود در وزارت صمت افزود: توسعه دولت الکترونیک، شفاف‌سازی و تکمیل سامانه‌ها را در برنامه خود داریم و این در حالی است که سامانه کاداستر معدنی، بهین‌یاب، جامع انبارها، شناسایی کالاو... را در حال تکمیل داریم .

به گفته وی خط تبادل با دستگاه‌ها را شروع شده است و طرح شناسایی را در تولید ملی آغاز کرده‌ایم.

وی ادامه داد: نوسازی صنایع نیز از جمله اولویت‌های وزارت صمت است و در این زمینه نوسازی 10 هزار واحد تولیدی در بخش صنعت و معدن را در برنامه داریم .

 

تدوین و ابلاغ نقشه راه معدن

رحمانی در ادامه با اشاره به تدوین و ابلاغ نقشه راه معدن گفت: این نقشه با حضور بیش از 40 نماینده مجلس و مسئولین سایر دستگاه‌ها اخیرا ابلاغ شد و در لوحه کار ما در بخش معدن خواهد بود.

وی ادامه داد: اکتشاف 300 هزار کیلومتر خطی را به طور سالانه در برنامه داریم و با همکاری زیرمجموعه‌های مرتبط جریان جدیدی در حوزه اکتشاف را شروع کرده‌ایم چرا که تا به حال اکتشافات ما سطحی بوده است اما باید به مانند کشورهای دیگر به سمت اکتشاف عمقی حرکت کنیم.

همچنین در این زمینه 400 منطقه امیدبخش را با این پهنه‌بندی تعریف کردیم و امیدواریم از دل این اکتشافات معادن مگاسایز نیز کشف شود .

وی با توجه دادن بر بحث فعالیت استارت‌آپ‌ها در کل صنعت افزود: با فعالیت استارت‌آپ ها بنگاه‌داری با شیوه‌های سنتی مشکل‌تر خواهد شد و لازم است در حوزه فرایند تولید بازرگانی خدمات و توزیع بازرگانی به این بخش ورود کنیم تا با استفاده از نیروه‌های جوان به اهداف مورد نظر دست‌یابیم .

به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت: صادرات مواد معدنی، فعال‌سازی معادن کوچک به خصوص در مناطق محروم و روستاها و جلوگیری از خام فروشی، یکی از دیگر طرح‌های ویژه‌ وزارت صمت خواهد بود.

 

تامین منابع ارزی برای کالاهای اساسی

وی تصریح کرد: در حوزه بازرگانی، ذخیره سازی کالاها بهتر از دوره‌های قبل بوده و هست و دولت با همه مشکلات ارزی برای 6 ماه ابتدای سال و 6 ماهه دوم و همچنین سال آینده ارز مورد نیاز کالاهای اساسی را تامین کرده‌است.

 

55 برنامه در حوزه لجستیک و تامین کالا تعریف شده است

رحمانی کشورهای همسایه و اطراف کشورمان را بهترین پتانسیل توسعه صادرات برشمرد و افزود: امسال 10 پروژه‌ ویژه‌ را در دستور کار داریم و به‌طور کلی 55 برنامه در حوزه لجستیک و تامین کالا، معادن کوچک، نوسازی صنایع و ناوگان، ارتباط صنعت و دانشگاه و... تعریف شده است و در این زمینه طی 3 سال آینده 22 هزار ناوگان سنگین را نوسازی خواهیم کرد. طی 10 سال آینده به 40 هزار واگن نیازداریم و طی 5 سال آینده یک هزار فروند کشتی و اقیانوس پیما در داخل کشور ساخته خواهد شد.

رحمانی همچنین با تقدیر و تشکر از فعالان صنعتی، معدنی و تجاری و همراهی نمایندگان مجلس با دولت و خدمات شریعتمداری وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت اظهار کرد: از این به بعد به همراهی و تصمیمات مشترک با صاحبان فکر و اندیشه در بخش خصوصی بیشتر نیاز داریم.

مشاهده مطلب
نظر شما
  • 0
  • 0
  • 0
  •  
  •  
مطالب مرتبط
تحریم‌های اعمالی علیه ایران، نیروی محرکه توسعه کشور
انقلاب معدنی را محقق می‌کنیم
حفظ زنجیره تولید بهترین راه مقابله با تحریم
با رانت واردات مقابله شود!
وزرا، قربانیان مشکلات کشور می‌شوند
حضور وزیر جدید صمت در دومین روز نمایشگاه ایران کان‌مین 2018
وزیر منتخب به بخش خصوصی اعتماد کند
فعالان بخش خصوصی از وزیر جدید صمت انتظار اتخاذ تصمیمات عاقلانه دارد
همکاری‌های مشترک تهران و آنکارا توسعه و تعمیق می‌یابد
عضویت در خبرنامه
  • گروه خبرنامه
  • نام
  • پست الکترونیک
 سازمان خصوصی سازی- عمودی صفحه اقتصاد
فولاد آذربایجان
اذرنبش تبریز
ورق خودرو چهارمحال و بختیاری
فولاد متیل
بنر صبانور
بنر صنیع کاوه
خرید اشتراک ماهنامه اشتراک
دانلود نرم افزار

دانلود اپلیکیشن موبایل اخبار فلزات

دانلود از بازار دانلود از گوگل پلی
شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 105 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام سبحانی/ رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 104 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ منصور یزدی‌زاده/ مدیرعامل شرکت ذوبآهن اصفهان

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 103 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ بهرام شکوری/ رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 102 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عبدالوهاب سهل‌آبادی/ رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت ایران

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

شماره 101 ماهنامه اخبار فلزات منتشر شد

سرمقاله/ عزیزاله عصاری/ مدیرعامل هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات

کلیه حقوق این سایت متعلق به ماهنامه اخبار فلزات بوده و استفاده از مطالب با ذکر منبع آزاد است.

طراحی و تولید: